Oni szukali nowego miejsca spotkań, nowego pomysłu na zespół, On zaczynał pracę w Konińskim Domu Kultury. – To było przeznaczenie, nasze drogi musiały się przeciąć w KDK – wspomina dziś żartobliwie Mirosław Grzanka, kierownik artystyczny zespołu wokalnego Fantazja.
 

Ale zacznijmy od początku:

W 2012 roku seniorzy z zespołu wokalnego Działkowiec (zespół przy rodzinnych ogrodach Hutnik założyli w 2006 roku Jan Kałużny i Jadwiga Galon), postawili na zmiany. Ponieważ muzyka w sercach im grała i chcieli się rozwijać, postanowili poszukać opiekuna muzycznego, który nie tylko pomoże im przygotować zespół do koncertów, ale także zjednoczy środowisko śpiewających seniorów.

Na pierwszą próbę przyszło 13 osób. Przyznam, że bałem się tego spotkania, i miałem trochę racji. Okazało się, że zespół za kilka dni koncertuje w DPS w Koninie, a ja miałem mu akompaniować. Nie znaliśmy się, nic nie wiedzieliśmy o sobie. Połączyła nas pasja do muzyki i wszystko się udało. Seniorzy sprawdzili mnie, a ja zobaczyłem jaką radość daje im śpiewanie – mówi Mirosław Grzanka.

Na kolejne spotkanie zespołu przyszło 20 osób, na następne 25. I tak 1 października 2012 roku w Konińskim Domu Kultury powstał zespół wokalny Fantazja.

Cztery miesiące później, w lutym 2013 roku, zespół przyjął rolę gospodarza koncertu ,,Seniorzy dla Miasta”, którego pomysłodawczynią była Stanisława Jędrzejczak z zespołu Jutrzenka. O tym, że koncert wpisał się w kalendarz kulturalny naszego miasta, świadczy fakt, że co roku bilety na wydarzenie rozchodzą się w dwa tygodnie.

Do udziału w koncercie zapraszane są zespoły wokalne z Konina i miast ościennych. Biorą w nim udział także inni artyści: gawędziarka Janina Bednarska, akordeonista Zbigniew Kosmalski czy poeta Józef Mazurkiewicz.
 
Zespół wokalny Fantazja swoimi występami  uświetnia uroczystości powiatowe, gminne i regionalne wpisując się na stałe w pejzaż kulturalny miasta i regionu. Wspólne śpiewanie to także upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, integracja i aktywizacja środowiska seniorów  w życiu społeczno – kulturalnym  lokalnych społeczności, promocja oraz wspieranie ruchu amatorskiego.
 
Zespół od wielu lat bierze udział w Festiwalu Kultur Miast Partnerskich Konina. W 2015 roku otrzymał nagrodę „Jesiennego liścia” podczas Międzypowiatowych Artystycznych Spotkań Seniorów we Władysławowie.
Fantazja wspiera także koniński sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz angażuje się w międzypokoleniowe projekty.

Wokaliści Fantazji to aktywni seniorzy oraz cudowni rodzice i dziadkowie. A ponieważ za kilka dni obchodzimy Dzień Babci i Dziadka, przesyłamy Wam drodzy wokaliści zespołu wokalnego Fantazja, moc cudownych życzeń, w tym dużo zdrowia. Do zobaczenia na scenie.


 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Zapowiedzi

Odwiedź również