Franciszek Grey, były dyrektor Cukrowni „Gosławice”, opowiadał, że ich zakład i wyrosłe przy nim osiedle nazywano Republiką Gosławicką, dobrze pracującą, dobrze zarządzaną, prawie samowystarczalną. W 2008 roku upadł komin, ostatni symbol zakładu, ale też jeden z symboli Konina. W cyklu „Z archiwum filmowego KDK” przypominamy fragment filmu dokumentalnego „Republika gosławicka”. Film Jana Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsy „Republika gosławicka” to 44. minutowa (w pełnej wersji) filmowa monografia historii Cukrowni „Gosławice” oraz wsi Łężyn, gdzie w 1917 roku powstał ten nowoczesny zakład. Cukrownia szybko zaczęła odgrywać znaczącą rolę w życiu gospodarczym i społecznym powiatu konińskiego, pisząc zupełnie nową historię tego regionu. Część historyczna filmu uzupełniona archiwalnymi dokumentami i fotografiami, dla wielu widzów będzie okazją do sentymentalnych wspomnień, a dla innych źródłem wiedzy o zapominanych już wydarzeniach i postaciach ważnych nie tylko dla historii powiatu, ale także zapisanych w historii podboju kosmosu. We fragmencie filmu przypomnimy m.in. niezwykłą postać inżyniera Mieczysława Bekkera, urodzonego na Lubelszczyźnie, którego ojciec Marian Błażej Bekker, jako kierownik biura rozpoczął pracę w Cukrowni „Gosławice’ w 1917 roku. Mieczysław w 1924 roku zdał maturę w konińskim Gimnazjum Humanistycznym im. Tadeusza Kościuszki, a następnie ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. W roku 1961 kierowany przez niego zespół przystąpił do konkursu na konstrukcję pojazdu księżycowego. W rezultacie tych prac powstał słynny „łazik” Luna Roving Vehicle, który z misją Apollo 15 wylądował na Księżycu w 1971 roku.  
Mało kto wie, że w Cukrowni „Gosławice” powstała remiza i drużyna ochotniczej straży pożarnej, od lat roku 1936 działał Cukrowniczy Klub Sportowy „Sparta”, a w latach 70-tych tu narodziła się konińska kobieca konińska piłka nożna. Osiedle „Cukrownia Gosławice” miało również swoją szkołę, przedszkole i kino. W 1976 roku Łężyn i przyzakładowe osiedle „Cukrownia Gosławice” zostały włączone w granice administracyjne rozrastającego się Konina. Ta bogata historia urwała się na początku XXI wieku – 15 marca 2008 roku zakład został ostatecznie zlikwidowany.
Czy likwidacja cukrowni oznacza koniec historii Gosławic, czy jedynie otwarcie nowego ich rozdziału? Zobaczymy… zwłaszcza, że właśnie ukazały się plany i wspaniałe wizualizacje osiedla „Cukrownia”, w stylu skandynawskim, blisko natury, z własną plażą nad jeziorem, które ma powstać na terenach po byłym zakładzie.


 
 
„Republika gosławicka” (44’) 
reżyseria: Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa
pomysł filmu: Marek Cieślak, radny Rady Miasta Konina  
opieka artystyczna i scenariusz: Andrzej Moś   
zdjęcia: Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa, Jakub Ratajczyk, Sebastian Wałęsa
montaż: Jan Bobrowski, Sebastian Wałęsa  
komentarz i redakcja: Andrzej Dusza
współpraca operatorska i retusz fotografii archiwalnych: Tomasz Korytkowski   
skanowanie negatywów: Franciszek Kupczyk 
lektor: Andrzej Dusza 
nagranie lektora: Marcin Oliński  
muzyka: Szymon Piotrowski  
opracowanie muzyczne i nagranie: Stowarzyszenie „Muzyczny Konin”   
przy filmie współpracowali: Amelia Krakowska, Matylda Rutkowska, Weronika Szumigalska 
mastering DVD: Studio BRacia  
kierownictwo produkcji: Andrzej Moś 
współpraca produkcyjna: Marek Cieślak
pomocy w realizacji filmu udzielili: Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie, Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego w Koninie, Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Koninie, Archiwum Państwowe w Poznaniu – Oddział w Koninie, ABRA – Centrum Ogrodzeń, restauracja KaKaDu w Gosławicach, jednostka OSP „Cukrownia Gosławice” w Koninie, ELMIAR – Instalatorstwo Elektryczne, Pomiary w Gosławicach
specjalne podziękowania dla: Ryszarda Furmanka, Lecha Grabowskiego, Pawła
Hejmana, Marka Cieślaka, Józefa Olczaka, Roberta Olejnika, Andrzeja Karpińskiego, Marii Serafin, Andrzeja Mosia, Krzysztofa Dobreckiego za udostępnienie zdjęć archiwalnych, dla Franciszka Graya za wsparcie w edycji DVD
wykorzystano fotografie Zdzisława Szklarkowskiego ze zbiorów Izabeli Bobowskiej, fotografie z archiwum rodzinnego Państwa Bekkerów z książki Andrzeja Wawrzyniaka i Andrzeja Selenty „Polski ślad na księżycu” (Santa Barbara –Chełm – Warszawa) oraz fotografie Krzysztofa Klety zawarte w miesięczniku „Nowe Cukrownictwo”
w filmie występują: Andrzej Białecki, Marek Cieślak, Grzegorz Duszak, Fanciszek Gray, Lech Grabowski, Jerzy Jagodziński, Roman Juszczak, Józef Olczak, Wojciech Posacki, Aleksandra Zielińska
produkcja: Koniński Dom Kultury, Amatorski Klub Filmowy „Muza”, Samorząd Miasta Konina
prapremiera pełnej wersji: KDK, Strefa K, 28 października 2017 
nagrody: XXX Wielkopolskie Porównania Filmowe – Warsztat, Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu – Nagroda Główna (7 kwietnia 2018).
 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również