Chciałabym teraz zrobić komedię – mówi Iwona Siekierzyńska, reżyserka filmu ,,Amatorzy”, który widzowie Kina Centrum mogli zobaczyć podczas 30. Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY. Spotkanie z reżyserką odbyło się 18 listopada w Kinie Centrum.


Film ,,Amatorzy” to fabularny debiut Iwony Siekierzyńskiej. Jak podkreśla artystka, powstał on z potrzeby serca, po to by pokazać ile siły, talentu i wytrwałości drzemie w osobach z niepełnosprawnością.
- Od pomysłu do realizacji minęło 5 lat. Zdjęcia do filmu trwały tylko 24 dni. Ograniczał nas budżet, ale udało się. Dzięki zaangażowaniu aktorów zawodowych ale przede wszystkim aktorów amatorów, film powstał i cieszy widzów – mówiła goszcząca w Koninie Iwona Siekierzyńska.

Na dowód tego, że film jest wart obejrzenia, przemawiają nagrody, które zdobył. Jedną z najważniejszych jest nagroda dla Marzeny Gajewskiej (aktorka amatorka), którą przyznano podczas  24. festiwalu filmowego w Szanghaju. Marzena Gajewska otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Jury konkursu głównego doceniło ją za rolę Mary, siostry Krzyśka w "Amatorach" Iwony Siekierzyńskiej. Aktorka z zespołem Downa występuje w teatrze Biuro Rzeczy Osobistych w Gdyni od ponad 20 lat.
- Nagroda ta przełamuje pewne stereotypy. Jeszcze do niedawna nie było do pomyślenia, by tak prestiżową nagrodę zdobył aktor z niepełnosprawnością – podkreślała reżyser.

Reżyserka Iwona Siekierzyńska znana jest z produkcji seriali i dokumentów. Na pytanie jaki film chciałaby teraz zrealizować, odpowiedziała, że komedię.
- Osoby, które mnie znają mówią, że koniecznie kolejnym filmem musi być komedia. W filmie ,,Amatorzy” jest zresztą wiele wątków, które wywołują uśmiech na twarzy – dodała.

W projekcji filmu ,,Amatorzy” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej wzięli udział uczniowie SP nr 9 w Koninie, II Liceum oraz podopieczni Fundacji Otwarcie.

Iwona Siekierzyńska: ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim. W 1996 roku została absolwentką Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Była studentką Krzysztofa Kieślowskiego. W 2000 roku otrzymała stypendium ,,Cinefoundation", przyznane przez Cannes Film Festiwal. W 1997 roku za reżyserię krótkometrażowego filmu ,,Pańcia" zdobyła Grand Prix pierwszego ,,Klapsa".

Film ,,Amatorzy” opowiada o teatrze Krzyśka ,,Biuro Rzeczy Osobistych”, tworzonym przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, który pewnego dnia wygrywa na festiwalu nagrodę. Jest nią realizacja spektaklu.



 

 

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł

Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+ za okazaniem dowodu osobistego) - bilety w cenie 20 zł

Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety na filmy familijne w cenie 15 zł

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego (nie dotyczy Taniego Poniedziałku i Taniej Środy)

Dla osób objętych pakietem Konińska Karta Rodziny 3+ zniżki 50 proc. na wszystkie bilety do kina


Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


Kup bilet


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.  

REKLAMA:

Partnerzy KDK