Ich muzyka i piosenki mówią o ważnych dla każdego człowieka wartościach, ale też o radości, którą powinniśmy czerpać z życia. Szanujmy siebie nawzajem, doceniajmy to, co mamy, żyjmy pełnią życia, zauważajmy piękno naszej Ziemi i tak po prostu – radujmy się i bawmy. Oto grupa muzyczna Agharta z Konińskiego Domu Kultury.
 

Historia zespołu jest długa, trwa już 43 lata. Grupę założył w 1978 roku Ireneusz Ryś. Nosiła ona wtedy nazwę Bastard, a jej siedzibą był klub MOKO w starym Koninie. Od 1985 roku zespół działał w Wojewódzkim Domu Kultury w Koninie – dziś to Koniński Dom Kultury. Ireneusz Ryś był wtedy instruktorem muzyki. Zespół sporo muzykował, uczestniczył też w konkursach piosenki. W 1991 roku Bastard rozpadł się na kilka duetów, a w 2007 roku reaktywował się w Konińskim Domu Kultury na bazie składu rodzinnego, do którego dołączyli muzycy z dawnych lat spragnieni wspólnego muzykowania. W 2013 roku zespół zmienił nazwę na Agharta. 

Jest to grupa o najdłuższym stażu muzycznym w Koninie. Historia zespołu jest barwna, przez lata muzycy doświadczali wielu zmian, które zachodziły w muzycznych gustach odbiorców, w stylu grania oraz w związku z pojawianiem się kolejnych nowości technicznych. Pozostali jednak wierni muzyce popularnej i łatwej w odbiorze oraz rodzimej – polskiej.

Agharta gra najczęściej muzykę popularną, głównie polskie przeboje, w repertuarze zespołu jest m.in. 50 utworów autorstwa Ireneusza Rysia. Zespół nie stroni także od country czy lekkiego rocka. W 2019 roku Agharta nagrała piosenkę ,,Dla Pani Zosi” z tekstem i muzyką Ireneusza Rysia. W ten sposób zespół włączył się w świętowanie Roku Zofii Urbanowskiej w Koninie. Muzycy chętnie występują podczas różnych uroczystości i festynów. Warto wspomnieć, że koncertowali też w miastach partnerskich Konina: Briańsku i Akmene. Bardzo doceniają bezpośredni kontakt z publicznością i wspólną zabawę. A gdy jest taka potrzeba (jak podczas pandemii koronawirusa), aktywnie angażują się również w występy online.

Skład zespołu: Ireneusz Ryś - autor tekstów, muzyki, wokal, klawisze, Grażyna Ryś, Lidia Ryś, Edyta Stolarska, Anna Ciesielska – wokal, Lidia Ryś – skrzypce, Andrzej Tylman – gitara basowa, Krzysztof Kopczyński – gitara, Jarosław Piąstka – klawisze.


Zespół Agharta, rok 2020. Od lewej: Jarosław Piąstka, Andrzej Tylman, współpracujący z zespołem Mirosław Grzanka, Krzysztof Kopczyński, Anna Ciesielska, Edyta Stolarska, Lidia Ryś, Grażyna Ryś, Ireneusz Ryś.

Zespół Bastard, rok 1984.

Agharta wykonuje głównie polskie przeboje, występuje podczas różnych uroczystości i festynów.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również