Galeria prac prosto z dziecięcej wyobraźni, zabawy ruchowe i tańce hulańce oraz dobre filmy – tak było w Konińskim Domu Kultury podczas kolejnej odsłony projektu ,,Dzieciaki w Centrum” 25 października.
 

,,Dzieciaki w Centrum” to projekt, który Koniński Dom Kultury i Kino Centrum realizują wspólnie z siecią kin Europa Cinemas. Naszą misją jest przybliżenie młodszej i starszej publiczności osiągnięć kina europejskiego. Projekt zakłada edukację filmową przeznaczoną dla dzieci w wieku 6-10 lat. Spotykamy się w Kinie Centrum raz w miesiącu, by oglądać filmy, a potem rozmawiać o nich oraz dobrze się bawić podczas artystycznych warsztatów.

25 października dzieci wspólnie z rodzicami obejrzały film ,,Magiczne muzeum”. Następnie dzieci wybrały się na warsztaty prowadzone przez instruktorów z KDK, a rodzice wrócili do kina, by obejrzeć włoską komedię ,,Sami bez mamy”.

Warsztaty rozpoczęliśmy od wizyty na wystawie. W Strefie K dzieci obejrzały obrazy młodych artystów z Atelier KreDKa oraz rzeźby instruktorki plastyki Katarzyny Mijakowskiej. Wśród obrazów i rzeźb skryły się dziwne postaci… Ubrane w peleryny i kaptury i zupełnie nieruchome! Dzieci musiały ułożyć hasło z rozsypanki, a następnie wspólnie głośno je wypowiedzieć, tak, by obudzić instruktorów, którzy skryli się pod przebraniami. Marta Merdzińska, Ania Cherniei i Grzegorz Ambroziak rozmawiali z dziećmi o tym czym jest muzeum i wystawa oraz jak powinniśmy się zachowywać w takich miejscach. Okazało się, że najmłodsi kulturalne zachowanie mają we krwi, co bardzo cieszy!

Następnie uczestnicy warsztatów wybrali się na zajęcia artystyczne, podczas których sami tworzyli swoją galerię prac. Dzieci miały do dyspozycji specjalne ramki, które również mogły ozdobić. Nie zabrakło też tańca i zabaw ruchowych oraz rozmów o znaczeniu filmów w naszym życiu.

Kolejne spotkanie ,,Dzieciaków w Centrum” zaplanowaliśmy na 29 listopada.


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK