Chciałabym teraz zrobić komedię – mówi Iwona Siekierzyńska, reżyserka filmu ,,Amatorzy”, który widzowie Kina Centrum mogli zobaczyć podczas 30. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY. Spotkanie z reżyserką odbyło się 18 listopada w Kinie Centrum.


Film ,,Amatorzy” to fabularny debiut Iwony Siekierzyńskiej. Jak podkreśla artystka, powstał on z potrzeby serca, po to by pokazać ile siły, talentu i wytrwałości drzemie w osobach z niepełnosprawnością.
- Od pomysłu do realizacji minęło 5 lat. Zdjęcia do filmu trwały tylko 24 dni. Ograniczał nas budżet, ale udało się. Dzięki zaangażowaniu aktorów zawodowych ale przede wszystkim aktorów amatorów, film powstał i cieszy widzów – mówiła goszcząca w Koninie Iwona Siekierzyńska.

Na dowód tego, że film jest wart obejrzenia, przemawiają nagrody, które zdobył. Jedną z najważniejszych jest nagroda dla Marzeny Gajewskiej (aktorka amatorka), którą przyznano podczas  24. festiwalu filmowego w Szanghaju. Marzena Gajewska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Jury konkursu głównego doceniło ją za rolę Mary, siostry Krzyśka w "Amatorach" Iwony Siekierzyńskiej. Aktorka z zespołem Downa występuje w teatrze Biuro Rzeczy Osobistych w Gdyni od ponad 20 lat.
- Nagroda ta przełamuje pewne stereotypy. Jeszcze do niedawna nie było do pomyślenia, by tak prestiżową nagrodę zdobył aktor z niepełnosprawnością – podkreślała reżyser.

Reżyserka Iwona Siekierzyńska znana jest z produkcji seriali i dokumentów. Na pytanie jaki film chciałaby teraz zrealizować, odpowiedziała, że komedię.
- Osoby, które mnie znają mówią, że koniecznie kolejnym filmem musi być komedia. W filmie ,,Amatorzy” jest zresztą wiele wątków, które wywołują uśmiech na twarzy – dodała.

W projekcji filmu ,,Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej wzięli udział uczniowie SP nr 9 w Koninie, II Liceum oraz podopieczni Fundacji Otwarcie.

Iwona Siekierzyńska: ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. W 1996 roku została absolwentką Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Była studentką Krzysztofa Kieślowskiego. W 2000 roku otrzymała stypendium ,,Cinefoundation", przyznane przez Cannes Film Festiwal. W 1997 roku za reżyserię krótkometrażowego filmu ,,Pańcia" zdobyła Grand Prix pierwszego ,,Klapsa".

Film ,,Amatorzy” opowiada o teatrze Krzyśka ,,Biuro Rzeczy Osobistych”, tworzonym przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, który pewnego dnia wygrywa na festiwalu nagrodę. Jest nią realizacja spektaklu. 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK