Zapraszamy w sobotÄ™, 18 marca o 18.00 do Kina Centrum w KoniÅ„skim Domu Kultury na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem bÄ™dzie to uniwersalna historia o miÅ‚oÅ›ci, czyli film ,,PociÄ…g” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
Krótka Historia Polskiego Kina to nowy cykl spotkaÅ„ w Kinie Centrum, na który zapraszamy wspólnie z ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych. PrzeglÄ…d filmów jest unikatowÄ… możliwoÅ›ciÄ… przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieÅ‚ powstaÅ‚ych w Polsce na dużych, kinowych ekranach. Projekt realizujÄ… najlepsze kina studyjne.
W lutym zaprezentowaliÅ›my widzom z Konina i okolic ,,PopióÅ‚ i diament” Andrzeja Wajdy, drugim filmem w cyklu bÄ™dzie ,,PociÄ…g” Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku. W rolach gÅ‚ównych: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Zbigniew Cybulski, Teresa Szmigielówna. To historia Marty i Jerzego, którzy przypadkowo spotykajÄ… siÄ™ w pociÄ…gu. Ponieważ brakuje wolnych miejscu muszÄ… podróżować wspólnie, w jednym przedziale, choć każde wolaÅ‚oby podróż spÄ™dzić w samotnoÅ›ci. PomiÄ™dzy parÄ… stopniowo nawiÄ…zuje siÄ™ przyjazny kontakt. Szorstkie i niekonwencjonalne zachowanie Marty fascynuje Jerzego, który obserwujÄ…c jÄ… zapomina o swoich kÅ‚opotach.
JeÅ›li kiwacie teraz gÅ‚owami, że pamiÄ™tacie ten film i już oglÄ…daliÅ›cie – to koniecznie przybywajcie do Kina Centrum, by zobaczyć go w nowej odsÅ‚onie i na dużym ekranie. Projekcja bÄ™dzie poprzedzona prelekcjÄ… video Tomasza Kolankiewicza – kuratora cyklu. Jest to niezwykle ciekawy element projektu, gdyż dowiecie siÄ™ z niego m.in. o historii filmu, jego twórcy, tematyce, realiach polityczno-spoÅ‚ecznych jego powstania, a także sztuce operatorskiej, grze aktorskiej, montażu, scenografii kostiumach i w koÅ„cu o aktualnym wymierza dzieÅ‚a i jego interpretacji.
Oto lista tytuÅ‚ów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu:
1. PopióÅ‚ i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
2. PociÄ…g – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia
4. Nikt nie woÅ‚a – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia
7. Aria dla atlety¬ – Filip Bajon – 1979 – 23 wrzeÅ›nia
8. GorÄ…czka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października
9. Przypadek – Krzysztof KieÅ›lowski 1981 – 18 listopada
Organizator przeglÄ…du: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglÄ…du: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
PrzeglÄ…d wspóÅ‚finansowany ze Å›rodków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
..
..
RÃ..