Profilaktyka i tolerancja
Tegorocznego Rocka z Mikołajem rozpoczęła (w piątek 9 grudnia) tradycyjnie już akcja profilaktyczna skierowana do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie poprowadził Andrzej Piasecki z zespołem ,,Na ostatnią chwilę”. Jak podkreśla Andrzej Piasecki muzyka rockowa jest tylko pretekstem do pogadania z młodymi ludźmi o uzależnieniach od alkoholu, narkotyków i dopalaczy. – Rozmawiamy także o autorytetach o tolerancji, o życiu. Powtarzam to za każdym razem i będę to robić zawsze – młodzież jest cudowna. Musimy o nich walczyć. Nie możemy im jednak zabronić mieć swojego zdania – podkreślał Andrzej Piasecki.
Konińska Liga Muzyczna
Piątkowe popołudnie upłynęło pod znakiem zmagań amatorskich zespołów rockowych. Na scenie KDK o prym najlepszej kapeli walczyło siedem grup z całej Polski: MODERATOR z Konina, ATME z Wrocławia, SOLUTION z Łodzi, CYGAŃSKI WIATR z Turku, grupa TRIPSYS z Warszawy, FUTURE LIGHT z Łodzi i NIGHT FLIGHT z Poznania.
– W Lidze startować mogą zespoły amatorskie, wykonujące szeroko rozumianą muzykę rockową i których program zawiera jedynie utwory autorskie. W piątkowych zmaganiach wzięli udział najlepsi naszym zdaniem muzycy, którzy zgłosili chęć udziału w Rocku z Mikołajem – mówił Robert Glapa, pomysłodawca wydarzenia.
VI Konińska Liga Muzyczna, jak mówią organizatorzy, stała na wysokim poziomie. Tego samego zdania byli także jurorzy: przewodniczący Krzysztof Toczko ps. pARTyzant – gitarzysta, Arkadiusz Sobolewski – gitarzysta, pedagog, Sławomir Kluczewski – gitarzysta, pedagog, Szymon Piotrowski – pianista, pedagog i Krzysztof Augustynowicz – animator kultury, dziennikarz muzyczny.
Po burzliwych i dłuuuugich obradach najlepszym zespołem tegorocznej edycji Konińskiej Ligii Muzycznej, jury uznało grupę CYGAŃSKI WIATR z Turku.
Zespół powstał w Turku w 2013 r. Muzyka prezentowana przez grupę to punk rock. W ubiegłym roku nagrali demo ,,Verano Peach EP”. Zdobyli wiele wyróżnień i nagród, między innymi w Luboniu i Hajnówce a także w rodzinnym mieście Turku. W Koninie zagrali w składzie: Maciej Kulig – bas, Mateusz Pacześny – gitara, Michał Gąbka – perkusja, Eryk Ścisły – gitara i wokal.
Jury wyróżniło ponadto: Piotra Gulińskiego – gitarzystę zespołu ATME, Kajetana Pilarskiego – perkusistę grupy MODERATOR oraz basistę zespołu NIGHT FLIGHT Darka Topolskiego.
Hołd dla kolegi
Piątkowy wieczór był także okazją do zadumy i wspomnień. Organizatorzy Rocka z Mikołajem oddali hołd zmarłemu przed dwoma miesiącami gitarzyście Zbigniewowi Wieczorkowi.
– Ten genialny gitarzysta, człowiek którego podziwialiśmy i szanowaliśmy odszedł od nas 19 października tego roku. Miał zaledwie 51 lat. Zbyszek Wieczorek w latach 80-tych grał w zespole heavy metalowym „Ciężka Synteza Organiczna”. Zespół tworzyła piątka kolegów, w tym nasz kolega Krzysztof Jurczak, akustyk z KDK, który był wokalistą grupy. To był jedyny zespół z naszego miasta, który zagrał na głównej scenie festiwalu w Jarocinie – wspominał Robert Glapa, zastępca dyrektora KDK.
Młodzi i zdolni – jeszcze o nich usłyszymy
Podczas gdy jury wybierało najlepszy zespół Ligi, na scenie Konińskiego Domu Kultury wystąpiło dwóch młodych uzdolnionych instrumentalistów. Z ponad pół godzinnym recitalem wystąpił Igor Falecki, 14 letni perkusista. Granie na perkusji to jego największa pasja, a swój pierwszy instrument dostał w wieku trzech lat. Obecnie oprócz nauki w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia, od 2007 pobiera również lekcje u międzynarodowej klasy perkusistów takich jak Dom Famularo (jeden z najbardziej uznanych nauczycieli na świecie; współpracował m.in. z B.B.Kingiem i Chuckiem Leavell`em z The Rolling Stones). Poza czasem poświęcanym nauce, Igor pomimo młodego wieku ma już na swoim koncie szereg występów w kraju i zagranicą.
