Ponad trzysta zaprezentowanych debiutów filmowych, spotkania z ich twórcami, koncerty i wystawy plakatu i zdjęć – to efekt Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty”. Film Marka Deręgowskiego opowiada długoletnią historię „Debiutów”. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty” jest imprezą poświęconą fabularnym debiutom reżyserskim, promocji młodego polskiego kina i spotkaniom twórców z widzami. Jego pomysłodawcą był Leszek Czajor, ówczesny dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”, były pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury (WDK). Pierwsze „Debiuty” odbył się w WDK w 1985 roku i szybko zakończyły, trzy lata później, w 1988 r., w związku z likwidacją województwa konińskiego i rozwiązaniem Wojewódzkiego Domu Kultury. Przegląd wrócił do miejskiego kalendarza imprez dopiero w 1995 roku, a jego kontynuacji podjął się Koniński Dom Kultury. Od pierwszego roku działalności konińskich „Debiutów”, na ekranie kina „Centrum” w KDK wyświetlono około 300. polskich filmów fabularnych – debiutów kinowych, telewizyjnych, niezależnych, odbyły się też liczne pokazy specjalne, premiery, koncerty i wystawy plakatu filmowego i zdjęć. Imponująca jest lista gości, filmowców i aktorów, którzy przyjechali do Konina, żeby spotkać się z widzami. Przegląd dorobił się grona fanów, którzy co roku aktywnie uczestniczyli w imprezie i głosowali w plebiscycie publiczności na najlepszy debiut roku. Marek Deręgowski, autor prezentowanego dokumentu, jest kinomanem wiernym „Debiutom” od ich pierwszej edycji. W 2013 roku towarzyszył imprezie z kamerą i mikrofonem, zebrał wypowiedzi gości i współorganizatorów imprezy, aby zaprezentować swoje dzieło w czasie jubileuszowego 25. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Debiuty” w 2015 roku.„Debiuty” (28’)
produkcja: Koniński Dom Kultury, Amatorski Klub Filmowy „Muza” w Koninie
premiera: Strefa K (KDK), 30 listopada 2014
scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż: Marek Deręgowski
II kamera: Andrzej Moś
muzyka: Adam Wojtarkowski
instrumenty perkusyjne: Łukasz Jankowski
na gitarze basowej zagrał: Marcin Oliński
opieka artystyczna i konsultacja: Andrzej Moś
w filmie wykorzystano zdjęcia:
Anety Kwiatkowskiej
Zbigniewa Murawskiego
Jacka Mądrego
Marcina Olińskiego
Zdzisława Siwika
w filmie występują:
Leszek Czajor 
Wojciech Dobski
Gabriel Kubacki 
Radosław Ładczuk
Jerzy Łojko 
Jakub Piasecki 
Wojciech Solarz 
Andrzej Moś 
Łukasz Mikucki
Paweł Wendorff


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również