Mają po kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt lat. Uczą się, studiują i pracują. Wolny czas spędzają na próbach i warsztatach tanecznych. Wspólne pasje do muzyki i tańca realizują w Konińskim Domu Kultury. Mówią o sobie, że są grupą przyjaciół w różnym wieku, których łączy Zespół Tańca CODA.

Zespół Tańca CODA z Konińskiego Domu Kultury liczy pięć grup (Coda Mini, Coda Kids, Coda Junior, Coda Elite, Teatr Tańca Coda). Tancerze mają od 7 do 30 lat. Twórczynią zespołu jest Marta Merdzińska, tancerka i choreografka.

CODA to dziecko Marty Merdzińskiej, które narodziło się w 2016 roku, kiedy to tancerka zasiliła zespół instruktorski Konińskiego Domu Kultury. Z pomysłu na jedną grupę taneczną, bardzo szybko powstał cały zespół. Już w pierwszym roku pracy Marty Merdzińskiej utworzył się Teatr Tańca CODA, składający się z dorosłych tancerzy pochodzących z Konina.
- Wszystkich nas łączy taniec, choć nie każdy zajmuje się nim zawodowo. Tańczymy z pasji, miłości do ruchu i muzyki - mówi Marta Merdzińska.
To samo łączy młodszych tancerzy Zespołu Tańca CODA.
Dzieci i młodzież rozwijają się w zakresie tańca współczesnego, jazzowego, tańca klastycznego (którego uczą się pod czujnym okiem Anny Cherniei), trenują także akrobatykę pod skrzydłami Dominika Karbowskiego.

CODA to nagradzany zespół tańca. W ciągu czterech lata swojej działalności młodzi tancerze zdobyli czołowe miejsca na Grand Prix Polski Dance Września, nagrody na Wielkopolskim Festiwalu Tańca ,,Tańczące Trzewiczki” w Ślesinie i na Turnieju Tańca ,,Chance for Dance” w Toruniu.
Nagrody i wyróżnienia to efekt pracy z instruktorami, ale również efekt warsztatów tanecznych, które cyklicznie organizuje KDK. Technikę tańca młodzi artyści doskonalili pod czujnym okiem uznanych choreografów: Alisy Makarenko, Dawida Pieroga, Weroniki Skórzewskiej, Piotra Jeznacha oraz Alexeya Torgunakova i Dominika Więcka.
- Mimo ograniczeń które narzuciła nam pandemia, naszym celem, w tych trudnych czasach, jest podtrzymanie wśród dzieciaków pasji tańca. Robimy wszystko, by nie zagubiły motywacji i radości jaką daje taniec – podkreśla Marta Merdzińska.


foto: Jakub Kornalski i Julia Kaźmierczak

REKLAMA:

Partnerzy KDK