W najbliższy w piątek, 7 stycznia 2005 r. o godz. 20.00 na scenie Music City Club wystąpi Mira Kubasińska, legendarna wokalistka grupy Breakout. Organizatorem koncertu jest Koniński Dom Kultury. Bilety do nabycia w kasie KDK. W przedsprzedaży - 12 zł, w dniu koncertu - 15.

Debiutowała w lipcu 1963 r. wraz z Tadeuszem Nalepą na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie otrzymali wyróżnienie w kategorii zespołów wokalnych. W 1965 r. założyli grupę BLACKOUT. Ich pierwszy występ odbył się w rzeszowskim klubie "Łącznościowiec". Z tą kapelą zadebiutował również Stanisław Guzek, początkowo konferansjer na koncertach. Jednak Nalepa stwierdził, że ma on wyższy głos od niego i mogliby śpiewać razem. Tak narodził się Stan Borys... Dopiero współpraca z poetą Bogdanem Loeblem spowodowała prawdziwy rozkwit grupy BLACKOUT. To jego teksty nadały klimat całej twórczości tej kapeli. Po rzeszowskich I Krajowych Targach Piosenki, gdzie Blackout otrzymał wyróżnienie za interpretację, członkowie składu (Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Stanisław Guzek , Krzysztof Dłutowski, Robert Świerszcz i Józef Hajdasz) zostali zaproszeni na ogólnopolską antenę Polskiego Radia i Telewizji. W latach 1966-67 nagrali album "Blackout". W lutym 1968 r. Tadeusz Nalepa założył zespół BREAKOUT. Nazwa miała oznaczać wyłom w obowiązujących konwencjach polskiego popu. Cały czas śpiewała z nim Mira Kubasińska, odłączył Stan Borys, za to dołączył Janusz Zieliński. Pierwszy występ nowej grupy odbył się w klubie "Stodoła" (21 lutego 1968 r.), ale oficjalny debiut nastąpił 5 dni później w "Musicoramie". Zaczęli grać bardziej nowoczesną muzykę. Tournee po Holandii zapewniło im możliwość zakupu nowoczesnego sprzętu i co tu dużo kryć, grania bardziej drapieżnej muzyki (w Holandii BREAKOUT miał swój funclub). W tych czasach wylansowali jeden ze swoich największych przebojów "Gdybyś kochał, hej". W 1969 r. ukazał się pierwszy longplay "Na drugim brzegu tęczy", nagrany we współudziale Włodzimierza Nahornego. BREAKOUT nagrał łącznie 10 albumów, stając się jednym z kamieni milowych bluesowej sceny w Polsce.
Grupa zakończyła działalność po wybuchu stanu wojennego (członkowie reaktywowali ją tylko z okazji różnych imprez).
Mira Kubasińska nagrała kilka solowych płyt, m.in. "Ogień i Mira" znakomicie przyjętą przez słuchaczy i krytyków, chociaż po rozwiązaniu BREAKOUT wycofała się nieco z życia estradowego. Koncertowała później z różnymi formacjami, m.in. ze szczecińską After Blues. W 2004 r. nawiązała stałą współpracę z Krzystofem Jerzym Krawczykiem i jego grupą K.G.BAND, z którą nagrała pierwszą od 1979 r. piosenkę studyjną. Nowy album powstanie w roku obecnym z okazji 40-lecia pracy twórczej Miry Kubasińskiej.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK