Konińska synagoga powróciła po 10 latach do kulturalnego życia miasta w wyjątkowy sposób. W piątek, 11 czerwca w jej murach zabrzmiała żydowska muzyka i dzieła Isaaka Singera, pisarza, dziennikarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. To było pierwsze wydarzenie z cyklu Kulturowy Konin.

Fragmenty dzieł Isaaka Singera przeczytał wybitny aktor Wiktor Zborowski, a towarzyszył mu poznański zespół Shalom. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu zatytułowanego Kulturowy Konin, na który mieszkańców Konina zaprosił prezydent miasta, Piotr Korytkowski oraz Koniński Dom Kultury.

- Po 10 latach życie kulturalne wraca w to miejsce – mówił zastępca prezydenta Konina, Witold Nowak. - Dla prezydenta Piotra Korytkowskiego i dla mnie, było to ogromnie ważne, by synagoga była miejska. Nie tylko znajdowała się w mieście, ale była dla mieszkańców, by mogli znów czerpać z tego dziedzictwa, które zostało tu, w Koninie. I to właśnie dzieje dzisiaj. Oczywiście chcemy, by te wnętrza zostały odnowione. Już podjęliśmy pierwsze próby, by pozyskać środki zewnętrzne na ten cel. Choć dziś otrzymaliśmy informację, że pierwsze środki, po które aplikowaliśmy, niestety, nie zostaną nam przyznane, to zapewniam, że nie zejdziemy z tej drogi i nie ustąpimy. Będziemy szukać środków zewnętrznych, ale również w budżecie, by wrócił pełen blask tego miejsca.

Postać Isaaka Singera przypomniała Katarzyna Kubacka-Seweryn, współorganizatorka spotkania.

- Zwykle spotykamy się w Konińskim Domu Kultury podczas Salonów Poezji. Jednak miejsce, w którym dziś jesteśmy i teksty, które za chwilę przeczyta bohater tego wieczoru, mają szczególny wymiar. Isaak Bashevis Singer, w wieku niespełna 30 lat musiał emigrować z Polski. Przez całe swoje życie w Stanach Zjednoczonych mówił o sobie jako o warszawiaku, bardzo podkreślał, że jest emocjonalnie związany z Polską. Przez cały czas pisał w języku jidysz – opowiadała Katarzyna Kubacka-Seweryn. - Chciałabym przypomnieć, że w Radzyminie i Warszawie oraz w wielu innych miastach przed II wojną światową, społeczność naszego kraju była przepięknie różnorodna. W tych miastach 40 proc. społeczności to była społeczność żydowska. Chciałabym, żeby dzisiejszy wieczór wybrzmiał szczególnie, żeby był wieczorem, który, jak krzyk Jany Shostak, przypomni nam, że trzeba walczyć o prawa człowieka, szacunek i tolerancję. Mam nadzieję, że taką Polskę - pięknie różnorodną - będziemy mieli.

Aktor Wiktor Zborowski zyskał duże uznanie publiczności za swoją interpretację dzieł Isaaka Singera, natomiast zespół Shalom dał prawdziwe show. Oprócz żydowskich pieśni wykonanych w fantastyczny, pogodny sposób, nie zabrakło opowiedzianych ze swadą i humorem anegdot i żydowskich dowcipów.

Spotkanie z twórczością żydowską było pierwszym w ramach projektu Kulturowy Konin. Kolejne Koniński Dom Kultury zaplanował na wrzesień. Będzie to spotkanie z kulturą romską.


Fot. Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK