"Tu Es Petrus" (łac. Ty jesteś Skałą) to oratorium stworzone na cześć Jana Pawła II i ukończone tuż po jego śmierci. Autorem słów jest krakowski literat Zbigniew Książek, muzykę skomponował Piotr Rubik. "Tu Es Petrus" jest drugą częścią Tryptyku Świętokrzyskiego. Oratorium zostanie wykonane 6 maja 2007 r. o 18.00 w Amfiteatrze na Skarpie. Bilety kosztują 70 i 90 zł. Do nabycia w KDK.

Cytując autora tekstów oratorium Zbigniewa Książka:

"Tu Es Petrus" to poetycka opowieść o trzech najważniejszych tajemnicach tego świata. Te tajemnice to Tajemnica Stworzenia, Tajemnica Krzyża i Tajemnica Miłości. "Tu Es Petrus" to jednocześnie poetycka opowieść o trzech największych problemach XXI wieku. Te problemy to głód obok bogactwa, wojny w opozycji do pokoju i nienawiść w ludzkich sercach obok pragnienia ładu serca.
"Tu Es Petrus" to poetycka opowieść o następcy Piotra - Janie Pawle II, któremu przyszło w swoim życiu i pontyfikacie zmierzyć się z powyższymi kwestiami. O Papieżu, który podążył drogą Ukrzyżowanego i z pokorą poniósł krzyż cierpienia, krzyż życia, krzyż wiary i krzyż bólu.
Premiera oratorium "Tu Es Petrus" miała miejsce 14 maja 2005 r. w Amfiteatrze "Kadzielnia" w Kielcach. W trakcie koncertu wystąpili: Piotr Rubik jako dyrygent, Dorota Jarema, Joanna Słowińska, Olga Radwan, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski i Janusz Radek jako soliści, Igor Michalski w roli narratora oraz Chór Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej i Chór Kameralny "Fermata" przy akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolbego w Kielcach. W późniejszym okresie jako soliści sporadycznie występowali również Małgorzata Markiewicz, Jacek Janiszewski i Andrzej Kozłowski.

2 lipca 2005 roku odbyła się premiera teledysku pochodzącej z oratorium "Tu Es Petrus" piosenki "Niech mówią, że to nie jest miłość". 20 sierpnia zdobyła ona pierwsze miejsce i tytuł przeboju lata na Festiwalu Jedynki w Sopocie w 2005 roku.

Płyta z nagraniem oratorium rozeszła się już w ponad 100 tysiącach egzemplarzy, za co Zbigniew Książek i Piotr Rubik zostali uhonorowani przez korporację Universal Polska podwójną platynową płytą. 18 maja 2006 roku twórcy odebrali trofeum podczas kieleckiego koncertu "W hołdzie Janowi Pawłowi II" zorganizowanego z okazji przypadającej tego dnia rocznicy urodzin papieża-Polaka.

2 czerwca 2006 na 43 Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej „Opole 2006” płyta z nagraniem oratorium zdobyła Superjedynki w kategoriach najlepsza płyta literacka oraz laureat laureatów.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK