W Konińskim Domu Kultury 22 września odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego 2023/2024. Tradycyjnie wręczone zostały nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Mijający rok kulturalny został podsumowany, a nowy – rozpoczęty z nadzieją na realizację wspaniałych wydarzeń kulturalnych i z życzeniami, by nasi konińscy artyści zdobywali zamierzone cele i osiągali sukcesy.

 

Uroczystość rozpoczął występ Damiana Kołodziejczaka, utalentowanego puzonisty, ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie, wychowanka Zbigniewa Kołodziejczaka. W jego wykonaniu publiczność usłyszała utwór „Colores” Steven’a Verhelst’a. Akompaniował Michał Ziobrowski.

Inauguracja Roku Kulturalnego była doskonałym momentem, by przywołać to, co wydarzyło się w ciągu minionych 12 miesięcy na kulturalnej scenie Konina. Wielość i różnorodność kulturalnych wydarzeń przedstawiona została na podsumowującym rok filmie.

Prezydent Konina, Piotr Korytkowski rozpoczął swoje przemówienie od wspomnienia Joanny Kowalczykiewicz, pracownicy Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Koninie, która przedwcześnie zmarła kilka miesięcy temu. Uczestnicy uroczystości uczcili jej pamięć minutą ciszy.

Prezydent podziękował wszystkim osobom związanym z kulturą za działalność w minionym roku.

- Wierzę w kulturę i nie mówię tego, by Wam, ludziom kultury, się przypodobać. Jestem aktywnym odbiorcą kultury i lubię wystawiać na próbę swoją wrażliwość – mówił Piotr Korytkowski. – Dziękuję, że dajecie odbiorcom kultury pełen wachlarz emocji, a macie autentyczną siłę, która zmienia ludzi i tworzy lepszy świat. Podziwiam Państwa odwagę, kreatywność, doceniam niezależność i dziękuję za wszelkie działania, które odwołują się do głęboko zakorzenionej lokalnej tożsamości. Co roku w Koninie w publicznych instytucjach kultury i w ramach prywatnych inicjatyw, odbywa się kilkaset różnych wydarzeń i ostrzegam, że kolejny rok nie będzie uboższy. Szykujcie się na kolejne wydarzenia kulturalne w naszym mieście. Nasze placówki będą się starały dać jeszcze bogatszą ofertę i więcej okazji do niezwykłych przeżyć. Wszystko dzięki bohaterom dzisiejszej uroczystości – twórcom i animatorom kultury.  Życzę Państwu wielu pięknych chwil w całym nowym sezonie kulturalnym w Koninie.

Prezydent wraz ze swoim zastępcą, Witoldem Nowakiem, wręczyli nagrody Prezydenta Miasta Konina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku otrzymali je:

Danuta i Henryk Drzewieccy

To jest rok Danuty i Henryka Drzewieckich, którzy w tym roku świętują jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Małżeństwo stworzyło własną galerię Łaźnia, w której prezentują twórczość swoją i znanych artystów. Danuta Drzewiecka swoją wiedzą i talentem dzieli się z najmłodszymi. Jej obrazy to nie tylko zmysłowe portrety kobiet ale także pejzaże i sceny rodzajowe. W swojej twórczości równie pewnie stąpa po ziemi co buja w obłokach.

Henryk Drzewiecki zajmuje się malarstwem i grafiką w małym i dużym wydaniu. Ma na swoim koncie także murale i grafitti oraz o czym pewnie niewielu wie … gobeliny. W jego twórczości jest sporo prac związanych z Koninem, wiele niebanalnych ujęć natury czy architektury.

Danuta i Henryk Drzewieccy to artyści będący marką Konina.

Krzysztof Pydyński

Niezwykle aktywny muzyk, dyrygent, a przede wszystkim, od wielu lat dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie i prezes Konińskiej Fundacji Kultury oraz Towarzystwa im. Fryderyka Chopina koło w Żychlinie. Zaangażowany w życie muzyczne miasta, organizator seminariów, konferencji, warsztatów big-bandowych, współpracuje ze szkołami muzycznymi w Niemczech i Czechach. Kierowana przez niego fundacja wspiera m.in. wydarzenia kulturalne w mieście oraz młodych artystów. Współtwórca Festiwalu Pianistycznego Chopinowskie Interpretacje Młodych. Od kilkunastu lat z big – bandem szkoły muzycznej towarzyszy artystom festiwalu Jazzonalia.

Agnieszka Łapaj – Lewandowska

Roztańczona i wiecznie uśmiechnięta współtwórczyni Konińskiego Teatru Tańca, instruktorka Młodzieżowego Domu Kultury, gdzie z powodzeniem prowadzi zajęcia dla ponad 230 tancerzy - dzieci, młodzieży i dorosłych skupionych w zespole Top Dance MDK Konin.  Autorka widowisk tanecznych, jej największym szczęściem są sukcesy wychowanków i udany sezon artystyczny. Niezwykle twórcza, z ogromnym szacunkiem do pracy i ludzi. Taniec i muzyka to jej życie. Swoją pasję realizuje z przyjaciółmi z Konińskiego Teatru Tańca, gdzie jest choreografem. Grupa z ogromnym powodzeniem zrealizowała takie przedstawienia jak Dowód bardzo osobisty, Usłane balonami, Origami. A osadzony w żydowskim Koninie spektakl Sztetl zdobył ogromne uznanie publiczności podczas Festiwalu ULICA w Krakowie. Teatr, poprzez swoją działalność promuje Konin w kraju i zagranicą. 

