Wielu marzy, by zostać filmowcem. Niewielu się to udaje a i tak w tej grupie są głównie tacy, którym udaje się mniej. W Koninie też spróbowano i już prawie pół wieku pracuje Amatorski Klub Filmowy „Muza”, jeden z najstarszych klubów amatorskich w Wielkopolsce i jeden z najdłużej i nieprzerwanie działających klubów w kraju. Filmografia „Muzy” liczy ponad 70 tytułów dokumentalnych, fabularnych i animowanych. Klub „narodził się” w 1973 roku pod patronatem Domu Kultury Zagłębia Konińskiego z inicjatywy m.in. Antoniego Sieńkowskiego i Józefa Szyka. Później patronem „Muzy” był Wojewódzki Dom Kultury a od 1988 roku klub działa w ramach Konińskiego Domu Kultury, pod opieką artystyczną Andrzeja Mosia.
Dziełem filmowców „Muzy” jest ponad 70 filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych. Za swoje filmy koninianie otrzymali wiele nagród i wyróżnień na regionalnych i ogólnopolskich festiwalach i przeglądach. Wielu z amatorów stało się absolwentami różnych kierunków szkół filmowych i artystycznych; ich nazwiska znajdujemy w wielu znaczących współczesnych produkcjach filmowych.

 

W 2013 roku powstał film dokumentalny o 40-letniej historii Amatorskiego Klubu Filmowego „Muza” w Koninie. Twórcy wykorzystali zachowane w archiwum AKF „Muza” taśmy 16 mm, m.in. pierwszy film dokumentalny „Ziemia przemian i przyszłości”, Koniński Serwis Filmowy i monografia Konina pt. „Z koniem w herbie”; te materiały stanowią unikatowy zapis historyczny miasta z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Wykorzystano też fragmenty filmów zrealizowanych w Amatorskim Klubie Filmowym „Muza” w latach 1973-2013 oraz fotografie z archiwum Konińskiego Domu Kultury.
 
Filmowa historia „Muzy”
Scenariusz: Andrzej Moś
Realizacja i zdjęcia: Andrzej Moś, Tristan Tomczak
Montaż: Tristan Tomczak
Organizacja produkcji: Andrzej Moś
Opracowanie muzyczne: Krystian Weber
Opracowanie dźwiękowe: Przemysław Morawski
Współpraca realizatorska: Iza Bobrowska
Opracowanie materiałów archiwalnych i fotosy: Zdzisław Siwik
Reprodukcje: Andrzej Moś, Zdzisław Siwik
Film powstał dzięki pomocy: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Zenony Cyplik-Olejniczak, Antoniego Sieńkowskiego, Józefa Szyka, Franciszka Kupczyka, Zuzanny Janaszek-Maciaszek.
Produkcja:
Koniński Dom Kultury
Portal Regionalny LM w Koninie
Produkcja płyty DVD: Konińska Fundacja Kultury (2016)
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również