Trzy filmy obejrzeliśmy 15 września 2020 roku w Kinie Centrum podczas pokazu zorganizowanego przez Amatorski Klub Filmowy ,,Muza" działający w Konińskim Domu Kultury. Wydarzenie wpisało się w jubileusz 50-lecia domu kultury w Koninie. 
 

Amatorski Klub Filmowy „Muza” powstał w 1973 roku w Domu Kultury Zagłębia Konińskiego, potem patronem klubu był Wojewódzki Dom Kultury, a od 1988 roku klub działa w Konińskim Domu Kultury. Filmografia „Muzy” liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych, za które filmowcy z Konina otrzymali wiele nagród na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach. Klub ,,Muza" jest najstarszą formą amatorskiego ruchu artystycznego w Koninie. 

W pokazie specjalnym w Kinie Centrum uczestniczyli m.in. uczniowie II Liceum w Koninie.

- Wspaniale jest zobaczyć Was znów w sali kinowej - zwróciła się do młodych widzów Elżbieta Miętkiewska, dyrektor KDK. - Dziękuję, że jesteście z nami i chcecie poznać część historii miasta zawartą w filmach zrealizowanych w AKF ,,Muza".

Podczas pokazu obejrzeliśmy trzy filmy:

- Pierwszy to ,,Filmowa kronika Muzy" zrealizowany w 2013 roku i wyprodukowany specjalnie z okazji jubileuszu 40-lecia ,,Muzy" - mówi Andrzej Moś, opiekun artystyczny AKF ,,Muza". - Drugi to ,,Republika Gosławicka" - monograficzny dokument, który opowiada o historii Cukrowni Gosławice oraz środowiska, które tam żyło i pracowało. Jak wiemy Cukrownia Gosławice już od dawna jest zamknięta, a my przypominamy historię tego niezwykłego miejsca, które szczególnie w latach przedwojennych należało do czołówki nowoczesnego przemysłu w naszym regionie. Film powstał w 2018 roku, a zrealizowało go już następne pokolenie twórców z ,,Muzy". Reżyserami są Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Kolejny, najnowszy film, zrealizowany w 2019 roku przypomina postać Józefa Szyka, nieżyjącego już naszego kolegi, współzałożyciela AKF ,,Muza". Józef Szyk był twórcą wszechstronnym, plastykiem amatorem, rzeźbiarzem amatorem oraz filmowcem, który zreazliował pierwszy w Koninie film animowany pt. ,,Urodzony w niedzielę". Film ,,Z pasją się nie dyskutuje" powstał po śmierci Józefa Szyka i jest hołdem złożonym osobie, która wniosła tak wiele w amatorski ruch filmowy w Koninie. Reżyserami filmu są również Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa z dużą pomocą pozostałych członków AKF Muza. 

Aktualnie AKF ,,Muza” pracuje nad krótką, komputerową animacją 3D.

Filmowa kronika Muzy (2013, reż. Andrzej Moś, Tristan Tomczak) – dokument o bogatej 40-letniej historii AKF „Muza”, jednego z najstarszych klubów amatorskich w Wielkopolsce.


 
Na zdjęciach: pierwszy skład AKF ,,Muza" 1973 (po lewej) oraz członkowie AKF ,,Muza" w 2015 roku.


Republika Gosławicka (2017, Sebastian Wałęsa, Jan Bobrowski) – film opowiada bogatą historię Cukrowni Gosławice od momentu powstania w 1912 roku, aż do jej zamknięcia w 2008 roku oraz skupionej wokół zakładu społeczności.



Na zdjęciach: kadry z filmu ,,Republika Gosławicka", widok zakładu w latach 30-tych i po prawej Cukrownia z początku XXI wieku.


Z pasją się nie dyskutuje (2019, Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa) - film dokumentalny o Józefie Szyku, współzałożycielu w 1973 roku AKF ,,Muza”, wszechstronnym artyście amatorze i twórcy pierwszej animacji lalkowej zrealizowanej w Koninie pt. ,,Urodzony w niedzielę”.



Na zdjęciach: Józef Szyk na planie filmu ,,Urodzony w niedzielę" (po lewej) oraz fotos roboczy z filmu ,,Z pasją się nie dyskutuje" (od lewej: Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa, Mirosława Szyk). 


Fotorelacja Zdzisława Siwika z pokazu filmów AKF ,,Muza" 15 września 2020 r. 








 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK