Na kulturalny spacer po Koninie zabrali publiczność Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina oraz Anna Gacek, prowadząca tegoroczną Inaugurację Roku Kulturalnego.
Twórcy, artyści i organizatorzy życia kulturalnego w Koninie 18 września 2020 spotkali się z władzami samorządowymi miasta i województwa oraz parlamentarzystami w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Wydarzenie prowadziła Anna Gacek, dziennikarka muzyczna przez 19 lat związana z Programem Trzecim Polskiego Radia. Wywiad, który przeprowadziła podczas Inauguracji z zastępcą prezydenta Konina, Witoldem Nowakiem, ukazał miasto z kulturalnej strony, gdzie są ludzie z talentem i pasją, twórcy i organizatorzy zaangażowani w jego kulturalny rozwój.
Rozpoczęcie roku kulturalnego 2020/2021 było okazją do wręczenia odznak honorowych ,,Za Zasługi dla Miasta Konina” oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Piękne wyróżnienie odebrała również z rąk prezydenta Konina, Piotra Korytkowskiego oraz jego zastępcy Witolda Nowaka, Elżbieta Miętkiewska, dyrektor Konińskiego Domu Kultury. Placówka świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia. W 1970 roku dom kultury rozpoczął działalność w nowym budynku w centrum Konina. Elżbieta Miętkiewska odebrała pamiątkowy grawerton i kwiaty dziękując władzom miasta, dotychczasowym dyrektorom, pracownikom, artystom, uczestnikom zajęć artystycznych i wszystkim, którzy przez lata budowali historię Konińskiego Domu Kultury.
Odznaki honorowe ,,Za Zasługi dla Miasta Konina” otrzymali:
Kamil Michał Dziadykiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Aktywny promotor czytelnictwa, współorganizator spotkań literackich w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego, zaangażowany w akcję „Odtwórz sztukę w domu”.
Izabela Małgorzata Matyba z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Od sześciu lat zajmuje się kinem w CKiS, przygotowuje filmowe projekty, wydarzenia, festiwale i Kino Konesera. Jest koordynatorką konińskich projekcji w ramach ogólnopolskich festiwali, m.in. Wiosna Filmów i Transatlantyk.
Tamara Elżbieta Wójtowicz - od ponad trzech dekad związana jest z Muzeum Okręgowym w Koninie. Zajmowała się inwentaryzacją i opracowaniem zabytków pozyskanych z wykopalisk byłego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Jej pracę najbardziej widać w muzealnym ogrodzie, który stanowi chlubę placówki, a został stworzony przez panią Tamarę od podstaw.
Joanna Zawadzka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Kreatywna bibliotekarka, która aktywnie przyczynia się do wzrostu czytelnictwa i upowszechniania kultury. Organizuje zajęcia biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów szkół.
Nagrody Prezydenta Miasta Konina otrzymali:
Danuta Małgorzata Gościńska z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie. Jest szefową Sekcji Fortepianu i Organów w PSM. Organizuje warsztaty, seminaria i lekcje otwarte z udziałem wybitnych pedagogów i pianistów. Współtworzy Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, odpowiada za oprawę muzyczną Salonu Poezji Anny Dymnej.
Ewa Lucyna Guzowska z Konińskiego Towarzystwa Muzycznego. Profesor poznańskiej Akademii Muzycznej, altowiolistka pochodząca z Konina. Jest laureatką prestiżowych nagród w międzynarodowych konkursach, wyróżnień za działalność fonograficzną i koncertową. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Witolda Friemanna w Koninie, wiceprezesem Stowarzyszenia ViolaArte oraz pomysłodawcą wielu znaczących wydarzeń muzycznych i jurorką prestiżowych konkursów.
Olga Marcinkowska z Młodzieżowego Domu Kultury. Pomysłodawczyni i organizatorka jedynego w regionie wydarzenia dla miłośników fantastyki, kultury japońskiej, gier planszowych i karcianych czy e-sportu - Konwentu Fantastyki KoKon.
Marta Jolanta Merdzińska z Konińskiego Domu Kultury. Prowadzi zespół tańca CODA, uczy m.in. jak tańczyć jazz i modern. Jej kolejnym projektem jest Teatr Tańca CODA, który zrzesza doświadczonych tancerzy tworzących wyjątkowe, autorskie choreografie wykonane w technice tańca współczesnego. Marta Merdzińska ma na swoim koncie wiele sukcesów i osiągnięć artystycznych swoich wychowanków.
Michał Łukasz Piskorski - skrupulatny archiwista Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie. Dzięki jego zaangażowaniu możliwe było uporządkowanie bibliotecznych archiwaliów. Z pasją i ogromnym profesjonalizmem zajmuje się odpowiednim zabezpieczeniem i przechowywaniem zbiorów.
