Szacunek i tolerancja – pojęcia niezwykle ważne we współczesnym świecie, ale również bardzo trudne dla młodych ludzi – były tematem prelekcji 21 i 22 marca 2018 w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury.
Kino Centrum od 2013 roku należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego.

Prelekcja była wstępem do filmu produkcji francuskiej ,,Szkoła Babel’’. To historia uczniów, którzy pochodzą z różnych państw, między innymi: Senegalu, Irlandii, Brazylii, Maroka, Chin, Białorusi, Niemiec, Rumunii. Mają od 11 do 15 lat i właśnie przybyli do Francji. Przez rok będą wspólnie uczęszczać do tej samej klasy adaptacyjnej w jednej z paryskich szkół. 24 uczniów, 24 różne narodowości i dwa wspólne cele: opanować język francuski i odnaleźć się w tutejszej rzeczywistości. Uczniowie dowiadują się co ich łączy, a co dzieli, a ucząc się wspólnego języka, biorą jednocześnie udział w lekcji tolerancji.
  
Temat tolerancji i szacunku do innych ludzi jest trudny i bardzo ważny. Pojawiają się tu pojęcia stereotypów, dyskryminacji czy rasizmu. Jednym z elementów prelekcji było omówienie eksperymentu przeprowadzonego w 1968 roku przez Jane Elliot. Nauczycielka w podstawówce w Stanach Zjednoczonych podzieliła swoich uczniów na tych, którzy mają niebieskie oczy oraz ciemne oczy. Powiedziała, że istnieją badania, które dowodzą, że osoby, które mają brązowe oczy są ważniejsze, inteligentniejsze, mądrzejsze. Słynne ćwiczenie Jane Elliot pokazało, że wystarczył jeden dzień, by grupa wyższa zachowywała się gorzej w stosunku do niższej. Dzieci z grupy niebieskookiej, dyskryminowanej, stały się mniej pewne siebie. Ale następnego dnia – role się odwróciły. Brązowoocy byli w grupie gorszej, a niebieskoocy w lepszej, bo oczywiście nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby wpływ koloru oczu na inteligencję. Pojawiało się pytanie: dlaczego niebieskoocy są gorsi? Przecież nie mają wpływu na kolor swoich oczu? A czy osoby o ciemnym kolorze skóry mają na to wpływ? A osoby niepełnosprawne? Ważne, by nie być obojętnymi na przejawy nietolerancji. Jeśli nie reagujemy – stajemy się współodpowiedzialni. Warto też zastanowić się, że nikt nie rodzi się z uprzedzeniami. Nabywamy ich z biegiem lat. Tylko po co i dlaczego?

REKLAMA:
Corgi

Odwiedź również