f Krótka Historia Polskiego Kina: ,,Pociąg" Jerzego Kawalerowicza - Koniński Dom Kultury

Zapraszamy w sobotÄ™, 18 marca o 18.00 do Kina Centrum w KoniÅ„skim Domu Kultury na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Tym razem bÄ™dzie to uniwersalna historia o miÅ‚oÅ›ci, czyli film ,,PociÄ…g” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.
 

Krótka Historia Polskiego Kina to nowy cykl spotkaÅ„ w Kinie Centrum, na który zapraszamy wspólnie z ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych. PrzeglÄ…d filmów jest unikatowÄ… możliwoÅ›ciÄ… przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieÅ‚ powstaÅ‚ych w Polsce na dużych, kinowych ekranach. Projekt realizujÄ… najlepsze kina studyjne.

W lutym zaprezentowaliÅ›my widzom z Konina i okolic ,,PopióÅ‚ i diament” Andrzeja Wajdy, drugim filmem w cyklu bÄ™dzie ,,PociÄ…g” Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku. W rolach gÅ‚ównych: Lucyna Winnicka, Leon Niemczyk, Zbigniew Cybulski, Teresa Szmigielówna. To historia Marty i Jerzego, którzy przypadkowo spotykajÄ… siÄ™ w pociÄ…gu. Ponieważ brakuje wolnych miejscu muszÄ… podróżować wspólnie, w jednym przedziale, choć każde wolaÅ‚oby podróż spÄ™dzić w samotnoÅ›ci. PomiÄ™dzy parÄ… stopniowo nawiÄ…zuje siÄ™ przyjazny kontakt. Szorstkie i niekonwencjonalne zachowanie Marty fascynuje Jerzego, który obserwujÄ…c jÄ… zapomina o swoich kÅ‚opotach.

JeÅ›li kiwacie teraz gÅ‚owami, że pamiÄ™tacie ten film i już oglÄ…daliÅ›cie – to koniecznie przybywajcie do Kina Centrum, by zobaczyć go w nowej odsÅ‚onie i na dużym ekranie. Projekcja bÄ™dzie poprzedzona prelekcjÄ… video Tomasza Kolankiewicza – kuratora cyklu. Jest to niezwykle ciekawy element projektu, gdyż dowiecie siÄ™ z niego m.in. o historii filmu, jego twórcy, tematyce, realiach polityczno-spoÅ‚ecznych jego powstania, a także sztuce operatorskiej, grze aktorskiej, montażu, scenografii kostiumach i w koÅ„cu o aktualnym wymierza dzieÅ‚a i jego interpretacji.

Oto lista tytuÅ‚ów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu: 

1. PopióÅ‚ i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
2. PociÄ…g – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia
4. Nikt nie woÅ‚a – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia
7. Aria dla atlety¬ – Filip Bajon – 1979 – 23 wrzeÅ›nia
8. GorÄ…czka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października
9. Przypadek – Krzysztof KieÅ›lowski 1981 – 18 listopada
 
Organizator przeglÄ…du: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglÄ…du: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
PrzeglÄ…d wspóÅ‚finansowany ze Å›rodków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł
Czwartki Dojrzałego Widza '60+ - bilety 15 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 20 zł
Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety w ramach akcji "Zabierz rodziców do kina" w cenie 15 zł każdy

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku, Taniej Środy oraz Czwartku Dojrzałego Widza.

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego

UWAGA:
Ulgi nie łączą się.

Konińska Karta Mieszkańca nie obowiązuje w Tani Poniedziałek, Tanią Środę oraz Czwartek Dojrzałego Widza

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazÅ‚o siÄ™ Kino Studyjne „Centrum”. InformacjÄ™ o przynależnoÅ›ci otrzymaliÅ›my w poÅ‚owie października 2013, po zÅ‚ożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi peÅ‚na nazwa tego projektu jest częściÄ… programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 oÅ›rodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskaÅ‚o przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest czÅ‚onkiem EUROPA CINEMAS – poinformowaÅ‚a Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteÅ›my pionierem, jako pierwsi przystÄ…piliÅ›my do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliÅ›my nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentnÄ… edukacjÄ™ filmowÄ… adresowanÄ… do mÅ‚odej widowni. PrzypomnÄ™, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywajÄ… siÄ™ pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, mÅ‚odzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego staÅ‚o siÄ™ to  ważnym atutem – dodaÅ‚a Katarzyna Kubacka.

Przez rok czÅ‚onkostwa Kino Studyjne „Centrum” bÄ™dzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjÄ™ta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS bÄ™dzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziaÅ‚em mÅ‚odzieży i te adresowane do mÅ‚odego widza, dofinansuje też dziaÅ‚ania promujÄ…ce kino europejskie.

Jak poinformowaÅ‚a Katarzyna Kubacka, koniÅ„skie Kino „Centrum” jest jedynÄ… placówkÄ… w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogÄ… poszczycić siÄ™ tÄ… przynależnoÅ›ciÄ… to kina poznaÅ„skie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. DodaÅ‚a również, że przedstawiciele naszej instytucji bÄ™dÄ… uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poÅ›wiÄ™conych twórczoÅ›ci i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejÅ›ciowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostaÅ‚y opatrzone tabliczkÄ…, informujÄ…cÄ… o czÅ‚onkostwie. Przed seansami jest wyÅ›wietlany specjalny spot reklamowy, powiadamiajÄ…cy widzów o tym fakcie.
 

 

 

Partnerzy KDK