Nagrody dla twórców i animatorów kultury oraz stypendia artystyczne wręczył Prezydent Miasta Konina podczas Inauguracji Roku Kulturalnego. Uroczystość uświetnił koncert Kuby Badach ,,Tribute to Andrzej Zaucha”.

Nagrody Prezydenta Miasta Konina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury otrzymali:
Iga Janiszewska – Pawlak, szefowa działu naukowo-oświatowego Muzeum Okręgowego w Koninie; Justyna Kałużyńska – Markocka, dyrektor  Centrum Kultury i Sztuki w Koninie;   Izabela Kostiukow, konińska malarka, związana z Galerią Centrum Kultury i Sztuki Wieża Ciśnień; Katarzyna Łapaj z Młodzieżowego Domu Kultury, współzałożycielka Konińskiego Teatru Tańca; Marta Merdzińska, instruktorka tańca w Konińskim Domu Kultury, prowadząca grupy taneczne i solistów w ramach Zespołu Tańca CODA; Piotr Rybczyński, kierownik konińskiego oddziału Archiwum Państwowego w Poznaniu; Renata Wojciechowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie; Paweł Zielak, muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.
 
Prezydent Miasta Konina wręczył także stypendia artystyczne dla uzdolnionych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. Jana Paderewskiego w Koninie.
Stypendia otrzymali Gabriela Lityńska i Wiktor Kowalczyk.
Gabrysia to wszechstronnie utalentowana nastolatka, gra na fortepianie, flecie poprzecznym i śpiewa. W PSM osiąga najwyższą średnią ocen. Wiktor jest jednym z najlepszych uczniów PSM. To wyjątkowo uzdolniony klarnecista. 
 
- Kultura cierpiała razem z odbiorcami, ale pomimo tego trudnego czasu, także w Koninie działo się wiele interesujących rzeczy. Artyści prezentowali się w sieci. Próby takie podejmowały wszystkie jednostki kultury i wszystkim należą się ukłony. Były to domu kultury, biblioteki, Muzeum Okręgowe, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, prywatne galerie i niezależni artyści. Na miarę możliwości, jako miasto, wspieraliśmy twórców i krok po kroku, kiedy pojawiała się taka możliwość, wszyscy przybliżaliśmy się do kultury - mówił z-ca prezydenta Konina.
Słowa podziękowania dla twórców i animatorów skierował również prezydent Konina Piotr Korytkowski.
 
Wydarzeniu towarzyszył koncert Kuby Badacha ,,Tribute to Andrzej Zaucha”.
Repertuar koncertu obejmował utwory polskiej legendy sceny muzycznej – Andrzeja Zauchy w nowych, autorskich aranżacjach Jacka Piskorza i Kuby Badacha. Usłyszeliśmy m.in. „Byłaś serca biciem”, „Bądź moim natchnieniem, czy „Siódmy rok”.
 
- To moje podziękowanie dla Zauchy – mówił Kuba Badach.
 
Warto przypomnieć, że w tym roku przypada 30. rocznica śmierci krakowskiego artysty.foto: Zdzisław Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi