Uczniowie szkół średnich uczestniczyli w spotkaniu w Kinie Centrum 26 i 28 listopada 2018 roku. Obejrzeli film ,,Najlepszy” i wysłuchali prelekcji na temat nałogów jakimi są alkohol, narkotyki, dopalacze.


Rozmawialiśmy o tym czym jest uzależnienie i czy da się z niego wyleczyć? Uczniowie poznali listę najczęstszych uzależnień i dowiedzieli się jakie skutki niesie ze sobą uzależnienie. Ważna była też informacja na jakich zasadach działają używki. Uczniowie dowiedzieli się, że stymulują one w naszym mózgu tak zwany ośrodek nagrody, poprzez produkcję dopaminy, czyli substancji która produkowana jest wtedy, gdy cieszymy się z otrzymanej nagrody, jesteśmy z siebie zadowoleni. I to właśnie od niej i od tego uczucia człowiek się uzależnia. Co ważne, gdy spożywamy daną substancję i stymulujemy ten ośrodek w mózgu, uodparniamy się na jego działanie i potrzebujemy coraz więcej substancji, które ją wyprodukują, aby odczuć ten sam efekt co na początku. Tak zwiększamy spożycie, które zaburza nasze codzienne funkcjonowanie. Rozmawialiśmy też o mechanizmach zaprzeczeń charakterystycznych dla osób uzależnionych.

Po projekcji uczniowie obejrzeli film produkcji polskiej ,,Najlepszy”. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Jerzego Górskiego poznajemy jako wkraczającego w dorosłość chłopaka. Jest on nieradzącym sobie z rzeczywistością człowiekiem, który uciekł w nałóg jakim jest heroina. Bez większego wsparcia od swoich rodziców z dnia na dzień stacza się w dół narkotykowego marazmu. Przy życiu trzyma go jego ówczesna dziewczyna Grażyna, którą wprowadza w świat narkotyków. Nadzieje zza młodu na bycie zawodowym sportowcem wydają się być całkowicie stracone. Wtedy na drodze głównego bohatera staje pielęgniarka Ewa.

REKLAMA:

Odwiedź również