f Krótka Historia Polskiego Kina: ,,Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego - Koniński Dom Kultury

Kino Centrum i Stowarzyszenie Kin Studyjnych zapraszają 18 listopada (sobota) o godz. 15.45, na kolejny film z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Jako ostatni w projekcie pokażemy film z 1981 roku - ,,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Film został zatrzymany przez cenzurę i z trudem torował sobie drogę do publiczności. W roli głównej Bogusław Linda.

 

Krótka Historia Polskiego Kina to wyjątkowy projekt, który pozwala szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie. Pomysł zrodził się z miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej. Od lutego tego roku Kino Centrum prezentowało na dużym ekranie filmy Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Były to m.in. ,,Popiół i diament” Andrzeja Wajdy (1958), ,,Pociąg” Jerzego Kawalerowicza (1959), ,,Zezowate szczęście" Andrzej Munka (1960), czy ,,Gorączka” Agnieszki Holland (1981).

Ostatnim filmem w cyklu będzie ,,Przypadek” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Witek Długosz (Bogusław Linda), student medycyny, zrządzeniem przypadku przeżywa trzy różne warianty swojego losu. Być może to nie przypadek, a spadek po zmarłym przy porodzie bracie bliźniaku albo symboliczna data i miejsce urodzin – 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu – skazują go na silne oddziaływanie współczesnej historii. W zależności od tego, czy złapie uciekający pociąg na stacji Łódź Fabryczna, czy nie - los przekieruje go na inne tory: aktywności w partii lub działalności w opozycji. W pociągu Witek poznaje starego komunistę (T. Łomnicki), który mimo doświadczeń stalinizmu namawia go do wstąpienia do PZPR, a kierownictwo partii dostrzega w nim potencjał młodego działacza. Nie złapawszy pociągu, Witek wpada w ręce sokisty i dostaje karę - pracę społeczną, przy której poznaje młodych opozycjonistów. Przyłącza się do grupy „Latającego Uniwersytetu”, drukuje podziemną prasę, wspiera robotników. Może też w ogóle odmówić udziału w biegu historii - jako zdolny młody lekarz cieszy się zaufaniem dziekana i ma możliwość podjęcia pracy naukowej. Trzeci wariant – postawy neutralnej wobec biegu wydarzeń w Polsce u progu lat 80. okaże się niemożliwy do rozwinięcia.

Krzysztof Kieślowski, twórca filmu nie podkreślał podziałów politycznych w ówczesnej Polsce, ale dowodził, że przyzwoitość możliwa jest niezależnie od miejsca po stronie barykady. Krótki i tragiczny trzeci wariant – wycofania z zaangażowania i wewnętrznej emigracji w PRL –zgodnie z intencją twórcy, skazuje bohatera na porażkę, a nawet unicestwienie. Film zatrzymany przez cenzurę z trudem torował sobie drogę do publiczności.

Krótka Historia Polskiego Kina to cykl prezentowany w najlepszych kinach studyjnych w Polsce, w tym w Kinie Centrum. Filmy wyselekcjonował Dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasz Kolankiewicz. Do tej pory można było obejrzeć je właściwie wyłącznie w telewizji. Dzięki projektowi Krótka Historia Polskiego Kina przekonujemy się jakie wrażenie robią na dużym ekranie, czy się zestarzały, czy może przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Warto dodać, że niezwykle ciekawym elementem projektu jest poprzedzający seanse wykład wideo Tomasza Kolankiewicza, w którym prezentuje on sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne.

Bilety: 10 zł 

Oto lista tytułów, które zaprezentuje Kino Centrum w ramach projektu: 

1. Popiół i diament – Andrzej Wajda 1958 – 25 lutego, 18.15
2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz 1959 – 18 marca, 18.00
3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern 1960 – 22 kwietnia, 16.30
4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz 1960 – 20 maja, 17.30
5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk 1960 – 24 czerwca, godz. 15.00
6. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi – 1976 – 26 sierpnia, godz. 16.00
7. Aria dla atlety - Filip Bajon – 1979 – 16 września, godz. 16.00
8. Gorączka – Agnieszka Holland 1981 – 28 października, godz. 15.30
9. Przypadek – Krzysztof Kieślowski 1981 – 18 listopada, 15.45
 
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK