Wiele wskazuje, że Szymon Pawlicki jest postacią bardziej znaną na Wybrzeżu, niż w Koninie, chociaż aktywne dorosłe życie zaczynał w swoim rodzinnym mieście, w Powiatowym Domu Kultury przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej (dzisiaj ul. 3 Maja). Szymon Pawlicki, aktor i działacz „Solidarności”, będzie bohaterem filmu „Wspomnienie to cicha nuta” w reż. Andrzeja Mosia, prezentowanego w cyklu „Z archiwum filmowego KDK”. Film „Wspomnienie to cicha nuta” jest epicką opowieścią o drodze aktora, który zaczynał działalność artystyczną w kabarecie „Koński ogon”. To był rok 1958. Na fali gomułkowskiej „odwilży” powstał w Koninie amatorski kabaret „Koński ogon”, odważny, krytyczny, szczery. Oprócz reżysera Szymona Pawlickiego i scenografa Jana Sznajdera, jako aktorzy, muzycy i oświetleniowcy, zaangażowała się w ten projekt młoda, konińska elita artystyczna, miejscowe „niespokojne duchy”. Był to jeszcze czas, kiedy wszystko było organizowane lokalnymi siłami, okres „transferów” młodych artystów i instruktorów z m.in. Poznania, rozpoczął się dekadę później, gdy w nowym Koninie, na gruntach dawnej wsi Czarków, położonej przy drodze łączącej „stary” Konin z dworcem kolejowym, otworzył swoje podwoje Dom Kultury Zagłębia Konińskiego, w 1976 roku awansowany do rangi Wojewódzkiego Domu Kultury.
 
Szymon Pawlicki długo w Koninie nie zabawił, znęciły go kolejne sceny teatralne. Zakotwiczył na dłużej na Wybrzeżu, w Teatrze Dramatycznym w Gdyni, gdzie mocno, jako aktor, zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność”, uczestnicząc w dramatycznych, przełomowych wydarzeń naszej współczesnej historii, strajkach w Stoczni Gdańskiej, tego sierpniowego w 1979 roku i grudniowego w 1981 roku, na progu stanu wojennego. Po ustrojowym przełomie w1989 roku nadal aktywnie działał społecznie, był m.in. zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Gdyni.
 
Film „Wspomnienie to cicha nuta” miał swoją premierę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku 16 października 2018 roku, a w Koninie w listopadzie podczas 28. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „DEBIUTY”. W 2019 roku film otrzymał nagrodę Oficyny Wydawniczej „Galicja” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie. Film ponownie trafił na duży ekran w Kinie „Centrum (KDK) w marcu 2020 roku – okazją były 85. urodziny Szymona Pawlickiego. Chcielibyśmy, aby ten bardzo „koniński” dokument mógł być jeszcze nie raz przypomniany w Kinie „Centrum”, nie wiadomo jednak, kiedy wygaśnie pandemia koronawirusa i znów otwarte zostaną kina. Na razie skorzystajcie więc państwo z możliwości obejrzenia choćby krótkiego fragmentu o kabarecie „Koński ogon”.

„Wspomnienie to cicha nuta”
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Moś
Zdjęcia: Andrzej Moś, Wojciech Ostrowski i Maciej Jagielski
Montaż: Włodzimierz Płocharski
Muzyka: Krystian Weber
Produkcja: Video Studio Gdańsk
Koprodukcja: Europejskie Centrum Solidarności, Miasto Konina
Produkcję dofinansowali: Solar Co. SA, Powiat Koniński, Miasto i Gmina Ślesin, ZASP, Konińska Fundacja Kultury.

REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również