Przegląd DEBIUTY będzie gościł w tym roku znakomitych gości: aktorów, reżyserów, scenarzystów, którzy spotkają się z widzami Kina Centrum. Będzie to okazja, by porozmawiać o filmach, o pracy nad nimi, o kondycji polskiego kina, a także po prostu o życiu, pasji i emocjach. Serdecznie zapraszamy 28, 29 i 30 listopada!
W tym roku nasze zaproszenie na spotkania z widzami Kina Centrum podczas 33. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY przyjęli znakomici goście.
W czwartek, 28 listopada o godz. 18.00 zapraszamy na film ,,Święta noc” (reż. Jarosław Banaszek), a po filmie spotkamy się z aktorami Piotrem Cyrwusem i Mają Barełkowską. Aktorzy od lat są szczęśliwym małżeństwem, poznali się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, gdzie byli kolegami na jednym roku. Są aktorami teatralnymi i filmowymi. Grają w spektaklach – również razem, a teraz wystąpili w debiucie reżyserskim Jarosława Banaszka ,,Święta noc”. Sam reżyser mówi, że jest to opowieść o tym, że świat jest tragikomiczny. Akcja dzieje się w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy Ewa oczekuje na powrót do domu rozproszonej po całej Europie rodziny. To mają być piękne Święta, ale między małżonkami wybucha zadawniony konflikt, a potem do drzwi puka… Mikołaj.
W piątek, 29 listopada, gościem Przeglądu DEBIUTY będzie aktor młodego pokolenia Adam Bobik, który zagrał w debiucie reżyserskim znanego aktora Artura Żmijewskiego ,,Sami swoi. Początek”. Film zabiera widzów w podróż do dzieciństwa i młodości Kazimierza Pawlaka i Władysława Kargula, bohaterów kultowej trylogii ,,Sami swoi”.
Adam Bobik czyli Kazimierz Pawlak, spotka się 29 listopada najpierw z młodzieżą podczas pokazu dopołudniowego filmu, a następnie z widzami Kina Centrum o godz. 18.00.
Za rolę Kazimierza Pawlaka - Adam Bobik zdobył w tym roku nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską, czyli Złotego Szczeniaka na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Na początku swojej kariery, w 2016 roku, został też uhonorowany Nagrodą imienia Piotra Łazarkiewicza dla Młodego Talentu na Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles za rolę w filmie krótkometrażowym ,,Mały palec” w reżyserii Tomasza Cichonia.
W sobotę, 30 listopada, zapraszamy o godz. 15.00 na debiut Tomasza Gąssowskiego ,,Wróbel”, a następnie na spotkanie z reżyserem i aktorem Jackiem Borusińskim. Jacek Borusiński grający Remigiusza Wróbla na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Jacka Borusińskiego zna chyba każdy. Największą popularność zyskał dzięki działalności w kabarecie Mumio. Jednak jego talent aktorski sięgnął o wiele dalej niż scena kabaretowa, co udowodnił między innymi w filmie ,,Wróbel”.
Tomasz Gąssowski – kompozytor, reżyser, scenarzysta. Z branżą filmową związany od 2002 roku, kiedy został współproducentem filmu „Zmruż Oczy” (m.in. Orzeł - Polska Nagroda Filmowa-w kategorii: Najlepszy film). Pierwsze doświadczenia filmowe zdobywał uczestnicząc we wszystkich etapach pracy przy tym i następnym filmie Andrzeja Jakimowskiego, „Sztuczki” (2007). W 2014 roku ukończył kurs reżyserii w Szkole Wajdy, następnie zadebiutował jako scenarzysta i reżyser krótkometrażowym filmem „Baraż”, który zdobył wiele nagród m.in. dla Najlepszego Aktorskiego Filmu Krótkometrażowego na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Jest autorem muzyki do filmów Andrzeja Jakimowskiego. Wymienionego „Zmruż Oczy”, „Sztuczek”, „Imagine” i „Pewnego razu w listopadzie”. Za muzykę do „Imagine” otrzymał m.in. MocArta Radia RMF Classic za najlepszą muzykę filmową 2013 roku. W tym roku na 18. Festiwalu Dwa Brzegi premierę miał jego autorski, pełnometrażowy debiut „Wróbel”. Tomasz Gąssowski jest reżyserem, scenarzystą i kompozytorem muzyki do ,,Wróbla".
Tego samego dnia - 30 listopada o godz. 17.30, z widzami Kina Centrum spotka się Robert Ziębiński, autor scenariusza i powieści „Diabeł”. Film opowiada o żołnierzu elitarnej jednostki, który wraca do rodzinnego miasteczka, gdzie trafia w sam środek wojny gangów. Robert Ziębiński spędził z żołnierzami ponad dwa lata, słuchając ich opowieści o tym, jak wygląda życie „po armii”. Tak zaczęła powstawać postać Maksa ,,Diabła” – żołnierza wyrzuconego ze służby w tajemniczych okolicznościach, który w życiu kieruje się kodeksem honorowym.
Robert Ziębiński jest dziennikarzem i pisarzem. Były naczelny „Playboya”. Wcześniej przez prawie dekadę pracował w dziale kultury „Newsweek Polska”. Pisał dla „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju”, „Polityki”, „Wprost” i „Nowej Fantastyki”. Współprowadził audycję „Gra wstępna” w Antyradiu. Autor dwóch unikatowych na skalę europejską książek o Stephenie Kingu: „Stephen King: instrukcja obsługi” (książka roku serwisu „Lubimy czytać” 2019) i „Sprzedawca strachu” (2014), a także bestsellerowych powieści sensacyjnych („Furia”, „Metro”, „Lockdown”, „Zabawka”) oraz powieści grozy („Dzień wagarowicza”) i powieści dla młodzieży („Czarny Staw”, „Wiła”). Wspólnie z profesor Moniką Całkiewicz napisał bestsellerowe „Kroniki zbrodni”.
Gdy nie pisze, czyta, uczy się reżyserii, słucha dużej ilości starego jazzu i chodzi na długie spacery z psem (suką). Prowadzi autorski fanpage ,,Po godzinach Robert Ziębiński”.
Zapraszamy na 33. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.
Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków pochodzących z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieć Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.