Pokaz specjalny, czas trwania: 104’
Projekcja: czwartek, 25 listopada 2010, godz. 18:00
Jest rok 1969. Wydalony z uczelni tuż przed obroną pracy magisterskiej Jakub Łazowski, wpada na sensacyjny trop, który może zmienić oblicze historii. Z jego dochodzenia wynika, że Witkacy nie popełnił samobójstwa w 1939 roku. Rzeczywistość podsuwa kolejne dowody zadziwiającej mistyfikacji. Kochanka Witkacego przynosi do Desy swoje nieznane portrety, jedna z jego dawnych kobiet przechowuje kartki, które dostała od artysty już po jego rzekomej śmierci. Wszystko wskazuje na to, że wielki mistrz, prowokator i skandalista wciąż żyje. Z lubością pije swoje ukochane piwo, podgląda młode dziewczęta, wydaje kobietom perwersyjne rozkazy i uprawia najpiękniejszą ze sztuk, kłamstwo i wszelkie jego odmiany, na dudka-wystrychizm, kłamizm, neo-naciągizm, fałszyzm, nabieryzm i w pole-wyprowadzizm…
Reżyseria: Jacek Koprowicz
Scenariusz: Jacek Koprowicz
Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak
Muzyka: Włodek Pawlik
Scenografia: Jagna Janicka
Dźwięk: Marek Wronko, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński
Montaż: Jarosław Kamiński
Kostiumy: Katarzyna Lewińska, Julia Jarża
Charakteryzacja: Tomasz Matraszek, Waldemar Pokromski
Kierownik produkcji: Jan Kaczmarski
Produkcja: Yeti Films
Producent: Piotr Mularuk, Magdalena Napieracz (Yeti Film)
Koprodukcja: Syrena Films, WFDiF, Krakow Film Commission, Piramida Film, Film Factory, Hydra Film
Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, Miasto Kraków i Województwo Małopolskie
Występują: Ewa Błaszczyk, Maciej Stuhr, Ewa Dałkowska, Karolina Gruszka, Jerzy Stuhr, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Chyra, Ewa Kasprzyk, Wojciech Pszoniak, Krzysztof Stroiński, Kararzyna Gniewkowska, Tomasz Schimscheiner, Władysław Kowalski i in.
Wojciech Koprowicz, ur. 3 listopada 1947 r. w Łodzi. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego (Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej, Zakład Historii i Teorii Filmu, 1970), absolwent Wydziału Operatorskiego (1974) i Wydziału Reżyserii (1979) PWSFTViT w Łodzi – wydziału operatorskiego (1974) oraz wydział reżyserii (1979). Debiutował w 1983 kontrowersyjną biografią poety Kazimierza Przerwy-Tetmajera („Przeznaczenie”). Film dwa lata czekał na premierę, m.in. ze względu na protesty rodziny pisarza. Najsłynniejszym filmem Koprowicza jest „Medium” (1985), za który w 1986 otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz oryginalny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Kryminalnych MystFest w Cattolica (Włochy). Nominowany do nagrody na festiwalu Fantasporto w 1990 za „Alchemika”. Współpracował z reżyserami filmów: „W te dni przedwiosenne” (1975), „Zmory” (1978), wybranych odcinków serialu „Życia na gorąco” (1978), był II reżyserem filmu „Rycerz” (1980), napisał scenariusz i wyreżyserował film „Alchemik Sendivius” (1988). Koprowicz jest również reżyserem spektakli teatru telewizji. Reżyseruje (m.in. „U progu jesieni”, „Łowca jasnowidzów”) i autorem sztuki „Love me tender”. Z zamiłowania fotograf, pasjonuje się parapsychologią.
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..
Mikołajkowy weeke..