Katarzyna Mijakowska

Miłośniczka sztuk plastycznych i psów. Z powodzeniem, w Konińskim Domu Kultury prowadzi Atelier Kredka dla niemal setki małych artystów. Łączy edukację artystyczną z własną twórczością. Inicjatorka twórczych działań dla dzieci i młodzieży. Autorka scenografii, plakatów, rekwizytów scenicznych. Kreatywna, zaangażowana, ma wszechstronne zainteresowania, które gwarantują jej podopiecznym poznanie nie tylko tradycyjnych technik plastycznych, ale także nowoczesnych  - wizualizacji i design’u. Autorka wielu wystaw. 

Dagmara Frydrychowicz

Kustosz Muzeum Okręgowego w Koninie, gdzie prowadzi dział geologiczno – przyrodniczy. Zaangażowana i sumienna, dba o cenne eksponaty poświęcone konińskiej kopalni i tradycjom górniczym naszego regionu. Organizatorka akcji „Nie tylko dinozaury” będącej promocją zbiorów paleontologicznych w muzeum. Prowadzi lekcje muzealne, podczas których nie nudzą się nawet najbardziej wymagający słuchacze, promuje dziedzictwo kulturowe Wielkopolski, bierze aktywny udział w życiu muzeum. 

Andrzej Moś

Wybitny filmowiec i fotograf, związany z Konińskim Domem Kultury.  Kamera i aparat fotograficzny to jego znaki rozpoznawcze. Współtwórca i organizator Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych Debiuty oraz przeglądu Żyją wśród nas, który poświęcony był osobom niepełnosprawnym. Swoją wiedzę i pasję przekazywał młodym adeptom sztuki filmowej w Amatorskim Klubie Filmowym Muza, którego był opiekunem. Jego wychowankowie byli wielokrotnie nagradzani na festiwalach filmowych, a amatorskie obrazy utrwaliły historię miasta. Jako niezależny dokumentalista, scenarzysta i operator zrealizował wiele filmów przypominających postaci i bogatą historię Wielkopolski. Promotor Konina. Najwięcej w swojej twórczości poświęcił właśnie Koninowi tworząc filmy o mieście i jego mieszkańcach .in. o Polskiej Organizacji Harcerskiej, aktorze Szymonie Pawlickim czy Wincentym Grętkiewiczu – przedwojennym burmistrzu Konina. Wiele z nich pokazywanych było w telewizji i na ogólnopolskich festiwalach.

Beata Stanisławska – Zielak

Pełna pozytywnej energii pianistka i dyrygentka, która niestrudzenie propaguje muzykę gospel i sztukę wielogłosowego śpiewu prowadząc z powodzeniem, od 20 lat, Konin Gospel Choir. To jedyny tego typu zespół w mieście, który w ciągu dwóch dekad skupił około 250 osób i dał ponad 200 koncertów w kraju i zagranicą. Grupa koncertowała m.in. z Kayah, Pawłem Domagałą Piaskiem, Michałem Szpakiem czy Kamilem Bednarkiem. Beata Stanisławska – Zielak to szefowa grupy ludzi, która swoją pozytywną energię oddaje miastu, w którym tworzy. Koncerty konińskiego chóru gospel cieszą się niesłabnącym powodzeniem i z roku na rok zyskują coraz większe rzesze fanów. 

Dorota Pasek

Pisarka z niezwykłym poczuciem humoru, polonistka z ogromnym doświadczeniem, związana z I liceum ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Koninie. Dzięki Dorocie Pasek zrobiło się głośno o Koninie w wydawnictwach , na salonach literackich i w bibliotekach. Jest autorką powieści obyczajowych i fantasy, wśród tytułów które przyniosły jej popularność warto wymienić : Czas gniazdowania, Dziewczyna od trawnika i cykl Królowe Kharu. Podczas spotkań autorskich błyskawicznie łapie kontakt z publicznością. Jest ambasadorką Konina w kraju i zagranicą. 

Stypendium Prezydenta Miasta Konina otrzymał natomiast Damian Kołodziejczak – uczeń konińskiej szkoły muzycznej, aktywny uczestnik warsztatów prowadzonych przez najlepszych muzyków. Laureat wielu nagród i wyróżnień zdobytych w prestiżowych konkursach dla puzonistów. Jego talent można podziwiać podczas koncertów Szkoła Muzyczna Swojemu Miastu, gdzie występuje jako solista. Brał udział w projekcie Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna. Aktywny uczestnik życia kulturalnego szkoły.

Uroczystość zakończył niezwykły koncert. Publiczność przeniosła się do Argentyny, by poczuć moc tanga Astora Piazzoli. W ten zaczarowany muzyczny świat zabrali nas światowej sławy gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, który swoją przygodę z gitarą rozpoczynał w konińskiej szkole muzycznej pod czujnym okiem, a właściwie uchem Andrzeja Majewskiego oraz wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek. Artystom towarzyszyła Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Warto dodać, że w tym roku wyjątkowo Inauguracja Roku Kulturalnego trwała dwa dni. 19 września w KDK odbył się spektakl ,,My way" Krystyny Jandy, a 22 września - główna uroczystość oraz koncert ,,Argentyńska noc" z utworami Astora Piazzoli w wykonaniu Łukasza Kuropaczewskiego i Marcina Wyrostka z towarzyszeniem Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.  


 

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK