Oni szukali nowego miejsca spotkań, nowego pomysłu na zespół, On zaczynał pracę w Konińskim Domu Kultury. – To było przeznaczenie, nasze drogi musiały się przeciąć w KDK – wspomina dziś żartobliwie Mirosław Grzanka, kierownik artystyczny zespołu wokalnego Fantazja.
 

Ale zacznijmy od początku:

W 2012 roku seniorzy z zespołu wokalnego Działkowiec (zespół przy rodzinnych ogrodach Hutnik założyli w 2006 roku Jan Kałużny i Jadwiga Galon), postawili na zmiany. Ponieważ muzyka w sercach im grała i chcieli się rozwijać, postanowili poszukać opiekuna muzycznego, który nie tylko pomoże im przygotować zespół do koncertów, ale także zjednoczy środowisko śpiewających seniorów.

Na pierwszą próbę przyszło 13 osób. Przyznam, że bałem się tego spotkania, i miałem trochę racji. Okazało się, że zespół za kilka dni koncertuje w DPS w Koninie, a ja miałem mu akompaniować. Nie znaliśmy się, nic nie wiedzieliśmy o sobie. Połączyła nas pasja do muzyki i wszystko się udało. Seniorzy sprawdzili mnie, a ja zobaczyłem jaką radość daje im śpiewanie – mówi Mirosław Grzanka.

Na kolejne spotkanie zespołu przyszło 20 osób, na następne 25. I tak 1 października 2012 roku w Konińskim Domu Kultury powstał zespół wokalny Fantazja.

Cztery miesiące później, w lutym 2013 roku, zespół przyjął rolę gospodarza koncertu ,,Seniorzy dla Miasta”, którego pomysłodawczynią była Stanisława Jędrzejczak z zespołu Jutrzenka. O tym, że koncert wpisał się w kalendarz kulturalny naszego miasta, świadczy fakt, że co roku bilety na wydarzenie rozchodzą się w dwa tygodnie.

Do udziału w koncercie zapraszane są zespoły wokalne z Konina i miast ościennych. Biorą w nim udział także inni artyści: gawędziarka Janina Bednarska, akordeonista Zbigniew Kosmalski czy poeta Józef Mazurkiewicz.
 
Zespół wokalny Fantazja swoimi występami  uświetnia uroczystości powiatowe, gminne i regionalne wpisując się na stałe w pejzaż kulturalny miasta i regionu. Wspólne śpiewanie to także upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, integracja i aktywizacja środowiska seniorów  w życiu społeczno – kulturalnym  lokalnych społeczności, promocja oraz wspieranie ruchu amatorskiego.
 
Zespół od wielu lat bierze udział w Festiwalu Kultur Miast Partnerskich Konina. W 2015 roku otrzymał nagrodę „Jesiennego liścia” podczas Międzypowiatowych Artystycznych Spotkań Seniorów we Władysławowie.
Fantazja wspiera także koniński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz angażuje się w międzypokoleniowe projekty.

Wokaliści Fantazji to aktywni seniorzy oraz cudowni rodzice i dziadkowie. A ponieważ za kilka dni obchodzimy Dzień Babci i Dziadka, przesyłamy Wam drodzy wokaliści zespołu wokalnego Fantazja, moc cudownych życzeń, w tym dużo zdrowia. Do zobaczenia na scenie.


 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK