f Tu płynie JAZZ - Koniński Dom Kultury
Anna Maria Jopek, Włodek Pawlik, Łukasz Pawlik, Krzysia Górniak, Paweł Zielak oraz ich Przyjaciele, zagrają dla Państwa światowy JAZZ. W październiku zapraszamy na kolejną odsłonę jazzowego Konina ,,Tu płynie JAZZ”. Bilety już w sprzedaży.
W tym roku jazzowe święto w Konińskim Domu Kultury trwać będzie trzy dni. Rozpoczniemy 13 października spotkaniem z Anną Marią Jopek zapraszamy o godz. 18.00.

AMJ Kwartet
Anna Maria Jopek - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami naszych czasów. W Polsce miała zaszczyt śpiewać z Markiem Grechutą, Jeremim Przyborą oraz Wojciechem Młynarskim, a na światowych scenach występowała z takimi osobistościami jak: Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, Noa czy Gonzalo Rubalcaba. W 2017 w noworocznym koncercie telewizyjnym spontanicznie wystąpiła też w duecie ze Stingiem. Śpiewała na najbardziej prestiżowych scenach świata, wśród których są: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Hollywood Bowl w Los Angeles, Royal Festival Hall w Londynie, Hamer Hall w Melbourne, Blue Note Tokyo oraz opery: w Tokio i Tel Awiwie.
Od kilku ostatnich lat eksperymentuje z formami scenicznymi. Wystąpiła w Teatrze Starym w Lublinie w spektaklu „Czas Kobiety” w reżyserii prof. Leszka Mądzika, dla którego współkomponowała muzykę z Robertem Kubiszynem. W 2014 podjęła współpracę z międzynarodową grupą Teatr Pieśń Kozła, wstępując na Fringe Festival w przedstawieniu ,,Return to the Voice". Wspomniany spektakl dostrzegł twórca serialu „Wikingowie” Michael Hirst. Jopek występuje w jednym z odcinków serialu
Ostatnia płyta pt. „Ulotne” nagrana wspólnie z Branfordem Marsalistem uzyskała status platynowej.
Artystka wystąpi w Koninie ze znakomitymi muzykami: Robert Kubiszyn (bas) Paweł Dobrowolski (perksusja). Na fortepianie gość specjalny - Dominik Wania, który  dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM Records, a sygnowany jego nazwiskiem „Lonely Shadows” to pierwszy w historii solowy album polskiego muzyka wydany przez tę najbardziej prestiżową wytwórnię jazzową na świecie.
Artyści zagrają i zaśpiewają dla Państwa muzykę improwizowaną w oparciu o polskie melodie ludowe i kompozycje własne w duchu słowiańskim.
 
Włodek Pawlik
14 października, kolejna uczta dla duszy. Na scenie Konińskiego Domu Kultury zobaczymy i usłyszymy Włodka Pawlika i Łukasza Pawlika. Panom towarzyszyć będą ich muzyczni Przyjaciele.
Włodek Pawlik (ur. 1958) - pianista i kompozytor, jedyny laureat nagrody GRAMMY  w historii polskiego jazzu  za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble” (Los Angeles 2014). Jego albumy osiągają na rynku  status złotych i platynowych. (m.in. platynowa Płyta za „Night in Calisia”).
Pawlik jest absolwentem klasy fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im, F. Chopina w Warszawie, a także  Wydziału Jazzu na Hochschule fur Musik w Hamburgu. W 2007 roku, artysta uzyskał doktorat oraz habilitację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie aktualnie prowadzi wykłady z improwizacji. W jego dorobku znajduje się ponad 40  autorskich płyt, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, muzyki do baletu, opery i utworów wokalnych, charakteryzujących się unikalną, oryginalną umiejętnością  syntezy różnych gatunków muzycznych.
Włodek Pawlik współpracował m in. z tak wybitnymi muzykami ja: Randy Brecker,Mike Stern, Arturo Sandowal, Billy Hart, Tom Kennedy.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Artysta ma na swoim koncie niezliczoną liczbę płyt.
W KDK muzykę artysty usłyszymy w wykonaniu zespołu Włodek Pawlik Trio. Zespół firmowany nazwiskiem pianisty, to  jedna z najważniejszych formacji polskiego jazzu, odnosząca sukcesy na arenie międzynarodowej, mająca swój udział w najbardziej spektakularnym sukcesie polskiego jazzu - zdobyciu nagrody Grammy w 2014 roku za płytę „Night In Calisia. To zespół stanowiący od prawie 30 lat główną płaszczyznę realizacji kompozytorskich i interpretatorskich wizji lidera. Kwintesencją stylu formacji jest umiejętność budowania artystycznej synergii pomiędzy słowiańską wrażliwością, popartą klasycznym wykształceniem każdego z muzyków, a ogromną erudycją i wirtuozerią improwizacyjną osadzoną w idiomie współczesnego jazzu. 
Na koncerty Włodek Pawlik Trio przygotowywany jest  wyjątkowy program, w którym prezentowane są utwory z bestsellerowych albumów autorskich lidera formacji Włodka Pawlika: „Anhelli” z roku 2005, „America” z roku 2015, „Night In Calisia” z roku 2014 w wersji na trio, „Pawlik/Moniuszko-Polish jazz” z roku 2019. Warto podkreślić, że z udziałem trębacza Randy Breckera, Włodek Pawlik Trio wystąpiło w legendarnym nowojorskim klubie jazzowym Blue Note pod koniec maja 2018, a filmy z tego wydarzenia są dostępne na kanale YouTube Pawlik Relations w ramach Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal.
 
