W trakcie zimowych ferii, 17 stycznia 2007 r. odbędzie się pokaz filmów wyróżnionych i nagrodzonych w 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym OFF CINEMA w Poznaniu (listopad 2006). W Klubie Energetyk zostaną pokazane 4 dokumenty (spośród 62 zaprezentowanych na poznańskiej imprezie). Start o 17.30.

O tym, do kogo trafi Złoty Zamek i pozostałe nagrody festiwalu 2006 zdecydowało jury pod przewodnictwem Magdaleny Piekorz – reżyser, scenarzystki, autorki filmów dokumentalnych, której debiut fabularny „Pręgi” otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004). W jego składzie znaleźli się również: Andrzej Kołodyński (krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika „Kino”); Marcel Kraft (animator kultury filmowej z Oslo, operator); Wanda Różycka-Zborowska (reżyser) oraz Wojciech Majdrowicz. Staroń (operator, twórca zdjęć do m.in. „Placu Zbawiciela”).

Dwa filmy, które zostaną pokazane w czasie konińskich projekcji – „Echosystem” i „Emilka płacze” otrzymały wyróżnienia honorowe, „Emilka” zaś nagrodę publiczności, która w tym roku została przyznana po raz pierwszy. Ostatni tytuł zdobył też nagrodę w konkursie kina niezależnego 31. FPFF w Gdyni. Oprócz nich w Energetyku będzie można zobaczyć także: „Oczydła” i „Spotkanie”.

„Echosystem” (45’) to debiut dokumentalny Grzegorza Lipca (SKY Piastowskie). Opowiada o legendzie polskiego rocka, grupie HEY. Dokument został zrealizowany w czasie nagrań studyjnych najnowszej płyty zespołu („Echosystem”). Prezentuje jednak nie tylko proces przygotowań i tworzenia, ale i codzienne życie muzyków: bez makijażu, fleszy; przy śniadaniu. I zwyczajne ludzkie zmęczenie...



„Emilka płacze” (33’) film otrzymał nagrodę w konkursie kina niezależnego 31. FPFF w Gdyni i nagrodę publiczności w czasie OFF CINEMA 2006. Autorem jest Rafał Kapeliński.

Stan wojenny, Katowice. Bohater filmu zakochuje się w Emilce, ale jego uczucie nie zostaje odwzajemnione. Zdesperowany, zaprasza ją na kurs tańca…



„Oczydła” (10’) dokumentalna baśń zrealizowana przez Katarzynę Gondek. Zdjęcia do filmu powstawały trzy lata. Metodą realizatorską była obserwacja pozornego bezruchu.



„Spotkanie” (2’45’’) Pauliny Wardęgi. Chłopiec spotyka dziewczynę, która za chwilę wchodzi na egzamin. Czy to krótkie spotkanie będzie miało dalszy ciąg?



Wejście na koniński skrót OFF CINEMA jest bezpłatne. Wstępną prelekcję wygłosi pomysłodawca i organizator Festiwalu OFF CINEMA w Poznaniu – Piotr Majdrowicz.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK