Premierowy spektakl ,,Lamia” w reżyserii Szantal Strzelińskiej wypełnił salę Konińskiego Domu Kultury po brzegi. W całości zrealizowany przez młodą koniniankę spektakl, to opowieść o podróży po głowie Odysa, opartej na motywach homerowskiej epopei oraz na archetypach. Premiera spektaklu odbyła się w niedzielę, 11 września, w KDK.


Szantal Strzelińska, studentka wydziału aktorskiego PWSFTvit im. Leona Schillera w Łodzi, do udziału w spektaklu zaprosiła mieszkańców Konina, oprawą muzyczną wydarzenia zajął się zespół Kawas-Wara, a techniką Koniński Dom Kultury.

Uwspółcześnioną historię z ,,Odysei”, autorka przeniosła w magiczny świat teatru. Dzięki temu patrzymy na świat Odysa z dystansu widza, a niekiedy wręcz stajemy się jego częścią.
Lamia, tytułowa bohaterka sztuki, w mitologii greckiej byłą potworem zjadającym młodych mężczyzn i dzieci. Jak podkreśla Szantal Strzelińska, Lamię posiada w sobie każdy z nas, zabijając w sobie dziecięce odruchy w drodze ku dojrzałości.
Spektakl przyjęto z ogromnym entuzjazmem. Pod wrażaniem reżyser i aktorów byli nie tylko wodzowie niedzielnej premiery (11 września 2022 r.) ale również młodzież, która ,,Lamię” obejrzała następnego dnia, podczas specjalnego pokazu.

Na scenie, obok słowa, wybrzmiał także taniec i muzyka. Oprawę muzyczną spektaklu przygotował zespół Karwas-Wara w składzie Konrad Czaplewski, Antoni Górski, Krystian Łuczak.
Aktorzy wyłonieni zostali podczas castingu, który odbył się w MBP w Koninie. Nad rolami pracowali blisko miesiąc. Próby do spektaklu odbywały się w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Młodzieżowym Domu Kultury oraz Konińskim Domu Kultury.

Na scenie zobaczyliśmy: Szantal Strzelińską, Mateusza Zycha, Kacpra Pawłowskiego, Jana Pigułę, Bartosza Zielińskiego, Katarzynę Fabiszewską, Justynę Zblewską, , Adama Jaśniewicza, Wiktora Kordyla, Michała Glanca, Martę Łuczak, Monikę Młyńczak, Sophię Strzelińską.
Przygotowaniem scenariusza, dialogami, choreografią oraz kostiumami zajęła się Szantal Strzelińska.
Projekt scenografii wykonali Włodzimierz Sypniewski, Justyna Zblewska i Bartosz Zieliński, dekoracjami zajął się Jan Stawski. Zdjęcia do promocji wydarzenia wykonała Patrycja Chęcińska.
Sponsorami wydarzenia byli Miasto Konin oraz Fabryka Diamentów. Współorganizatorem spektaklu - Koniński Dom Kultury.

Spektakl rozpoczął w Konińskim Domu Kultury cykl spotkań z młodymi twórcami z Konina ,,Art. Wrzesień Młodych”.
Na kolejne spotkania z twórczością młodych zapraszamy do KDK już 17 września na koncert Tango Nuevo, w wykonaniu uczniów i absolwentów PSM I i II st. W Koninie oraz 30 września na koncert promujący autorską płytę Wojtka Olińskiego.foto: Zdzisław Siwik
 
 
 
 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK