f 31. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Kinie Centrum - Koniński Dom Kultury

Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY odbędzie się w Koninie po raz 31. Tradycyjnie, na pokazach filmowych, widzimy się w Kinie Centrum. W tym roku wydarzenie odbędzie się od 23 do 27 listopada. DEBIUTY to pokazy specjalne, w tym filmów europejskich, spotkania z twórcami i aktorami, muzyka filmowa oraz ,,Plebiscyt publiczności na najlepszy debiut reżyserski".

Wydarzenie realizowane jest ze środków uzyskanych z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


31. PPFF DEBIUTY rozpocznie koncert w wykonaniu Oli Nieśpielak. Po nim widzowie zobaczą film ,,Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego (debiut reżyserski 2021), który otrzymał nagrodę publiczności ubiegłorocznych DEBIUTÓW.

Od 24 do 26 listopada, widzowie Kina Centrum zobaczą kilkanaście polskich debiutów reżyserskich. Wezmą udział w spotkaniach z twórcami i aktorami. Naszymi gośćmi będą reżyserzy: Michał Kondrat (Prorok), Jakub Skoczeń (Chrzciny), Tomasz Habowski (Piosenki o miłości), Marcin Filipowicz (Braty), Bogusław Job (Mój dług), Mariusz Kuczewski (Nie cudzołóż i nie kradnij). Spotkamy się także z producentami: Markiem Trojakiem (Prorok) I Magdaleną Kuczewską (Nie cudzołóż i nie kradnij). O pracy z debiutującymi reżyserami porozmawiamy również z aktorami. Naszymi gośćmi będą: Bartek Sak (Mój dług), Bartłomiej Firlet i Sebastian Stankiewicz (Nie cudzołóż i nie kradnij).
Gościem specjalnym DEBIUTÓW będzie Patryk Galewski, którego historia stała się kanwą do scenariusza filmu Johnny, w reżyserii Daniela Jaroszki. Pokaz specjalny filmu i spotkanie z Patrykiem Galewskim odbędzie się 26 listopada.
Podczas tegorocznego PPFF DEBIUTY spotkamy się także z rodzimymi twórcami. W tym roku naszymi gośćmi będą filmowcy Zdzisław Siwik i Krzysztof Marek Nowak. Spotkanie z nimi poprzedzi pokaz ich ostatniego filmu ,, Miasto młodych buntowników”.
Pokazy fabularyzowanego dokumentu, opowiadającego historię strajku dzieci wrzesińskich odbędą się: dla młodzieży - we czwartek, 24 listopada oraz w niedzielę, 27 listopada – pokaz otwarty.

24 i 25 listopada do udziału w pokazach zaproszeni zostali także młodzi widzowie. Pokazy dla nich, połączone z edukacją filmową, odbędą się w godzinach dopołudniowych.
27 listopada zapraszamy na pokazy specjalne debiutów europejskich.
 

ŚRODA 23 listopada
 
Godz. 17.00
Koncert Ola Nieśpielak - wstęp na zaproszenia (odbiór w KDK)
Aleksandra Nieśpielak, aktorka filmowa telewizyjna i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracę w teatrze rozpoczęła na deskach Teatru Jaracza w Łodzi rolą Desire w ,,Chorobie młodości" W. Brucknera w reż. G. Wiśniewskiego. Współpracowała z teatrami: Komedia, Studio w Warszawie.
W filmie zadebiutowała rolą francuskiej dziennikarki Nicole w ,,Demonach wojny" Wł. Pasikowskiego. Kolejne role to min. u Krzysztofa Krauzego ,,Wielkie rzeczy"; J. Borcucha  ,,Kallafior"; W. Nowaka ,,Krugerandy; Ł. Wylężałka ,,O dwóch takich…" Znana również z seriali: ,,Pogoda na piątek", ,,Barwy szczęścia".
Film ,,Przebacz" w reż. Marka Stacharskiego, w którym zagrała rolę zgwałconej dziewczyny zdobył wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach, min: Era Nowe Horyzonty, Bergamo.
Aleksandra Nieśpielak jest również muzykiem i w tej właśnie roli zobaczymy ją podczas 31. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.
 
Godz. 19.30
Mistrz – pokaz specjalny
Laureat plebiscytu publiczności na najlepszy debiut 30. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY
Historia legendarnego pięściarza Tadeusza ,,Teddy’ego" Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oparty na faktach dramat przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. /opis dystrybutora/

Reżyseria: Maciej Barczewski. Scenariusz: Maciej Barczewski. Gatunek: biograficzny, dramat. Produkcja: Polska. Premiera: 8 grudnia 2020 (Światowa premiera) 27 sierpnia 2021 (Polska premiera kinowa)

 
CZWARTEK 24 listopada
Godz. 8.30 i 11.00
Pokazy dla młodego widza
Miasto młodych buntowników
Pokazy filmu i spotkanie z twórcami Zdzisławem Siwikiem i Krzysztofem Markiem Nowakiem

„Miasto młodych buntowników” to znakomicie zrealizowany film dokumentalny fabularyzowany o strajku polskich dzieci we Wrześni w 1901 roku.
Autorzy filmu w interesujący sposób opowiadają o tych, tak niezwykle ważnych wydarzeniach w dziejach Polski. Na uwagę zasługuje wykorzystanie unikatowego nagrania dźwiękowego z 1961 roku ze wspomnieniami jednej z uczestniczek protestu oraz wspomnienie o miejscowości Miłosław, gdzie odbywał się podobny strajk, a miejscowość ta nie przebiła się do ogólnej świadomości Polaków.
Zdjęcia do filmu wykonano w Warszawie, Wrześni, Gnieźnie i Miłosławiu. Na ekranie zobaczyć można między innymi prof. Jerzego Bralczyka, Aleksandra Machalicę, Marcina Trzęsowskiego, Macieja Binkowskiego, Andrzeja Mosia oraz uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku.

Reżyseria: Zdzisław Siwik i Krzysztof Marek Nowak. Gatunek: fabularyzowany dokument. Produkcja: Polska. Premiera: 14 czerwca 2022 (Polska)
 
Godz. 14.00
Obłoki śmierci – Bolimów' 1915 - DEBIUT
To pełnometrażowy, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający o narodzinach broni chemicznej z polskiej perspektywy. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I Wojny Światowej, w samym sercu współczesnej Polski - pod Bolimowem. /opis dystrybutora/

Reżyseria: Ireneusz Skruczaj. Scenariusz: Ireneusz Skruczaj i Piotr Jasiński. Gatunek: fabularyzowany dokument. Produkcja: Polska. Premiera: 1 sierpnia 2020 (Światowa premiera) 5 listopada 2021 (Polska premiera kinowa)
 
Godz. 15.30
Prorok - DEBIUT
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Michałem Kondratem i aktorem Sławomirem Grzymkowskim, odtwórcą roli ks. Wyszyńskiego

Film fabularny o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Superprodukcja o człowieku, który przeprowadził Polskę przez trudne czasy komunizmu. Film ukaże szerszej publiczności nieznane wątki z życia Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 roku. Pokaże nieugiętego przywódcę, który nie boi się rozmawiać z dążącymi do zniszczenia Kościoła komunistami, a jednocześnie człowieka wiary, który widzi dalej niż jego przeciwnicy. /opis: materiały producenta/
 
Reżyseria: Michał Kondrat. Scenariusz: Katarzyna Bogucka, Karolina Słyk. Gatunek: biograficzny, obyczajowy. Produkcja: Polska. Premiera: 11 listopada 2022 (Światowa i polska premiera kinowa)
 
Godz. 18.15
Słoń - DEBIUT
Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała, wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

Reżyseria: Kamil Krawczycki. Scenariusz: Kamil Krawczycki. Gatunek: melodramat. Produkcja: Polska. Premiera: 27 lipca 2022 (Światowa premiera) 18 listopada 2022 (Polska premiera kinowa)
 
Godz. 20.00
Chrzciny – DEBIUT
Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. /opis dystrybutora/
 
Reżyseria: Jakub Skoczeń. Scenariusz: Iwo Kardel, Jakub Skoczeń. Gatunek: komedia obyczajowa. Produkcja: Polska. Premiera: 10 czerwca 2022 (Światowa premiera) 18 listopada 2022 (Polska premiera kinowa)

 
PIĄTEK 25 listopada

Pokazy dla młodego widza 9.00 i 11.00

Godz. 9.00
Chrzciny - DEBIUT
Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość - chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. /opis dystrybutora/

Reżyseria: Jakub Skoczeń. Scenariusz: Iwo Kardel, Jakub Skoczeń. Gatunek: komedia obyczajowa. Produkcja: Polska. Premiera: 10 czerwca 2022 (Światowa premiera) 18 listopada 2022 (Polska premiera kinowa)
 
Godz. 11.00
Braty – DEBIUT
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Marcinem Filipowiczem oraz aktorami Sebastianem Delą i Martą Stalmierską

Bohater filmu, Filip, ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który pogrążony w żałobie zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu. / opis dystrybutora/
Reżyseria: Marcin Filipowicz. Scenariusz: Łukasz M. Maciejewski. Gatunek: dramat obyczajowy. Produkcja: Polska. Premiera: 9 czerwca 2022 (Światowa premiera)
 
