Wojciech Solarz, reżyser filmu „Okna, okna”, mówił, że to film o „tęsknocie za harmonią, domem, podróżą, to pożegnanie jednego świata i nadzieja na nowy”. Wojciech Solarz był gościem drugiego dnia 28. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie.

 
Tegoroczne DEBIUTY rozpoczęły się pokazem specjalnym „Zimnej Wojny” w reż. Pawła Pawlikowskiego (28 listopada 2018). Dzisiaj pokazy przedpołudniowe zapoczątkował obraz „Dziura w głowie” Piotra Subbotko. Po nim w Kinie Centrum organizatorzy DEBIUTÓW zaprezentowali „Okna, okna”.
- Ten film jest kinem nietuzinkowym, pokazem indywidualnej drogi twórcy związanego z kinem niezależnym, którego na dodatek cechuje absurdalne poczucie humoru – mówił Andrzej Moś, kierownik programowy 28. DEBIUTÓW. Przypomniał przy okazji, że Wojciech Solarz debiutował już w Koninie przed kilku laty filmem krótkometrażowym „Tajemnica Alberta”.
Akcja „Okna, okna” dzieje się w Bobrowinkach na Polesiu. W tej wsi „coś grasuje”, zmuszając miejscowych do wyjazdu. Silna grupa mężczyzn usiłuje to „coś” zneutralizować. Wojtek (w tej roli Wojciech Solarz, scenarzysta i reżyser) „na ambonie pilnował, patrzy co się dzieje dookoła, a wokół niego rozciągał się widok ogromny. A czy był szczęśliwy?”. Raczej był „ulepionym ze wspomnienia”.
 
To dlatego, jak dodawał, jego film jest produkcją niezależną: „To daje komfort wyrażania własnych myśli”. Rozmawiając z młodymi widzami (kino Centrum wypełnili przede wszystkim uczniowie konińskich szkół ponadpodstawowych) namawiał ich: – Bierzcie kamery i róbcie, co wam w duszy gra, wyrażajcie się w każdej formie artystycznej, mimo że trzeba lekcje odrobić, że życie w świecie wspomnień bywa brutalnie przerwane i trzeba zejść na ziemię. Ale pamiętajcie, przy moim „dziwnym” projekcie też nikt nie chciał zaryzykować. Aktorzy to członkowie Kabaretu Na Koniec Świata, w którym też uczestniczę.
 
To zapewne dlatego „Okna, okna” skrzą się humorem z Bobrowinek, w których „Tadek nawet jak Syrenką nie jeździł, to… jeździł”. Ale ten humor, jak zauważyli widzowie, służy pokazaniu modelu rodziny, zalęknienia przed wkroczeniem w dorosłe życie. Trzeba wdepnąć w głęboki dół, by zobaczyć „okna”, te złudne i te rzeczywiste… Organizatorzy Solanin Film Festiwal w Nowej Soli przyznali filmowi Wojciecha Solarza główną nagrodę w kategorii: kino offowe fabuła za „film nietuzinowy, który przypomina na czym polega siła prawdziwego niezależnego kina. Za poetycką narrację i obrazy, które uruchamiają naszą wyobraźnię”.
Czy konińscy widzowie też podzielą to zdanie i w Plebiscycie Publiczności uznają film Solarza za najciekawszy obraz tegorocznych DEBIUTÓW? Tego nie wiemy, zwłaszcza że przed nami kolejne projekcje: jeszcze dzisiaj w godzinach wieczornych „Odnajdę cię” w reż. Beaty Dzianowicz i „Nina” w reż. Olgi Chajdas. A jutro dwa kolejne DEBIUTY, pokaz specjalny filmu ,,Kamerdyner" oraz premiera filmu dokumentalnego „Wspomnienie to cicha nuta” w reż. Andrzeja Mosia. Zakończenie 28. DEBIUTÓW w sobotę, 1 grudnia. Zapraszamy.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również