Kim jestem? Dlaczego ważne są moje korzenie? Kim będę? Takie pytania zadają sobie często młodzi ludzie. Był to temat spotkania w Kinie Centrum w Konińskim Domu Kultury 18 maja 2018 roku.

Kino Centrum należy do elitarnej sieci europejskich kin Europa Cinemas. Naszą misją jest  przybliżenie młodzieży osiągnięć kina europejskiego. Prelekcja prowadzona przez Katarzynę Kubacką-Seweryn poprzedziła projekcję filmu ,,ZigZag Kid’’ (produkcja Belgia, Francja, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania).

To opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej tożsamości. Trzynastoletni Nono chce być najlepszym inspektorem policji na świecie, tak jak jego tata, któremu na każdym kroku próbuje zaimponować. Za każdym razem jednak jego detektywistyczne zainteresowania kończą się kłopotami. Po jednej z takich historii Nono zostaje wysłany do swojego wuja. Ma to miejsce kilka dni przed jego bar micwą. Podczas podróży pociągiem Nono znajduje tajemniczy list z zapisanymi specjalnie dla niego zadaniami, które traktuje jak wyzwanie. Nono wciela się w rolę detektywa, przeżywa wiele przygód, często bardzo niebezpiecznych. Jednak dzięki swojej determinacji, zaangażowaniu i inteligencji chłopie odkrywa przy okazji tej podróży rodzinną tajemnicę związaną z przedwczesną śmiercią swojej matki.

Podczas prelekcji uczniowie starali się odpowiedzieć na pytanie co składa się na moje „ja”, moją osobowość? Myśli, uczucia, zachowanie, przeszłość, doświadczenia, wykształcenie, wierzenia, geny, tradycje. Pewnie po trochę wszystkiego, ważną częścią nas samych jest to, co otrzymujemy zapisane w kodzie genetycznym. Po rodzicach i przodkach dziedziczymy na przykład kolor włosów, kolor oczu, odcień karnacji, inteligencję, talent.

Uczniowie zapoznali się z pojęciem genealogii oraz drzewa genealogicznego. Dyskutowali o tym, jak ważne są korzenie oraz że warto znać swoją przeszłość, historię, ponieważ buduje to poczucie tożsamości, możemy być dumni z naszych przodków, możemy uczyć się na doświadczeniach naszych krewnych. Nasze korzenie tworzą też wspólnotę, jesteśmy jej częścią, nie czujemy się samotni, zagubieni, budujemy więzi, otrzymujemy też wsparcie. To, kim jesteśmy, zawdzięczamy wielu ludziom, ale i naszej niepowtarzalnej indywidualności, która kształtowała się i nadal kształtuje w zetknięciu z różnymi osobami i zdarzeniami.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK