Co to jest złość? Czy jest potrzebna? Dlaczego się buntujemy? Takie pytania padły podczas spotkania z uczniami w Kinie Centrum 26 listopada 2018 roku. Prelekcja prowadzona przez Katarzynę Kubacką-Seweryn, koordynatorkę Akademii Filmowej ,,Otwórz oczy!” poprzedziła projekcję filmu ,,Biegnij, Amelio” (produkcja Niemcy, Włochy).


Z uczniami rozmawialiśmy o tym co to jest złość, z czego wynika i po co w ogóle jest nam ta emocja. Przypomnieliśmy, że złości, niestety, towarzyszy często utrata kontroli, czym można kogoś bardzo skrzywdzić. Złość jednak nie jest ani dobra ani zła. To ludzka emocja i po prostu powinniśmy umieć ją oswoić. Informuje o naszych potrzebach, często sygnalizuje coś ważnego. Na przykład złościmy się, bo ktoś nie przyszedł na umówione spotkanie, a nam zależy na tej osobie. Gdyby nam nie zależało, to byłoby obojętne czy spotkanie się odbędzie czy nie.  Rozmawialiśmy o konstruktywnej złości, która popycha nas do rozwiązania problemu oraz o tym jak radzić sobie ze złością.

Po spotkaniu uczniowie obejrzeli film ,,Biegnij, Amelio”. To historia dziewczyny, która mieszka w Berlinie, trochę u mamy, trochę u taty. Jest zbuntowaną i upartą nastolatką, którą fascynują duchy i wampiry. Dziewczyna choruje na astmę, ale nie przyjmuje do wiadomości, że jej stan jest poważny. Z niechęcią wyjeżdża do kliniki w Tyrolu, gdzie konsekwentnie odmawia leczenia. Pewnego dnia postanawia uciec w góry, by zdobyć najwyższy szczyt. Nieoczekiwanym towarzyszem dziewczyny w wyprawie staje się Bart, także uparty nastolatek, miejscowy opiekun zwierząt.

REKLAMA:

Odwiedź również