Renata Rudowicz - plastyczka, animatorka kultury, koordynatorka wielu działań w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, m.in. projektu Konin Miasto Kobiet, WOŚP, konkursów, warsztatów plastycznych i etnograficznych. Współtwórczyni Konińskiego Klubu Fotograficznego. Inicjatorka i organizatorka wystaw fotograficznych w przestrzeni miasta, plenerów fotograficznych i fotospacerów.
Małgorzata Szuman-Gorczyca - autorka niemal 40 wystaw prezentowanych w Muzeum Okręgowym w Koninie. Kustosz katalogu naukowego zbiorów sztuki oraz rzemiosła artystycznego, badaczka terenowa. Stworzoną przez nią najcenniejszą kolekcją jest okazały zbiór biżuterii, który został opublikowany w katalogu zbioru biżuterii Muzeum Okręgowego w Koninie.
Ks. Paweł Śmigiel - wspólnie z Anną Wysocką organizuje od 12 lat Tryptyk Zaduszkowy „Non Omnis Moriar”. Jako duszpasterz trzeźwości diecezji włocławskiej i terapeuta uzależnień z powodzeniem realizuje drugi projekt kulturalny „Trzeźwienie przez kulturę”. To koncerty i spotkania, w których udział biorą muzycy, aktorzy i poeci. Od lat kolekcjonuje kapliczki i rzeźby Chrystusa Frasobliwego, ma ich kilkaset.
Anna Wysocka - organizatorka wyjątkowego projektu muzycznego Tryptyk Zaduszkowy „Non Omnis Moriar, do udziału w którym, wspólnie z księdzem Pawłem Śmiglem zapraszają wybitnych artystów polskiej i zagranicznej sceny. Za jej przyczyną, w kościele św. Wojciecha w Koninie doszło do nagrania płyty „Meditationes” Vadima Brodskiego i Romana Peruckiego będącej promocją miasta Konina.
Robert Żurański - muzyk, nauczyciel, animator kultury, kapelmistrz. Dyryguje Młodzieżową Orkiestrą Dętą działającą przy Zespole Szkół Górniczo-Energetycznych. Koncertował m.in. ze Zbigniewem Wodeckim. Jest organizatorem i twórcą Międzypowiatowego Konkursu Kolęd na Instrumentach Dętych, założycielem Kramskiej Kapeli Podwórkowej i zespołu folkowego Dzieci Kujaw.
Studio Tańca Rytmix - pierwsza szkoła tańca w Koninie, założona przez Wiesławę Wolną świętuje w tym roku 30-lecie działalności. Studio Tańca Rytmix dba o wszechstronny rozwój swoich tancerzy. Zajęcia prowadzi wykwalifikowana kadra, a zespół reprezentuje miasto w prestiżowych turniejach, festiwalach, spektaklach, nie stroni od sesji zdjęciowych. Rytmix to nie tylko szkoła tańca, to marka sama w sobie i doskonały ambasador Konina w świecie.
Tradycją podczas Inauguracji Roku Kulturalnego w Koninie jest również przyznawanie stypendiów utalentowanym młodym artystom. W tym roku stypendia Prezydenta Miasta Konina otrzymali:
Weronika Barbara Kamińska - wychowanka Studia Tańca Rytmix. Od 1,5 roku jest uczestniczką międzynarodowego programu tanecznego w Elephant in the Black Box Junior Company w Madrycie, co daje jej możliwość udziału w międzynarodowych spektaklach.
Antonina Waliszewska - młoda, utalentowana pianistka, uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie. Długie godziny spędzone przy czarno-białych klawiszach przynoszą efekty w postaci nagród i wyróżnień. Wielokrotnie reprezentowała miasto w konkursach rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej.
Radosław Goździkowski - wychowanek konińskiej szkoły muzycznej, obecnie student Akademii Muzycznej w Krakowie. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt nagród zdobytych podczas międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów pianistycznych. Koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista, grał także z orkiestrami.
Podczas Inauguracji Roku Kulturalnego publiczność miała okazję zapoznać się z talentem stypendystów. Antonina Waliszewska zagrała Fantaisie Impromptu Op. 66 Fryderyka Chopina, a Radosław Goździkowski Poloneza As-dur Op. 53 Chopina.
Finałem Inauguracji Roku Kulturalnego był koncert Mai Kleszcz. Wokalistka zaprezentowała utwory ze swojego trzeciego solowego albumu ,,Osiecka de luxe” i zaśpiewała przeboje Agnieszki Osieckiej w stylistyce starego jazzu i bluesa.
fot. Zdzisław Siwik
Zimowe warsztaty a..
Konińskie Centrum Kultury zaprasza na ogrom ar..
Uwaga! W najbliższych dniach, rezerwacja bilet..
To będzie wyjątkowe ,,Moje pierwsze wyjście ..
Co takiego jest w ..