f 32. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych Debiuty - Koniński Dom Kultury

Koncert polskiej muzyki filmowej, spotkania z reżyserami, producentami, aktorami i konsultantami oraz cztery dni pokazów filmów - tak wyglądać będzie 32. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY, na który zapraszamy do Kina Centrum od 22 do 26 listopada. Tegoroczne DEBIUTY to także pokazy specjalne, w tym filmów europejskich oraz Plebiscyt Publiczności na najlepszy debiut reżyserski.

 

 

Gośćmi 32. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY będą reżyserzy Paweł Chmielewski (Polowanie), Dawid Gral (Pokolenie ikea) oraz Maciej Hydr (Radio Story) i Adrian Apanel (Horror story). Porozmawiamy także z producentką filmu ,,W nich cała nadzieja” Beatą Pisulą i edukatorką i filmoznawczynią Dianą Dąbrowską (Chleb i sól).

Widzowie Kina Centrum spotkają się również z aktorami: Arturem Barcisiem (Polowanie) Magdaleną Wieczorek (W nich cała nadzieja), Adą Izydorczyk i Janem Aleksandrowiczem-Krasko (Pokolenie ikea) oraz z Agatą Moszumańską (Radio Story) i Jakubem Zającem (Horror story).

32. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY rozpocznie Koncert Polskiej Muzyki Filmowej. Na scenie KDK, 22 listopada o godz. 17.30, wystąpi Monika Urlik z towarzyszeniem wokalistów Studia Piosenki Estradowej HIT.  Po Koncercie, o godz. 20.30 widzowie zobaczą film ,,Johnny” w reżyserii Daniela Jaroszka, który otrzymał nagrodę publiczności ubiegłorocznych DEBIUTÓW.

Od 23 do 25 listopada, widzowie Kina Centrum zobaczą dziesięć polskich debiutów reżyserskich. 26 listopada zapraszamy na pokazy debiutujących europejskich reżyserów.

Młodzież i ich wychowawców, zapraszamy na seanse dedykowane młodej publiczności. Te odbędą się w Kinie Centrum 23 i 24 listopada. Pokazy dla nich, połączone z edukacją filmową, odbędą się w godzinach dopołudniowych. 

 

ŚRODA 22 listopada
 
Godz. 17.30
Koncert Polskiej Muzyki Filmowej

Monika Urlik z towarzyszeniem wokalistów Studia Piosenki Estradowej HIT
Wstęp na zaproszenia


Godz. 20.00
Johnny – pokaz specjalny 

Film w reżyserii Daniela Jaroszka. Obraz zdobył nagrodę publiczności 31. PPFFD

Oparta na prawdziwej historii opowieść o miłości do świata i drugiego człowieka oraz o tym, że każdy zasługuje na drugą szansę. Gdy Patryk dostaje ją od ks. Jana Kaczkowskiego, nie podejrzewa nawet, jak odmieni to jego życie.

Reżyseria: Daniel Jaroszek, scenariusz: Maciej Kraszewski. Gatunek: Biograficzny. Produkcja: Polska. Czas: 120 min

 

CZWARTEK 23 listopada

Pokazy dla młodego widza

Godz. 8.30  

Chleb i sól  - DEBIUT

Spotkanie z konsultantką filmową edukatorem Dianą Dąbrowską

Student warszawskiej Akademii Muzycznej podczas wakacji wraca do rodzinnej miejscowości w sam środek konfliktu pomiędzy miejscowymi a obcokrajowcami.

Reżyseria: Damian Kocur, scenariusz: Damian Kocur. Gatunek: Dramat. Produkcja: Polska, Czas: 100 min

 

Godz. 11.00

Miało cię nie byćpokaz specjalny

Opowieść o 17-letniej dziewczynie, która konfrontując się z trudnym życiowym tematem, wkracza do świata ojca, z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. To zderzenie dwóch pokoleń i całkowicie różnych sposobów patrzenia na świat daje nadzieję na porozumienie.

Reżyseria: Jakub Michalczuk, scenariusz: Katarzyna Sarnowska. Gatunek: Dramat, Komedia. Czas: 90 min

 

Godz. 15.45
Na twoim miejscu DEBIUT
W młodym małżeństwie zmagającym się z problemami dochodzi do zamiany płci.

Reżyseria: Antonio Galdamez Munoz, scenariusz: Łukasz Światowiec, Anna Bielak, gatunek: komedia. Czas: 103 min

 

Godz. 17.45
Polowanie  - DEBIUT

Spotkanie z aktorem Arturem Barcisiem i reżyserem Pawłem Chmielewskim

Mieszkaniec prowincjonalnego miasteczka, motywowany zaniedbaniami rządzących, staje do walki o urząd burmistrza.

Reżyseria: Paweł Chmielewski, scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, gatunek: thriller. Czas: 120 min

 

Godz. 20.30
Skołowani – DEBIUT

Opowieść o miłości, która odmieni największego kłamcę. Pełna uroku historia spotkania Maksa – wiecznego ,,Piotrusia Pana" i przebojowej Julii.

Reżyseria: Jan Macierewicz, scenariusz: Agata K. Koschmieder, gatunek: komedia, romans. Czas: 107 min

 

PIĄTEK 24 listopada

Pokazy dla młodego widza
Godz. 8.30

Niebezpieczni dżentelmeni DEBIUT

Zakopane, 1914. Czterech artystów budzi się po szalonej, narkotycznej imprezie nie dość, że zamieszani w rewolucyjną intrygę, to jeszcze z trupem na kanapie.

Reżyseria: Maciej Kawalski, scenariusz: Maciej Kawalski. Gatunek: Komedia kryminalna. Czas: 107 min

 

Godz. 10.30

W nich cała nadzieja DEBIUT

Spotkanie z producentką Beatą Pisulą i aktorką Magdaleną Wieczorek

W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa walczy o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która staje się dla niej większym zagrożeniem niż otaczający świat.

Reżyseria: Piotr Biedroń, scenariusz: Piotr Biedroń, gatunek: Sci-Fi. Czas: 90 min

 
Godz. 16.30
Masz ci los DEBIUT

Rodzina przyjeżdża na pogrzeb ukochanego dziadka. Podczas stypy okazuje się, że w loterii padły właśnie numery, którymi grał przez całe życie, a zwycięski kupon… został pochowany wraz z nim.

Reżyseria: Mateusz Głowacki, scenariusz: Mateusz Głowacki, Łukasz Światowiec. Gatunek: komedia. Czas: 86 min

Godz. 18.00
Pokolenie ikea DEBIUT
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Dawidem Gralem i aktorami Adą Izydorczyk i Janem Aleksandrowiczem-Krasko

Dla głównego bohatera przygodny seks, fantazje erotyczne i szybkie romanse to punkt wyjścia do opowieści o realiach, w jakich żyją współcześnie młodzi.

Reżyseria: Dawid Gral, scenariusz: Dawid Gral. Gatunek: Komedia, Romans. Czas: 103 min


Godz. 20.30
Niebezpieczni dżentelmeni DEBIUT

 
SOBOTA 25 listopada

Godz. 16.00
Radio Story  DEBIUT
Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Maciej Hydr i aktorką Agatą Moszumańską


1991 rok, Polska po upadku komunizmu. Jacek Waldemar wraca z zagranicy i uruchamia pierwsze na Wybrzeżu prywatne radio.

Reżyseria: Maciej Hydr, scenariusz: Maciej Hydr. Gatunek: Komedia obyczajowa. Czas: 104 min

 

 
Godz. 18.15
Horror story  DEBIUT

Pokaz filmu i spotkanie z reżyserem Adrianem Apanelem i aktorem Jakubem Zającem

Przewrotna komedia o wchodzeniu w dorosłość, pełna ekscentrycznych postaci, które wprowadzają w życie głównego bohatera chaotyczną mieszankę horroru i komedii, burząc jego dotychczasowy świat.

Reżyseria i scenariusz: Adrian Apanel. Gatunek; Czarna komedia. Produkcja: Polska. Czas: 100 minGodz. 20.15

Rozstrzygnięcie plebiscytu na najlepszy debiut reżyserski 2023 roku


Godz. 20.30
pokaz specjalny ,,Jedna Dusza”


Jest rok 1990, kiedy na świat przychodzi Alojz (Dawid Ogrodnik). Początkowo matka (Dorota Kolak) zamierza porzucić chłopca, jednak ostatecznie powraca po płaczącego synka. Mijają lata. Dorosły już mężczyzna jest twardym górnikiem, mającym charyzmę i posłuch kolegów. Jednak skłonność do alkoholu sprawia, że każdego dnia cierpią jego najbliżsi – żona Anna (Małgorzata Gorol) i mali synowie. Kiedy doprowadzona do ostateczności kobieta postanawia porzucić męża, dochodzi do niespodziewanego. Podczas katastrofy w kopalni, Alojz bez wahania ratuje życie kolegi, którego dotychczas bezlitośnie szykanował. Wypadek stanie się dla całej rodziny przełomem, który odmieni jej życie bezpowrotnie. Paradoksalnie jednak, mimo tragicznych konsekwencji, przyniesie też iskrę nadziei.

Reżyseria: Łukasz Karwowski, scenariusz: Łukasz Karwowski. Gatunek: dramat obyczajowy. Czas: 95 min  


NIEDZIELA 26 listopada Kino Europejskie

Godz. 16.00

Ania z Zielonego Wzgórza – Łotwa

,,Moje życie jest prawdziwym cmentarzem nadziei” – mawia rudowłosa Ania. Przynajmniej do czasu, gdy trafia do domu Maryli i Mateusza, starszego rodzeństwa, które zapragnęło adoptować chłopca. Przyjazd Ani nazwali straszną pomyłką władz sierocińca. Energiczna, pomysłowa i niekiedy teatralna Ania szybko zdobywa serce Mateusza, ale Maryla jest wobec niej bardziej surowa. W końcu to się zmieni. Ania będzie miała prawdziwy dom pełen miłości i przyjaźni.

Reżyseria: Uldis Cipsts, scenariusz: Velta Birze. Gatunek: Familijny. Produkcja: Łotwa


Godz. 17.30
Osiem gór – Włochy

Trzydziestoletni Pietro porzuca zatłoczone miasto i rusza w podróż w dzikie niepoznane włoskie Alpy, aby odnaleźć siebie.

Reżyseria: Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, scenariusz: Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch. Gatunek: Dramat. Produkcja: Włochy, Belgia, Francja, Wielka Brytania


Godz. 20.00

Pamfir – Ukraina

Leonid powraca do rodzinnej wioski, gdzie ponownie musi zmierzyć się z przemytniczym procederem, od którego przed laty chciał uciec.

Reżyseria: Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, scenariusz: Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk. Gatunek: Dramat, Kryminał. Produkcja: Ukraina, Francja, Polska, Chile, Luksemburg

 

Bilety: 15 zł – pojedynczy film, 10 zł – trzy lub więcej filmów, 10 zł – bilet szkolny, uprawniający do wejścia na wszystkie seanse podczas Debiutów

 

 

 


Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

 


 

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK