Początek był klasyczny: „Nasza jest noc”. Potem on: „Dla ciebie miła”, a na koniec było: „Nie moja wina”. Czyja? Nie wiadomo, pewnie się nie dogadali, choć akurat wykonawcy tak zatytułowanej piosenki, duet „Ona i On”, dogadują się doskonale. I to oni rozpoczęli II Koncert „Seniorzy dla Miasta” kończący, niestety, karnawał, co z kolei zauważył Józef Nowicki, prezydent Konina, patronujący koncertowi.
Koncert „Seniorzy dla Miasta”, po raz drugi organizowany przez Koniński Dom Kultury, jest swoistym przeglądem przede wszystkim wokalnych osiągnięć konińskich seniorów. Niewielu dotąd wiedziało, że w Koninie działa kilka zespołów wokalnych, że zdobywają nagrody. Sami ich uczestnicy z wyrzutem mówili: znani jesteśmy w wielu miejscach, tylko nie w swoim mieście. A zatem…
Duet „Ona i On” to Maria Sarna i Wiktor Nitzke. Razem śpiewają już dziesięć lat. Patronuje im Konińska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Klub Mieszkańców, działający przy KSM. Duet zdobył, a w zasadzie wyśpiewał wiele trofeów, ostatnio w ubiegłym roku II miejsce na Wielkopolskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów (w kategorii duetów). W minioną niedzielę na scenie KDK Maria Sarna i Wiktor Nitzke zaprezentowali aż sześć utworów, zbierając zasłużone oklaski.
Zespół Tulipan też jest związany z Konińską Spółdzielnią Mieszkaniową; śpiewają w nim członkowie Środowiskowego Klubu Seniora działającego pod patronatem Klubu Mieszkańców KSM. Choć wydaje się, że zespół przechodzi lekkie zachwianie formy, to publiczność znakomicie bawiła się, gdy usiłowali się dowiedzieć (śpiewająco) „Czy pani mieszka sama”, albo gdy wyrokowali, że „Ta mała piła dziś”, lub gdy marzyła im się „Cygańska jesień”, w której to „drogi, drogi kres, nie zbliży się”.
Jutrzenka, też KSM i jej Klubu Seniora, śpiewa od 1991 roku i jest najbardziej utytułowanym z konińskich zespołów wokalnych seniorów. Dość powiedzieć, że ma na koncie 5 nagród Grand Prix oraz nagrodę Marszałka Wielkopolski dla najlepszego zespołu w naszego regionu, kilkanaście pierwszych nagród zdobytych w różnych konkursach, m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie ARS w Bydgoszczy. W KDK Jutrzenka pokazała się od najlepszej strony, nie tylko tej wokalnej (mocno wspieranej przez wokalistów duetu „Ona i On”), ale także pod względem aranżacyjnym. Ten zespół jest poszukującym najlepszego brzemienia, ciekawych aranży. Skutki wielkiej pracy widać i słychać. Zebrali za to zasłużone brawa.
Przy okazji dodajmy, że z duetem „Ona i On” oraz zespołami Tulipan i Jutrzenka współpracuje i jest ich opiekunem artystycznym Robert Strzyżykowski.
Kolejny zespół prezentujący się koninianom przez siedem lat nazywał się „Działkowiec”, bowiem działał przy rodzinnym ogrodzie „Hutnik”. Kiedy w październiku 2012 roku trafił pod skrzydła Konińskiego Domu Kultury, przyjął nazwę Fantazja i pod okiem Mirosława Grzanki zaczął się zmieniać. Spośród grup koncertu „Seniorzy dla Miasta” wyróżniały go dwie cechy: po pierwsze śpiewał z podkładami muzycznymi przygotowanymi przez swego opiekuna artystycznego, po drugie – był najbardziej muzycznie zdyscyplinowanym, co zdecydowanie trzeba im zapisać na plus. Publiczność to doceniła, nagradzając Fantazję za fantazję i jednocześnie poukładanie.
Między kolejnymi prezentacjami zespołów wokalnych na scenie brylowała Janina Bednarska z Sompolna, recytując przede wszystkim monologi z repertuaru Hanki Bielickiej. Ale nie tylko. Pani Janina gdy trzeba to i Horacego zacytuje, przekonując razem z autorem (i Henrykiem Sienkiewiczem jako tłumaczem): Carpe diem (Łap każdy dzień):
Nie pytaj próżno, bo nikt się nie dowie
Jaki nam koniec szykują bogowie,
I babilońskich nie pytaj wróżbiarzy.
Lepiej tak przyjąć wszystko jak się zdarzy.
A czy z rozkazu Jowisza ta zima
Co teraz wichrem wełny morskie wzdyma,
Będzie ostatnia czy też nam przysporzy
Lat jeszcze kilka tajny wyrok boży
Nie troszcz się o to i... klaruj swe wina.
Mknie rok za rokiem, jak jedna godzina.
Więc łap dzień każdy, a nie wierz ni trochę
W złudnej przyszłości obietnice płoche.
A gdy wszystkie zespoły razem śpiewając pożegnały się z publicznością wypełniającą salę widowiskową KDK, publiczność się odwdzięczyła, śpiewając zespołom „sto lat”, kierownictwo KDK wręczając każdemu z wykonawców róże. Dziękował im także prezydent miasta zapewniając: „o zespołach wokalnych seniorów z całą pewnością będę w przyszłości pamiętał”.
Aż nam dech zapie..
Kiedy przychodzą ..
O tym co najważni..
Znakomite miejsca ..
Serdecznie gratulu..