Janina Perathoner (z domu Wdzięczna) – regionalistka, poetka, pisarka, autorka piętnastu książek o tematyce historycznej, podpisywała się pseudonimem Janina Weneda. Janusz Gulczyński kustosz z Muzeum Okręgowego w Koninie, jej twórczość określił mianem „regionalizmu literackiego”.

Urodziła się w Koninie w 1926 roku. W 1951 roku ukończyła filologię polską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. Przez wiele lat była nauczycielką, najpierw w Zasadniczej Szkole Górniczej, następnie w Technikum Górniczym w Koninie, pełniła też funkcję zastępcy dyrektora tej szkoły. Twórczością literacką zajęła się dopiero po przejściu na emeryturę, przyjmując pseudonim Janina Weneda. Realizując swoją życiową i artystyczną misję, chciała – jak mówiła – „Konin i jego dzieje opisywać i utrwalać na kartach kolejnych książek”.
Zadebiutowała powieścią „Słowiana. Powieść legenda”, wydaną w 1987 roku przez uznane Wydawnictwo Poznańskie, sięgając do epoki prehistorycznej, do czasów Mieszka I.
Nasze „kadekowskie” archiwum zawiera dwa wydania Magazynu „Więcej Kultury” poświęcone postaci i twórczości Janiny Wenedy, jedno z 2006, drugie z 2011 roku. Tym razem przypomnimy państwu felieton, a właściwie wywiad, Andrzeja Duszy z pisarką pt. „Janina Perathoner (Weneda)” z 2006 roku, zrealizowany w jej skromnym domu przy ulicy Staszica w starym Koninie. 

„Janina Perathoner (Weneda)”
Magazyn „Więcej Kultury”, wydanie VIII/2006
scenariusz i redakcja: Andrzej Dusza
zdjęcia i montaż: Marcin Oliński

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK