Fabryka powstała w Łężynie, na terenie byłych dóbr Gosławskich wchodzących w skład klucza majątków hrabiego Kwileckiego z Malińca, w 1912 roku i w tym czasie była jedną z największych i najnowocześniejszych cukrowni na ziemiach polskich. Łącznie z zakładem powstało też niewielkie osiedle mieszkaniowe dla pracowników, z zapleczem socjalnym, szkołą i remizą strażacką.
Historia powstałej ponad sto lat temu Spółki Akcyjnej Cukrowni i Rafinerii „Gosławice” jest niezwykle bogata. Dość wspomnieć, że przez cały okres międzywojenny była największym zakładem w Koninie i jego najbliższej okolicy. Z cukrownią związane są nazwiska setek pracujących w niej osób, m.in. nazwisko profesora Mieczysława Bekker, twórcy pojazdu księżycowego dla misji Apollo. Prof. M. Bekker mieszkał w latach 1913-1939 w Cukrowni „Gosławice”, tu miał także pierwsze praktyki studenckie będąc studentem na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, a po przedostaniu się w 1942 r. do Kanady, a później przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych, został autorem całości rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po gruncie księżycowym.
Ostatnim właścicielem zakładu było niemieckie konsorcjum cukrownicze Pfeifer und Langen. „Gosławice” w 2003 roku przeszły gruntowną modernizację, jednak już 15 marca 2008 roku P&L postanowił fabrykę zamknąć. Cukrownia „Gosławice” po 96 latach zakończyła swoją działalność i została całkowicie zlikwidowana.
Młodzi filmowcy w minionym tygodniu przed kamerę zaprosili byłych szefów i pracowników zakładu: Franciszka Greya, Wojciecha Posackiego, Aleksandrę Zielińską i Grzegorza Duszaka. Plan urządzono w gościnnej restauracji „Kakadu” w Łężynie, która mieści się w budynku byłej dyrekcji cukrowni. W ubiegłym roku zarejestrowali wspomnienia Józefa Olczaka i Leszka Grabowskiego oraz strażaków ochotników z OSP Cukrownia Gosławice w Koninie: Andrzeja Bieleckiego, Zbigniewa Węgrzynowskiego i Jerzego Jagodzińskiego.
Rolę producenta filmu pełni Koniński Dom Kultury. Film powstaje przy pomocy Marka Cieślaka – radnego Rady Miasta Konina (autora pomysłu) i wsparciu finansowym samorządu miejskiego, Andrzeja Mosia – opiekuna artystycznego AKF MUZA i Andrzeja Duszy – wspierającego realizatorów od strony redakcyjnej. Premiera filmu przewidziana jest na październik 2017 r.
Koncert ,,Z miło..
Przegląd DEBIUTY ..
Przegląd Polskich..
Na początku grudn..
Mikołajkowy weeke..