Godz. 16.00
Wrobiony - DEBIUT
Zagadkowa śmierć, zaginione XVII-wieczne arcydzieło i intryga z wielkimi pieniędzmi w tle. Dominik (Piotr Adamczyk), wybitny badacz historii sztuki z Uniwersytetu Wrocławskiego, wyrusza do malowniczego Porto Ercole by na miejscu zebrać materiał naukowy na temat ostatnich lat życia Caravaggia. Na miejscu okazuje się, że tuż przed jego przyjazdem, w mieście dochodzi do nagłej śmierci innego pasjonata twórczości barokowego artysty. Zmarły ojciec Tornatore poświęcił życie poszukiwaniu dzieł malarza i wierzył, że uda mu się odnaleźć bezcenny obraz „Maria Magdalena w ekstazie”, którego los od wieków pozostawał nieznany. Zapiski ojca Tornatore przez przypadek trafiają w ręce Dominika, który z pomocą nowo poznanego duchownego ojca Paolo (Luca Calvani) postanawia kontynuować poszukiwania zaginionego obrazu. Ekscytująca początkowo przygoda zmienia swoje niewinne oblicze, gdy okazuje się, że na tropie unikalnego płótna jest również włoska mafia, a działaniom poszukiwaczy zaczyna przyglądać się policja oraz tajemnicza piękność, Sylvia (Alessandra Mastronardi). Dominik zostaje uwikłany w niebezpieczne śledztwo, które ujawnia kulisy międzynarodowej intrygi. Walcząc z czasem i z potężnymi przeciwnikami próbuje rozwikłać skrywaną przez wieki tajemnicę obrazu. / opis dystrybutora/

Reżyseria: Piotr Śmigasiewicz. Scenariusz: Piotr Śmigasiewicz. Gatunek: kryminał. Produkcja: Polska. Premiera: 16 sierpnia 2022 (Światowa premiera) 19 sierpnia 2022 (Polska premiera kinowa)
 
Godz. 18.00
Piosenki o miłości – DEBIUT
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Tomaszem Habowskim

Ona jest dziewczyną z bloku w małym mieście, on pochodzi z zamożnej, znanej warszawskiej rodziny. Ona kelneruje i śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Poznają się, gdy ona obsługuje przyjęcie, na którym on się bawi. Połączy ich miłość do muzyki, rozdzielą ambicje i marzenia. Kruche uczucie, które rodzi się między nimi, cały czas wystawiane jest na próbę: ona wciąż przed nim ucieka, on potrafi łgać jak z nut. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? / opis dystrybutora/
 
Reżyseria: Tomasz Habowski. Scenariusz: Tomasz Habowski. Gatunek: dramat. Produkcja: Polska. Premiera: 20 września 2021 (Światowa premiera) 25 marca 2022 (Polska premiera kinowa)
 
Godz. 20.00
Mój dług – DEBIUT
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Bogusławem Jobem i aktorem Bartkiem Sakiem

Młody przedsiębiorca Sławomir Sikora prześladowany przez bezwzględnego bandytę dopuszcza się morderstwa w obronie swoich najbliższych. Skazany na 25 lat więzienia trafia za kraty, gdzie musi walczyć o przetrwanie w środowisku recydywistów skazanych za najcięższe zbrodnie. Pozbawiony nadziei na sprawiedliwość, odizolowany od tych, których kocha, musi znaleźć w sobie siłę, by przeżyć i pozostać sobą. Każdy dzień tutaj jest walką o zachowanie godności i człowieczeństwa. Jest grą o życie, toczącą się według wyjątkowo brutalnych reguł. Sikora podejmuje tę walkę i nie daje się złamać. Uczy się zyskiwać sojuszników i przyjaciół, zdobywać szacunek i lawirować pomiędzy więziennymi subkulturami. Dzięki przyjaźni ze skazanym za zabójstwo uciekinierem z Legii Cudzoziemskiej (Piotr Stramowski) oraz pomocy działaczki na rzecz praw człowieka (Olga Bołądź), Sikorze udaje się uwierzyć, że jeszcze nie wszystko jest dla niego stracone. Ale kluczowe decyzje zapadają daleko za murami… / opis dystrybutora/
Reżyseria: Denis Delić i Bogusław Job. Scenariusz: Andrzej Sobek. Gatunek: dramat, akcja. Produkcja: Polska. Premiera: 21 lutego 2022 (Światowa premiera) 25 lutego 2022 (Polska premiera kinowa)
 