Jako suport, przed recitalem Igora, wystąpił koninian Wojtek Oliński. Ten 12-letni gitarzysta, to prawdziwy wirtuoz gitary. Podobnie jak Igor, Wojtek po raz pierwszy na gitarze zagrał jako kilkulatek. Jak wspominają jego rodzice, kilka lat temu Wojtek zarzekał się, że nie będzie grał baroku. Jednak po kilku latach spędzonych w szkole muzycznej w klasie gitary Andrzeja Majewskiego, równie dobrze radzi sobie z klasyką, co z trudnymi utworami rockowymi. Wojtek jest laureatem wielu konkursów i przeglądów, na których zdobywał najwyższe lokaty. To co możemy o nim powiedzieć na pewno to, że wkrótce usłyszymy o jego międzynarodowych sukcesach.
Gwiazdy ROCKA Z M
21 lat temu gwiazdą pierwszego Rocka z Mikołajem (1996) była grupa „Moonlight” ze Szczecina. Obok niej wystąpiły konińskie zespoły: „Micro”, „Knoblo” i „Ented” oraz słupecki „Zbuntowany kaloryfer”.
Jak podkreśla Robert Glapa, na rockowej scenie KDK, zagrali ,,wielcy” rockmani, – oprócz grupy Perfect – mówił Robert Glapa, ale da się to jeszcze naprawić.
Koncert gwiazdy Rocka z Mikołajem, kończący wydarzenia, to czas szczególny. Po pierwsze, jako suport przed gwiazdą, występuje zwycięzca Konińskiej Ligii Muzycznej, w tym roku przypomnijmy jeszcze raz zespół CYGAŃSKI WIATR, po drugie to prawdziwa uczta muzyczna dla fanów rocka.
Gwiazdą tegorocznego Rocka z Mikołajem była śląska grupa Oberschlesien.
Zanim na senie pojawili się muzycy ze Śląska, na scenę wkroczyła grupa POWER HORSE z Konina, zwycięzca V Konińskiej Ligi Muzycznej.
Kapela powstała w 2009 r. Na scanie KDK wystąpiła w sobotę 10 grudnia po raz szósty. W minionym roku mówili, że dużo się u nich dzieje i że jeszcze nas zaskoczą. I tak się stało. Na scenę Rocka z Mikołajem wrócili promując swój debiutancki album ,,Zasięg aspektu”. Przed konińską publicznością wystąpili w składzie: Maria ,,Tyśka” Gołdyn – wokal, Jakub Kaczmarek – gitara i wokal, Aleksander Rachwał – gitara i wokal, Łukasz ,,Mars” Kowalski – bas oraz Szymon Dyner – perkusja.
Górny Śląsk w Koninie czyli Oberschlesien
Grupa powstała w 2008 roku w Piekarach Śląskich i wykonuje industrial metal. Na pomysł stworzenia zespołu wpadli: Marcel Różanka i Michał Stawiński. W swej twórczości formacja posługuje się śląskim etnolektem. Warto zaznaczyć, że słowo ,,Oberschlesien” znaczy Górny Śląsk. Zespół wydał dwa albumy studyjne: „Oberschlesien I” i „Oberschlesien II”. Zespół bywa porównywany do niemieckiego „Rammstein”.
Sławek Rapior, dziennikarz i komentator muzyczny napisał o ich występie na 22. Przystanku Woodstock: ,,Wyglądają jak wynik tajnego eksperymentu rozegranego gdzieś na dnie kopalni. Łączą mocne industrialne brzmienie z równie mocnymi tekstami śpiewanymi po śląsku. Gwara w ciężkiej, metalowej oprawie doprawiona elektronicznymi smaczkami to ich sposób na zerwanie ze stereotypami karykaturalnej Silesii. Jest w tym moc, jest też przedstawienie, bo jak mówią - od początku chcieli pieścić oko i ucho” – nic dodać, nic ująć – tak było i w Koninie.
Konińskie Centrum Kultury zaprasza na ogrom ar..
W ferie zimowe w K..
Zapraszamy najmło..
Akademia Filmowa w Kinie Centrum zaprasza szko..