Konińska premiera filmu ,,Lekki jak piórko” w reżyserii Rosanne Pel  z Holandii otworzyła niedzielne (21 listopada) pokazy filmów europejskich w ramach 30. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.

 
Na widowni zasiedli głównie mieszkańcy gminy Rzgów, na terenie której kręcono zdjęcia do filmu. Cześć z nich to aktorzy, którzy zagrali w filmie. Produkcja filmu trwała aż cztery lata. W filmie pokazano cztery pory roku i to jak młodzi aktorzy z nastolatków stają się dorosłymi ludźmi.
Rosanne Pel gminę Rzgów, a dokładniej miejscowość Osiecza, wybrała nie przypadkowo.
- Nie ma przypadków w naszym życiu – mówiła Małgorzata Kropidłowska, jednak z aktorek-amatorek, grających w filmie. Rosanne, po pierwsze znała naszą koleżankę i odwiedzała ją w Osieczy, po drugie reżyserka, wówczas jeszcze studentka szkoły filmowej, szukała miejsca gdzie hoduje się gęsi – tłumaczyła Małgorzata Kropidłowska.
Gęsi idealnie bowiem wpisały się w tytuł filmu ,,Lekki jak piórko”.
Jak podkreślała Ewa Mikuła, również aktora-amatorka w filmie Rosanne Pel, tytuł ma symboliczne znaczenie.
- ,,Coś” jest jak puch. Delikatne, aksamitne i łatwe do zniszczenia. Film opowiada historię młodych ludzi, ich miłości oraz tego jak molestowanie może skończyć się tragedią. Stąd przesłanie filmu: młodzież potrzebuje edukacji seksualnej – podsumowała Ewa Mikuła.  

Na podkreślenie zasługuje fakt, że film holenderskiej reżyserki Rosanne Pel, zdobył kilak nagród, w tym nagrodę dla najlepszego aktora amatora. Otrzymał ją Eryk Walny. Film prezentowany była na festiwalach w Francji, Estonii i USA. Obejrzeli go także Włosi.foto: Zdzisław Siwik


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK