Rok kulturalny w mieście został otwarty wczoraj, 4 października 2005 r. Z tej okazji wystąpiły: Chór Polskiego Radia w Krakowie, Simphonia Varsovia, Kathrinne Anne Brehl (fortapian, Niemcy) i Krzysztof Grudzień (organy). Dyrygował - Maestro Penderecki, który przyjechał kilka dni wcześniej z Seulu, gdzie wręczono mu doktorat honoris causa. Z okazji Inauguracji Roku Kulturalnego 2005/2006 Prezydent Miasta Konina wręczył tradycyjnie odznaki "Za zasługi dla Miasta Konina" i przyznał nagrody wyróżniającym się twórcom, animatorom oraz działaczom kultury, którzy swoją działalnością nadawali ton poczynaniom w Konińskiej kulturze.
Prezydent Miasta Konina uhonorował odznaką „ Za zasługi dla Miasta Konina” następujących działaczy kultury:
Krystynę Mikołajczak
Z kulturą związana od 1984 r. , kiedy podjęła pracę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, pięć lat później zatrudniona w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Niezwykle wszechstronna – obok promocji amatorskiego ruchu artystycznego zajmuje się także organizacją i aranżacją wystaw, oprawą plastyczną różnych uroczystości. W pracy z dziećmi pełna ciekawych i niekonwecjonalnych pomysłów.
Marię Witczak
Instruktor teatralny z ponad 45- letnim stażem pracy i wieloma osiągnięciami. Opiekunka ruchu teatralnego w regionie konińskim. Jej teatry dziecięce z lat 70 i 80- tych przez wiele tygodni nie schodziły z afisza. Znany i ceniony instruktor opiekujący się ponad 30 zespołami teatralnymi. Niestrudzona propagatorka zespołów teatralnych z Konina i regionu.
Prezydent Miasta Konina przyznał nagrody następującym pracownikom i działaczom kultury:
Danucie Gościńskiej
Od 1990 roku pedagog klasy fortepianu w Szkole Muzycznej w Koninie. Bogata wiedza oraz duże doświadczenie pedagogiczne i artystyczne pozwalają osiągnąć uczniom pani Danuty najwyższe nagrody w pianistycznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej wychowankowie, m.in. Jarosław Kaliski i Patryk Koralewski są laureatami prestiżowych nagród Ministra Kultury.
Ewie Grętkiewicz
Pisarka, dziennikarka i reporterka. Urodzona w Świeciu, przez lata mieszkanka Bydgoszczy, teraz bardzo chętnie podkreśla, że jest koninianką. Jest laureatką wielu konkursów literackich oraz autorką czterech opublikowanych do tej pory książek. Jej powieść ,,Już zamknięte drzwi” została nagrodzona I nagrodą Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Stanisława Grochowiaka oraz doczekała się nagrań radiowych dokonanych przez Annę Seniuk i Grażynę Barszczewską. Także jej inne pozycje: ,,Przeklinam cię ciało”, ,,Szminka w kolorze cyklamenu” oraz jej pierwsza propozycja dla dzieci - ,,Szczekająca szczęka Saszy” osiągnęły bardzo wysokie nakłady i spotkały się z ciepłym przyjęciem krytyków i czytelników. Obecnie autorka pracuje nad powieścią dla kobiet. Ewa Grętkiewicz została również wyróżniona w tegorocznej edycji konkursu Gazety Poznańskiej ,,Być kobietą prawdziwą”.
Grecie Boruszczak
Kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, w której pracę podjęła w 1984 roku. Obecnie pracuje w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, gdzie tworzy m.in. programy edukacyjne. Świetnie przygotowana pedagogicznie, co sprawia, że w organizowanych przez nią grach i zabawach chętnie uczestniczą najmłodsi, którzy darzą ją dużym szacunkiem i zaufaniem.
Włodzimierzowi Cichockiemu
Od 1979 roku, czyli już 26 lat kierownik działu administracyjno-gospodarczego najpierw Wojewódzkiego, a później Konińskiego Domu Kultury. Szef logistycznego i technicznego zabezpieczenia wielu imprez kulturalnych, m.in. tak dużych jak Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, czy Konińskie Derby Kabaretowo-Estradowe. Jego doświadczenie zawodowe pozwala na sprawne funkcjonowanie KDK oraz pozytywnie wpływa na budowanie wizerunku firmy na zewnątrz. Włodzimierz Cichocki jest odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.
Ryszardowi Wojdakowi
Specjalista obsługi urządzeń audiowizualnych w Centrum Kultury i Sztuki
w Koninie. Z kulturą związany od 20 lat. Bardzo dobry akustyk, świetny organizator, którego zdolności wykorzystywane były m.in. podczas Ogólnopolskich Konkursów Filmów Amatorskich w Koninie, Międzynarodowych Festiwali w Polanicy Zdroju i Tarnowie oraz Światowego Festiwalu Filmu Niezależnego w Warszawie. Bardzo często pomaga w imprezach organizowanych przez Miasto Konin. Życzliwy dla wszystkich, ale szczególną troską otacza dzieci.
Marlenie Brzezińskiej i Dariuszowi Intrysowi
Instruktorzy z Konińskiego Domu Kultury, których wychowankowie są laureatami licznych konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Wiosną 2005 roku wystawili na deskach KDK polską premierę musicalu ,,Dzwonnik z Notre Dame”. Brawurowy występ tancerzy i wokalistów z Konińskiego Domu Kultury stał się prawdziwym wydarzeniem artystycznym, a Marlena Brzezińska i Dariusz Intrys zbierali brawa przy otwartej kurtynie. Z najwyższym uznaniem o ich dokonaniach wypowiadają się także fachowcy w dziedzinie kultury.
Zimowe warsztaty a..
Konińskie Centrum Kultury zaprasza na ogrom ar..
Uwaga! W najbliższych dniach, rezerwacja bilet..
To będzie wyjątkowe ,,Moje pierwsze wyjście ..
Co takiego jest w ..