SOBOTA 26 listopada
Godz. 15.30
Kryptonim Polska - DEBIUT
Gdyby nie kontuzja, Staszek (Maciej Musiałowski) byłby dziś gwiazdą Ekstraklasy. Gdyby nie złamane serce, Pola (Magdalena Maścianica) nadal mieszkałaby w Warszawie. Gdyby nie przypadek, prawdopodobnie nigdy by się nie spotkali. I nie doszłoby do wydarzeń, o których będzie mówił cały kraj. Ale co się stało, to się nie odstanie i tak oto zaczyna się prawdziwa jazda bez trzymanki. Bo on to miejscowy zadymiarz i narodowiec z grupy Romana (Borys Szyc). Ona zaś – aktywistka i uosobienie wszystkiego z czym Staszek i jego radykalni kumple poprzysięgli walczyć. Czy ich miłość ma jakikolwiek szanse i sens? Trudno powiedzieć, jeszcze trudniej przewiedzieć, lecz to co zaczęła strzała amora, skończy się prawdziwą lawiną komicznych zajść, w których udział wezmą media, politycy, zagraniczni goście, jeden dziarski ksiądz i masa osób z totalnie różnych parafii.​ / opis dystrybutora/

Reżyseria: Piotr Kumik. Scenariusz: Jakub Rużyłło i Łukasz Sychowicz. Gatunek: komedia. Produkcja: Polska. Premiera: 30 sierpnia 2022 (Światowa premiera) 2 września 2022 (Polska premiera kinowa) 
 
Godz. 17.30
Nie cudzołóż i nie kradnij – DEBIUT
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Mariuszem Kuczewskim i producentką Magdaleną Kuczewską. Gośćmi kina będą także aktorzy: Bartłomiej Firlat i Sebastian Stankiewicz

 
Nigdy nie zostawiaj faceta samego w domu. Jeśli spodziewasz się, że po czułym pożegnaniu, on wsunie kapcie i usiądzie z książką pod kocem, ostro się zawiedziesz. Takiej okazji nie przegapia Patryk (Mateusz Banasiuk), który odpina przysłowiowe „wrotki”, gdy jego żona Renata (Aleksandra Popławska) wyjeżdża na kilka dni. Patryk miłosną pustkę wypełnia towarzystwem Sandry (Julia Wieniawa), przez co los niefortunnie łączy go z sutenerem Alfim (Cezary Pazura), pewną tajemniczą przesyłką i parą fajtłapowatych gangsterów (Sebastian Stankiewicz i Bartek Firlet), którzy są na jej tropie. Gdy na ratunek Patrykowi ruszy jego brat, ksiądz Mariusz (Mariusz Drężek), sprawy skomplikują się jeszcze bardziej. Nikt tu nie dostanie rozgrzeszenia, a kara za grzechy będzie nieuchronna i sroga. Nadal jednak pozostanie pytanie, czy o tym wszystkim zadecydował przypadek, spisek, czy Bóg. /opis dystrybutora/
 
Reżyseria i scenariusz: Mariusz Kuczewski. Gatunek: komedia kryminalna. Produkcja: Polska. Premiera: 18 listopada 2022 (Światowa i polska premiera kinowa)
 
Godz. 20.00
Johnny – DEBIUT
Pokaz specjalny filmu i spotkanie z Patrykiem Galewskim

To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która wzrusza i inspiruje. Opowiedziana z perspektywy podopiecznego Jana Kaczkowskiego, Patryka Galewskiego – chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. Patryk włamuje się do domku w małym mieście. Wyrok sądu nakazuje mu prace społeczne w puckim hospicjum, gdzie poznaje niezwykłego ks. Jana Kaczkowskiego. Duchowny angażuje młodych chłopaków z zawodówki, na pozór twardych buntowników, w pomoc śmiertelnie chorym. W swojej pracy skupia się na bliskości, czułości i walce o relacje z drugim człowiekiem. Uczy empatii. A czyni to z hurtową ilością humoru, czym zyskuje ogromną popularność. Niedługo później Jan sam staje się pacjentem swojego hospicjum. Patryk zostaje postawiony w sytuacji, która zmieni całe jego życie. /opis dystrybutora/

Reżyseria: Daniel Jaroszek. Scenariusz: Maciej Kraszewski. Gatunek: biograficzny. Produkcja: Polska. Premiera: 12 września 2022 (Światowa premiera) 23 września 2022 (Polska premiera kinowa)

Godz. 22.00
Zakończenie 31. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY
Ogłoszenie wyników plebiscytu na najlepszy debiut reżyserski 31. PPFF Debiuty
Spotkanie z Patrykiem Galewskim

