Dwa tematy podjęliśmy 4 i 13 grudnia 2018 roku w Kinie Centrum podczas spotkania z młodzieżą szkół średnich: jak skutecznie porozumiewać się z drugą osobą, a także o świecie osób niesłyszących.


Prelekcja odbyła się przed projekcją filmu pt. ,,Rozumiemy się bez słów” (produkcja Belgia/Francja). Film opowiada historię szesnastoletniej Pauli, córki głuchoniemych rodziców. Nauczyciel muzyki odkrywa w niej wielki talent wokalny i proponuje szkołę muzyczną w Paryżu. Pauli ciężko jest powiedzieć o tym rodzicom, dla których dziewczyna jest naturalnym łącznikiem ze światem dźwięków, niezastąpionym przewodnikiem i pomocnikiem w codziennym życiu.

Z uczniami rozmawialiśmy o tym co znaczy sformułowanie ,,rozumieć się bez słów” oraz od czego zależy skuteczna komunikacja. Sporo czasu poświęciliśmy również życiu osób niesłyszących. Rozmawialiśmy o języku migowym, o pasjach osób niesłyszących oraz o ważnych dla nich wydarzeniach kulturalnych jak Warszawski Festiwal Kultury Głuchych czy Festiwal Poezji Miganej w Krakowie. Ważnym tematem była komunikacja niewerbalna, czyli język ciała. Przypomnieliśmy, że mowa ciała to aż 55% przekazu, dopiero później mamy ton głosu (38%), a na koniec docierają słowa - to tylko 7 % przekazu. Warunków skutecznej komunikacji jest kilka: informacja musi zostać przekazana w języku zrozumiałym dla obu komunikujących się stron, musi pojawiać się skuteczny nośnik tej informacji, przekaz musi być czysty od zniekształceń przez czynniki zewnętrzne (tzw. szum), przekaz musi spotkać się z odbiorem, a informacja w założeniu powinna być przeznaczona dla danego odbiorcy.

REKLAMA:

Odwiedź również