Łukasz Pawlik
Wieczór, 14 października, należeć będzie do Pawilków i to w dosłownym słowa znaczeniu. Na scenie zobaczymy również Łukasza Pawlika. Muzyk zaprezentuje konińskiej widowni utwory z drugiej płyty Łukasz Pawlik Quartet ,,Long-Distance Connections".
Muzyka znajdująca się na płycie łączy w sobie elementy fusion, world-music, elektroniki, ale nie brak tu także akustycznych instrumentów jak choćby fortepian i wiolonczela, po które sięga kompozytor. Mimo całej złożoności strukturalno-aranżacyjnej nowego materiału, na planie pierwszym pozostają melodie przedstawianych tematów, będące punktem wyjścia do porywających improwizacji solistów.
W Koninie muzykowi towarzyszyć będą: Dawid Główczewski – skasofony, Damian Kostka – gitara basowa, Cezary Konrad – perkusja.
 
Krzysia Górniak
15 października zapraszamy na dwa koncerty. Gwiazdą jednego z nich będzie Krzysia Górniak. To jedna z najlepszych gitarzystek jazzowych w Europie. Kompozytorka, producentka, aranżerka, filozofka, obdarzona niezwykłą osobowością artystyczną,  jest współczesną przedstawicielką humanizmu.Artystycznie działa, także na polu sztuk plastycznych, zajmuje się malarstwem i rysunkiem.
Krzysia Górniak jest wszechstronnie wykształcona. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. W. Różyckiego w Gliwicach w klasie gitary klasycznej (1987). Ukończyła Liceum Plastyczne w Warszawie z tytułem Technika Wystawiennika (1993) oraz Policealne Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. F. Chopina w Warszawie na Bednarskiej w klasie gitary jazzowej (1997). Studiowała u Brandona Furmana i Piotra Lemańskiego, a na gitarze klasycznej uczył ją Leszek Potasiński i Marek Walawender. Ciekawostką jest, że była pierwszą gitarzystką na Wydziale Jazzu na “Bednarskiej” i to dla niej otworzono klasę gitary jazzowej na tym wydziale. W 2000 r. uzyskała stopień Magistra Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim broniąc pracę z estetyki muzyki na temat Johna Cage’a, a w 2003 roku – uzyskała stopień Magistra Sztuki na Wydziale Jazzu na Universiti für Musik und Darstellende Kunst (Uniwersytet Muzyczny i Sztuki Dramatycznej) w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej.
Uczestniczyła w lekcjach i warsztatach z takimi muzykami, jak: Wayne Brasel, Karl Ratzer, Christian Rover, Mike Stern, Susanne Weinert, John Abercrombie, Garison Fewell, Bob Mintzer, Ron McClure, Billy Hart, Adam Nussbaum, Clarke Fischer, Bill Dobbins, Wynton Marsalis, Alan Jones.
Po powrocie do kraju w 2003 roku, otworzyła Klub Muzyczny ,,Diuna”  znany jako  Diuna Club, przy ul. Dobrej 33/35, który prowadziła do 2009 roku. Stał on się kultowym miejscem spotkań warszawskiej bohemy artystycznej. Odbyło się tam wiele koncertów i festiwali muzycznych, a także różnorodnych wydarzeń artystycznych. W 2004 roku założyła ,,Fundację Diuna”, której celem jest wspieranie oraz promocja kultury i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki jazzowej. Krzysia Górniak jest fundatorem i prezesem fundacji.
Od roku 2012 zajmuje się niezależną działalnością artystyczną, koncertową i wydawniczą. Ma na swoim koncie 9 płyt, w tym 6 autorskich, gdzie jest kompozytorem, aranżerem i producentem.
 
Paweł Zielak i Przyjaciele
Tu płynie JAZZ to także promocja rodzimych muzyków. W tym roku, zapraszamy na koncert Pawła Zielaka. Na scenie towarzyszyć mu będą jego Przyjaciele.
Paweł Zielak to aranżer, kompozytor, saksofonista, dyrygent i pedagog.
Koncert odbędzie się 15 października o godz. 18.00. Wejściówki na wydarzenie do odbioru w kasie KDK.

  Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł
Czwartki Dojrzałego Widza '60+ - bilety 15 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 20 zł
Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety w ramach akcji "Zabierz rodziców do kina" w cenie 15 zł każdy

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku, Taniej Środy oraz Czwartku Dojrzałego Widza.

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego

UWAGA:
Ulgi nie łączą się.

Konińska Karta Mieszkańca nie obowiązuje w Tani Poniedziałek, Tanią Środę oraz Czwartek Dojrzałego Widza

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK