f Panie i Panowie, przytulcie Diabła - Koniński Dom Kultury

Trudno określić formę tej prezentacji. Recital, monodram, performance czy może wszystko naraz? I taki też będzie główny bohater, Smutny Diabeł, mieszkający w zdrobnieniach, który prosi, by publiczność przytuliła go do serca. Historię jego wielorakości i trudnej do zdefiniowania egzystencji, wyśpiewa Paweł Szamburski, który spróbuje – w legendach, bajaniach i przyśpiewkach, zdjąć z czarta kulturowe brzemię. Niezwykłe teksty do jego wykonań napisał Marcin Wicha, pisarz o wielkiej wrażliwości, rysownik i grafik.

Dosłownie tytuł muzycznego performance’u Szamburskiego brzmi „Tristis Diabolus”, czyli „Smutny diabeł”. Jest to trzeci solowy projekt tego artysty (debiut „Ceratis Capitata, poświęcony muzyce liturgicznej kręgu kultury śródziemnomorskiej, „Urobos”, na temat obrzędów przejścia). W najnowszym muzycznym monodramie Szamburski dotyka fenomenu diabła, czorta i biesa, znanego dobrze europejskiej kulturze, usiłującej od wieków nazwać jego skomplikowane jestestwo. W ten sposób artysta bada również granice dobra i zła, wciela się w swojego bohatera, starając się chwilami poczuć jak on, wesprzeć go, a nawet mu współczuć. Postać tę napisał, wręcz wyrysował, zmarły niedawno Marcin Wicha, autor książek dla najmłodszych, tekstów literackich, książek na temat projektowania, ilustrator i grafik, erudyta o wielkim poczuciu humoru i wrażliwości (publikował utwory m.in. w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym” oraz cotygodniowe rysunkowe komentarze w „Tygodniku Powszechnym”, współpracował z „Gazetą Wyborczą” i „Charakterami”).

Wicha był laureatem Paszportu „Polityki”, nagrody „Nike” oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. To dzięki jego słowotwórczemu darowi Smutny Diabeł ma tak wiele odcieni, wyraziście zmaga się z losem i walczy o ludzkie dusze, i jest tym bardzo zmęczony. Resztę wypełni Paweł Szamburski, artysta równie nietuzinkowy, który wyśpiewa te smutki, zagra na klarnecie, by wspólnie z publicznością je utulić. Dodajmy, że Szamburski jest wykonawcą, ale i antropologiem, muzykologiem i kompozytorem. Tworzy także muzykę teatralną, filmową, w tym ilustracje do kina niemego i tańca współczesnego, a w swoich prezentacjach wykorzystuje elektronikę. Jest współtwórcą niezależnego wydawnictwa płytowego Lado ABC, licznych projektów inspirowanych religiami świata oraz trio Bastarda, wykorzystującego średniowieczne techniki improwizacyjne. Na koncie ma kilkanaście płyt, na których podjął współpracę z innymi, uznanymi, poszukującymi muzykami.

A co mówi o sobie nasz smutasek?: „Jestem czarcik domowy, Kieszonkowy diabełek. Siedzę sobie w detalu I zarabiam niewiele. Jestem diabeł malutki, Siedzę w kątku, wciąż liczę I uważnie doglądam Waszych małych duszyczek… Przytul mnie!”.

Koncertu-performansu „Tristis Diabolus” będzie można wysłuchać na Małej Scenie Konińskiego Centrum Kultury przy ul. Przemysłowej 3D tuż przed Dniem Kobiet, 7 marca 2025 o godz. 19.00. Bilety w cenie 35 zł dostępne będą także w kasie Dużej Sceny przy pl. Niepodległości 1.

 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Relacje

Partnerzy KDK