W Konińskim Domu Kultury zakończył się projekt ,,Kino do Tornistra’’. To był tydzień pełen europejskich filmów oraz wytężonej pracy podczas Warsztatów Filmowych ,,Kaczka Dziwaczka’’.

 
Projekt ,,Kino do Tornistra’’ Kino Centrum w Konińskim Domu Kultury realizuje wspólnie z elitarną siecią kin studyjnych Europa Cinemas. Kino Centrum należy do niej od października 2013 roku. Naszym celem jest promocja kina europejskiego i edukacja filmowa najmłodszych.

Przez cały tydzień (20-24 listopada 2017) prezentowaliśmy mądre, wartościowe filmy podejmujące tematykę przyjaźni, tolerancji, mówiące o tym jak ważna jest rodzina i że warto marzyć. Jednym słowem były to filmy z przesłaniem, prezentujące wartości, które młodym ludziom warto przekazywać.
 
Oprócz filmów uczniowie z trzech szkół uczestniczyli w warsztatach filmowych. Udział w bezpłatnych zajęciach był nagrodą za całoroczną aktywność młodych ludzi związaną z uczestniczeniem w Akademii Filmowej i innych projektach realizowanych w KDK.
 
Tegoroczne warsztaty nosiły tytuł ,,Kaczka Dziwaczka’’. Pracowaliśmy nad wierszem Jana Brzechwy wykorzystanym między innymi w filmie ,,Akademia Pana Kleksa’’. Młodzież obejrzała fragmenty filmu i obserwowała grę aktorską Piotra Fronczewskiego w roli Pana Kleksa.
 
Na warsztatach uczniowie pracowali w trzech grupach pod opieką instruktorów. Uczyli się aktorstwa, pracowali za kamerą i tworzyli kostiumy. Wszystko po to, by na koniec zaprezentować ,,Kaczkę Dziwaczkę’’ w swojej interpretacji. Po kilku godzinach pracy aktorzy zakładali przygotowane przez swoich kolegów kostiumy, a grupa operatorów nagrywała całe przedstawienie.
 
W piątek (24 listopada) spotkaliśmy się w Kinie Centrum na gali podsumowującej projekt. To była okazja, by obejrzeć na dużym ekranie efekt pracy uczniów. Film zawierał też niespodziankę – kilka słów skierował do konińskich uczniów sam Piotr Fronczewski. Filmowy Pan Kleks życzył im, by dostrzegali magię w kinie i starali się jej użyć na miarę swoich talentów, zdolności i marzeń.
 
Gratulował im także Robert Glapa, zastępca dyrektora Konińskiego Domu Kultury, który podziwiał ich zaangażowanie w pracę. Dziękował także opiekunom.
 
- To, że uczestniczycie w takich projektach jest zasługą opiekunów, którzy widzą potrzebę waszego wszechstronnego rozwoju – mówił Robert Glapa.
 
Uczniowie otrzymali gratulacje i dyplomy udziału w Warsztatach Filmowych ,,Kaczka Dziwaczka’’. Na koniec obejrzeli film ,,Mikołaj w każdym z nas’’ produkcji norweskiej. To opowieść o niezwykłym spotkaniu – z samym Świętym Mikołajem.
 
W tegorocznych warsztatach uczestniczyli:
 
Uczniowie klasy V C ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie (opiekun Kazimierz Kazuś)

Uczniowie klasy IV A integracyjna oraz warsztatów teatralnych ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie
(opiekunki Ewa Jaworska, Jolanta Małolepsza, Magdalena Lisowska)

 
Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Liścu Wielkim (opiekunki Ewa Szczepańska i Karolina Tęcza)
Finał projektu 

Trenerzy:
Katarzyna Mijakowska – scenografia
Dorota Gapska – praca z aktorami
Joanna Sypniewska – praca z aktorami
Zdzisław Siwik – film
Marcin Oliński – dźwięk

 

REKLAMA:
Przycisk

Odwiedź również