Wszystko zaczęło się od „Lalki” Wojciecha J. Hasa. Kino CENTRUM wyświetliło ją na życzenie uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego. Na tym nie koniec, bo młodzież pochwycił większy apetyt na kulturę. W Domu Zemełki odbył się pokaz mody alternatywnej, autorskiej. Po nim nastąpił koncert i dyskusja na temat komercjalizacji kultury na Małej Scenie Konińskiego Centrum Kultury i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Jego bohaterami stali się twórcy, których rok ogłosił właśnie Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
„Lalka” Hasa na życzenie młodych ludzi
Przy realizacji adaptacji filmowej Hasa pracowało 500 osób i 10 tys. statystów, na potrzeby filmu uszyto 500 kostiumów i stworzono 2 tys. dekoracji, do zdjęć wykorzystano też wagony autentycznej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Kinowa adaptacja powieści Bolesława Prusa została nakręcona w 1968 r., jej budżet wynosił 35 mln zł.
Prelekcję nt. „Lalki” w kinie CENTRUM (1887) prowadziła polonistka, Agnieszka Dziamska, zakochana w powieści Bolesława Prusa, która opowiedziała młodzieży ciekawostki związane z książką i filmem uznanego reżysera. Była to fantastyczna „Powtórka do matury” i zarazem pierwsza część realizowanego przez uczniów II LO projektu „(Nie) pytaj o Polskę”.
Zemełka by tego nie wymyślił
Drugą był pokaz mody 4 kwietnia, zorganizowany przez grupę Ubrania z Drugiej Ręki, duet Igora Szurgota i Konrada Chmielewskiego (znanego lepiej jako Zabacel) oraz Zuzę Wojciechowską (CKU Konin). Panowała w nim różnorodność. Było drapieżnie, kolorowo, były ćwieki i metal, awangarda lat 80. i dyskusja ze stylem oraz społecznymi normami. Stylizacje wyrażały ból egzystencjalny, przykrości które zadają nam ludzie. Czerwone detale miały symbolizować rany i krew. Ubrania miały nietypowe kroje, z przedłużonymi rękawami i nogawkami.
Każdy z młodych ludzi korzysta z dobrodziejstw mody kreatywnie, czasem wybiórczo, zawsze autentycznie i z duszą. Panuje w tym duża dowolność, a zatem różnorodność. Moda jest istotna dla młodzieży, a jednak lokują w niej swoje uczucia, cechy osobowości, może i tęsknoty? Jak widać było w pokazie w Domu Zemełki, trendy należą do młodych ludzi, nie oni do trendów, co bardzo cenią, jak podkreślała organizatorka projektu i współorganizatorka pokazu, Aleksandra Kurzawa, uczennica II LO. Fajne było również i to, że projektantów znalazła we własnym, rówieśniczym gronie. Na wybiegu pojawiło się 21 modelek i modeli. Pokaz w Inkubatorze Aktywności Kulturalnej Dom Zemełki poprowadzili Miłosz (Miłosz Pawlak) i Zakol (Kacper Stefaniak).
Czy tego spodziewał się Doktor Zemelius? Na pewno ucieszyłby się, że nowi projektanci kłócą się z tzw. fast fashion, zmieniającą się błyskawicznie modą, co przecież szkodzi środowisku. On też wiedział, czym jest społeczne dobro.
Zapytaj mnie o Polskę
Finał projektu „(Nie) pytaj o Polskę” realizowanego w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii, odbył się na Małej Scenie KCK przy ul. Przemysłowej 3D. Dowiedzieliśmy się np., że w II LO podczas przerwy zorganizowany został turniej Va Banque, związany z Polską – z filmem, muzyką, literaturą, historią i sportem.
Na Małej Scenie KCK przy Przemysłowej 3D wystąpili licealiści, którzy wykonali utwory z repertuaru zespołów KULT, Tilt, z repertuaru Manaamu, Happysad i Myslovitz (w Undone zagrali Bartosz Nowak, wokal, Piotr Terebiński, Antoni Nowaczyk, Maja Pietrzak, Miłosz Pawlak; przed publicznością wystąpili również Mikołaj Borkowski, Mikołaj Siwik, Tatiana Nowak, Michał Chryciuk, Maja Szczebelska i wokal Kornelia Pawłowicz). Potem odbyła się debata nt. komercjalizacji kultury, którą zdaniem młodzieży rządzi prawo pieniądza. Dlaczego bylejaki celebryta zarabia więcej niż artysta? Tego dylematu nie rozstrzygnęli nawet młodzi ludzie.
Rozstrzygnięli za to konkursu, w którym jedno I miejsce zdobyły dwie prace plastyczne, Franciszka Nowaczyka i Tatiany Nowak (bez tytułu). Tematem były wielkie postacie polskiej kultury ks. Józef Tischner, Wojciech J. Has, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Władysław Reymont, których rok twórczości i osiągnięć ogłosił polski senat. W jury zasiadali Zdzisław Siwik, Mirosław Chudy i Dorota Kędzierzawska.
Kto w projekcie
Partnerem cyklu tych wydarzeń były fundacja Taki Jestem! (reprezentowana przez fotografa i filmowca, Andrzeja Mosia), Młodzi Lokalsi, Młodzieżowa Rada Miasta i (Nie) pytaj o Polskę (Olimpiada Zwolnieni z Teorii), Koło Debat Oxfordzkich II LO i oczywiście Konińskie Centrum Kultury. Ideą projektu było krzewienie dobra i współpracy w lokalnej społeczności. Projekt prowadzili Marcjanna Łagowska, Antoni Nowaczyk, Hanna Stelmasik, Jakub Maciejewski, Maria Olbert, Kacper Stefaniak, Zuzanna Orchowska, Miłosz Pawlak i Aleksandra Kurzawa. Młodzież wspierał na każdym etapie działania, Zdzisław Siwik, fotograf i realizator filmowy, pracownik KCK. Bardzo było ładnie!
Na wyjątkowy koncert z okazji Dnia Mamy zapras..
O losach Śląska, historii rodziny i Polski op..
Z wielką radością zapraszam na koncert SIEST..
Gala konkursu klimatyczno-społecznego GREEN AC..
Jan Zemełka, obywatel Konina, znamienity miesz..