Bardzo ważny temat dotyczący konfliktu międzypokoleniowego i problemów z porozumiewaniem się z rodzicami oraz samodzielności w dokonywaniu życiowych wyborów został omówiony podczas spotkania z uczniami 23 i 24 kwietnia 2018 roku w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury.


Kino Centrum należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego. Prelekcja prowadzona przez Katarzynę Kubacką-Seweryn poprzedziła projekcję filmu ,,Wicher’’. To opowieść o 14-letniej Mice, która nie zdaje do następnej klasy. Wtedy rodzice wysyłają ją do babci, by pomogła w pracach na farmie. Dziewczyna bardzo niechętnie i bez entuzjazmu podchodzi do nowego otoczenia i swoich obowiązków. Pewnego dnia, uwagę jej przykuwa dziki ogier w stajni, który uważany za nieposkromionego nie pozwala nikomu zbliżyć się do siebie. Mika postanawia spróbować swojego szczęścia i zakrada się nocą do boksu w stajni... 

Podczas spotkania uczniowie zastanawiali się kto pomaga im w podejmowanie ważnych życiowych decyzji oraz czy wolą sami decydować, czy też proszą kogoś o pomoc.
W procesie wychowania rodzice i czasami dziadkowie przekazują nam różne idee, myśli i spostrzeżenia dotyczące świata. To właśnie na nich budujemy swój światopogląd i na ich podstawie podejmujemy różne, często ważne dla naszej przyszłości decyzje. W tej kwestii, przynajmniej początkowo, jesteśmy nosicielami idei, które zostały przekazane nam w domu. Przez to zaś jesteśmy pod względem światopoglądu podobni do naszych rodziców. Dopiero w grupie szkolnej lub grupie koleżeńskiej możemy dowiedzieć się, że istnieje inny świat niż ten, który poznaliśmy w domu. Wówczas światopogląd i idee, które wpoili nam nasi rodzice, zostają wystawione na próbę. Konfrontujemy je z tym, co ze swoich domów wynieśli koledzy i koleżanki.

Wszystko jest dobrze do czasu, kiedy przejawiamy te same zainteresowania i zgadzamy się ze światopoglądem wpajany nam w domu. Gorzej jest wtedy, gdy rodzice usilnie chcą wychować nas np. na doskonałego lekarza, a my chcielibyśmy być budowlańcami. Wówczas pojawia się konflikt. Z jednej strony konflikt światopoglądowy, z drugiej zaś konflikt interesów. I tu pojawia się pytanie, co zrobić, aby być szczęśliwym. Czy ważniejsze są nasze potrzeby, pasje czy bardziej istotne jest kontynuowanie tradycji, co uszczęśliwi naszych rodziców. W rozważaniach o tym, co dla nas ważne, przydaje się pamiętać o naszej przyszłości. Nasze potrzeby są ważne. Chyba nawet najważniejsze, przynajmniej tak nam się wydaje, gdy jesteśmy zafascynowani jakąś nową pasją, rzeczą lub inną osobą. Ale pamiętajmy też o tym, że rodzice to najbliżsi nam ludzie. Dobrze nam życzą (bez względu na wszystko), chcą dla nas jak najlepiej. Dlatego też wybierając własną drogę życiową, może jednak warto wsłuchać się w ich sugestie i przestrogi. Jak wszyscy ludzie popełnili przecież w życiu wiele błędów, przed którymi chcieliby uchronić swoje dzieci.  Być może ich porady są równie cenne jak osobiste plany na przyszłość młodych ludzi. A może można je połączyć? Taki kompromis, jak zawsze, pewnie okaże się najrozsądniejszym wyjściem.

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Partnerzy KDK