,,Życie jest piękne, życie jest śliczne, życie nastraja optymistycznie, życie to bajka, więc co tu kryć, warto, warto jest żyć” – śpiewali seniorzy z zespołu Fantazja podczas uroczystego otwarcia Miejskiego Klubu Seniora w Strefie K w Konińskim Domu Kultury 1 października 2020, czyli w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.
 

Miejski Klub Seniora to odpowiedź władz Miasta Konina i Konińskiego Domu Kultury na potrzeby aktywnych mieszkańców 60+. Stowarzyszenia seniorów, organizacje pozarządowe, kluby będą mogły tu organizować różne wydarzenia. Mamy nadzieję, że będzie to dla seniorów miejsce fantastycznych spotkań, dzięki którym będą rozwijać swoje pasje i talenty oraz prezentować je szerszej publiczności.

W uroczystym otwarciu Miejskiego Klubu Seniora uczestniczyli Piotr Korytkowski, Prezydent Miasta Konina, jego zastępca Witold Nowak, Ewa Benkhe, przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Konina, Małgorzata Rychlińska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Koninie, Elżbieta Woźniak – zastępca kierownika Wydziału Spraw Społecznych UM w Koninie, Zygmunt Michalak  – członek Rady Seniorów i przedstawiciel Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych NOT, Hanna Wojdak, kierownik Klubu Mieszkańców Konińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz opiekun zespołów wokalnych Tulipan i Jutrzenka wraz z przedstawicielami obu zespołów, Bogusław Kretkowski reprezentował Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, Eugeniusz Bartczak z Klubu Seniora przy UM w Koninie, Małgorzata Malarek ze Stowarzyszenia Integracji Społecznej ,,Razem’’, Radosław Karczewski, kierownik Dziennego Domu dla Osób Starszych w Koninie, reprezentujący również Magdalenę Gielniak-Sobczak, dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Koninie, Maria Pawlak, kierownik Dziennego Domu Pomocy Społecznej dla Osób z Chorobą Alzheimera, Politechnikę Trzeciego Wieku reprezentowali: Zofia Kasprzyk, Zygmunt Urbaniak, Jadwiga Balcerczak. Nie mogło zabraknąć seniorów z zespołu wokalnego Fantazja pod kierownictwem Mirosława Grzanki.

Spotkanie rozpoczęło symboliczne przecięcie wstęgi. Dokonali tego Prezydent Korytkowski, zastępca prezydenta Witold Nowak oraz przewodnicząca Rady Seniorów Ewa Benkhe. Prezydent Konina przekazał też ekspres do kawy dla Miejskiego Klubu Seniora.  

Koniński Dom Kultury przedstawił ofertę zajęć artystycznych dla seniorów. Będą to zajęcia tańca towarzyskiego z instruktorką Anną Cherniei, warsztaty kreatywne prowadzone przez Katarzynę Mijakowską, zajęcia wokalne w Zespole Fantazja Mirosława Grzanki oraz spotkania filmowe z instruktorem Andrzejem Mosiem. Planowana jest również organizacja spotkań pod hasłem ,,Pochwal się swoją pasją”, które będą połączone z prelekcją, pokazem lub wystawą. Ofertę ma także Kino Centrum. Seniorzy mogą korzystać z promocyjnych cen biletów na seanse filmowe.

Artystycznym akcentem spotkania był występ zespołu Fantazja, który przypomniał wszystkim, że ,,życie jest piękne, życie jest śliczne, życie nastraja optymistycznie". Seniorzy otrzymali owacje na stojąco!

Na koniec była kawa i pyszny tort oraz rozmowy o planach związanych z nowym miejscem spotkań dla seniorów.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również