 
 
NIEDZIELA 27 listopada
Godz. 14.00
Zakochana Anaïs - DEBIUT
 
Anaïs to jeden wielki chaos. Przemierzająca ulice Paryża na rowerze, zawsze spóźniona, roztargniona, niedyskretna. Nawet jeśli nie ma grosza przy duszy, trudno odmówić jej w tym wszystkim uroku. Młoda kobieta zdaje sobie jednak sprawę, że jest tuż przed sporymi zmianami w swoim życiu.
Związek z Raoulem należy już do przeszłości, przed nią z kolei konieczność zmierzenia się z powracającą chorobą matki. Jakby mało było komplikacji, bohaterka, nie zastanawiając się nad konsekwencjami, wdaje się w romans z żonatym mężczyzną. Szybko okazuje się jednak, że osobą, do której najbardziej chce się zbliżyć, wcale nie jest Daniel, a jego intrygująca partnerka – Émilie. Chwilowe zaślepienie czy głębsza fascynacja? Względne bezpieczeństwo, a może podjęcie ryzyka? Na te pytania pełna zapału, ale i uroczej lekkomyślności Anaïs będzie musiała znaleźć odpowiedzi. /opis dystrybutora/

Reżyseria: Charline Bourgeois-Tacquet. Scenariusz: Charline Bourgeois-Tacquet. Gatunek: romans. Produkcja: Francja. Premiera: 10 lipca 2021 (światowa premiera) 18 lutego 2022 (polska premiera kinowa).
 
Godz. 16.00
Miasto młodych buntowników– pokaz specjalny
Spotkanie z twórcami Zdzisławem Siwikiem i Krzysztofem Markiem Nowakiem

„Miasto młodych buntowników” to znakomicie zrealizowany film dokumentalny fabularyzowany o strajku polskich dzieci we Wrześni w 1901 roku.
Autorzy filmu w interesujący sposób opowiadają o tych, tak niezwykle ważnych wydarzeniach w dziejach Polski. Na uwagę zasługuje wykorzystanie unikatowego nagrania dźwiękowego z 1961 roku ze wspomnieniami jednej z uczestniczek protestu oraz wspomnienie o miejscowości Miłosław, gdzie odbywał się podobny strajk, a miejscowość ta nie przebiła się do ogólnej świadomości Polaków.
Zdjęcia do filmu wykonano w Warszawie, Wrześni, Gnieźnie i Miłosławiu. Na ekranie zobaczyć można między innymi prof. Jerzego Bralczyka, Aleksandra Machalicę, Marcina Trzęsowskiego, Macieja Binkowskiego, Andrzeja Mosia oraz uczniów Samorządowej Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowym Folwarku.

Reżyseria: Zdzisław Siwik i Krzysztof Marek Nowak. Gatunek: fabularyzowany dokument. Produkcja: Polska. Premiera: 14 czerwca 2022 (Polska)
 
Godz. 18.00
Błogosławieni - DEBIUT
Mario i Lino mieszkają w słonecznej dzielnicy Neapolu, w której wszyscy znają się ze wszystkimi. To nierozłączni przyjaciele, których codzienność upływa w monotonii sąsiedzkich stosunków. Nagle wszystko się zmienia: Annaluce, młodsza siostra Lino, zaczyna czynić cuda i staje się świętą patronką dla całej dzielnicy. W życiu obu chłopaków dzieje się coś, co dotąd było nie do wyobrażenia: otwierają się drzwi do nowego świata, a każdy z nich przekroczy je, aby pójść własną drogą. Zaryzykują wszystko, co mają — nawet to, co najważniejsze: swoją braterską przyjaźń. /opis festiwalowy/

Reżyseria: Silvia Brunelli. Scenariusz: Silvia Brunelli i Francesca Scanu. Gatunek: dramat. Produkcja: Włochy. Premiera: 7 października 2022 (Światowa i polska premiera kinowa)
 
Godz. 20.00
Córka - DEBIUT
Leda (laureatka Oscara Olivia Colman) udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina (Dakota Johnson), która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć. /opis dystrybutora/
 
Reżyseria: Maggie Gyllenhaal. Scenariusz: Maggie Gyllenhaal. Gatunek: dramat. Produkcja: USA, Izrael, Wielka Brytania, Grecja. Premiera: 3 września 2021 (Światowa premiera) 4 marca 2022 (Polska premiera kinowa)

Bilety na wydarzenia można kupić w kasie Konińskiego Domu Kultury.
Bilety na seanse dla młodego widza można zamawiać w kasie KDK tel: 63/ 211 31 33 w. 29

 
 
 
 


Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

 


 

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK