Tomasz Sacha choć był założycielem i liderem zespołu Prowizorka Jazz Band, nieodmiennie kojarzony jest jako konstruktor „gębofonu”, osobliwego, choć prostego instrumentu. Film zatytułowany „Tomasz Sacha” jest kolejnym z prezentowanego cyklu „Z archiwum filmowego KDK”. O bohaterze filmu mówiono: ciepły, wrażliwy człowiek i niezwykły muzyk. Artysta konsekwentnie realizujący swoją pasję. Bo trzeba było być naprawdę bardzo konsekwentnym i utalentowanym, żeby, jako inżynier budownictwa, bez wykształcenia muzycznego osiągnąć tak wiele w świecie jazzu, na polskich i europejskich estradach.  Tomasz Sacha w 1981 roku w gnieźnieńskim Jazz Clubie (Gniezno było miastem rodzinnym Sachy) założył i był liderem zespołu Prowizorka Jazz Band. Pierwszy występ grupy był zaplanowany pechowo na… 13 grudnia 1981 roku i z przyczyn wiadomych nie mógł się odbyć, ale ta data pozostała jako oficjalna data narodzin „Prowizorki”.
Szybko, bo już w 1982 roku, na słynnym festiwalu Złota Tarka, „Prowizorka Jazz Band” otrzymał nagrodę specjalną Polskich Nagrań, a w 1985 zdobył jednocześnie nagrodę główną i nagrodę publiczności, po raz pierwszy w wieloletniej historii tej prestiżowej imprezy. Również Tomasz Sacha na Złotej Tarce kilka razy otrzymywał wyróżnienia i nagrody indywidualne, czarując publiczność i znawców pełną luzu oraz poczucia humoru grą na „gębofonie”, instrumencie własnej konstrukcji, składającym się z folkowego kazoo i… szklanki.
Tomasz i „Prowizorka” koncertując i uczestnicząc w wielu festiwalach jazzowych zjeździli prawie całą Europę. Na koncercie w Amsterdamie w 1987 roku powstało nagranie „live”, dzięki któremu powstała płyta „As good As Live”, pierwszy album CD w historii polskiego jazzu.
Tomasz Sacha zmarł w Koninie w grudniu 2006 roku. W styczniu następnego roku powstał magazyn „Więcej Kultury” przypominający jego postać i dokonania. Wykorzystano w nim m.in. krótką rozmowę z Tomaszem Sachą, zarejestrowaną w Studio TV KDK, w młodzieżowym programie „Przystanek”. Pamiętamy go takiego, jakim był w tej rozmowie: uśmiechniętego, skromnego, bezpretensjonalnego.

„Tomasz Sacha” – Magazyn „Więcej Kultury”, wydanie XX, styczeń 2007

scenariusz i redakcja: Andrzej Moś
zdjęcia: Andrzej Moś, Marcin Oliński         
montaż: Marcin Oliński
fotografie: Marek Karewicz, M. i J. Pawłowscy, Piotr Ordan
produkcja: Koniński Dom Kultury.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również