Zajęcia aktorskie, tworzenie scenografii, praca za kamerą i nagrywanie dźwięku, a na finał – plan filmowy i wspólny występ – tak było na warsztatach filmowych w Konińskim Domu Kultury.


Warsztaty organizowaliśmy wspólnie z Europa Cinemas. To sieć elitarnych kin studyjnych, do których od trzech lat należy Kino Centrum w KDK. Naszym zadaniem jest promowania europejskiego kina oraz edukacja filmowa dzieci i młodzieży. Szkoły, które współpracowały z Konińskim Domem Kultury najaktywniej, zaprosiliśmy na bezpłatne warsztaty filmowe. Były to Szkoła Podstawowa nr 3 (klasa IV c, opiekun Kazimierz Kazuś), Szkoła Podstawowa nr 9 (klasa IV c i Vb, opiekun Iwona Intrys) oraz Szkoła Podstawowa nr 12 (klasa VI d, Vd, IVa, opiekun Jolanta Żukowska).

Uczestnicy zajęć mieli bardzo ważne i trudne zadania. Część pracowała jako operatorzy kamer i dźwiękowcy, inni zajmowali się tworzeniem scenografii, a jeszcze inni byli aktorami. Pracowaliśmy na wierszu Juliana Tuwima ,,Lokomotywa’’. Utwór można interpretować na wiele różnych sposobów i przekonaliśmy się o tym najlepiej podczas zajęć. Wystarczy wspomnieć, że pojawiła się nawet interpretacja w rytmie rap.

Z uczniami pracowali trenerzy z KDK: Katarzyna Mijakowska, prowadząca Atelier KreDKa, Dorota Gapska i Joanna Sypniewska (praca z aktorami) oraz Zdzisław Siwik i Marcin Oliński (praca z kamerą i dźwiękiem).

Grupy spisały się znakomicie, choć zadanie wcale nie było łatwe. Na finał wszyscy spotkali się na planie filmowym. Z komina lokomotywy szły iskry, wagonów z każdym dniem przybywało, aktorzy zachwycali swoją interpretacją tekstu, a operatorzy kamer i dźwiękowcy mieli sporo pracy, by wszystko uwiecznić.

To jednak nie koniec niespodzianek. W studiu filmowym KDK właśnie powstaje film z warsztatów. Zostanie zaprezentowany w piątek, 25 listopada. Tuż przed projekcją ,,Za niebieskimi drzwiami’’ o godz. 9.00 w Kinie Centrum odbędzie się premiera dokumentu zrealizowanego podczas warsztatów. Na gali pojawią się wszyscy uczestnicy zajęć filmowych. Otrzymają certyfikaty udziału w projekcie, zrobimy wspólne zdjęcie na dużej scenie, które trafi później do Europa Cinemas. Chcemy się pochwalić jak zdolna i zainteresowana filmem jest młodzież z Konina. 


Projekcje w jakości cyfrowej obrazu i dźwięku

Tanie Poniedziałki i Tanie Środy –  bilety 13 zł
Czwartki Dojrzałego Widza ‘60+  – bilety 13 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 16 zł
Normalny – bilety w cenie 18 zł
Bilety w ramach akcji ,,Zabierz rodziców do kina” w cenie 13 zł każdy
Projekcje w 3D - opłata dodatkowa za okulary: 5 zł. Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku i Taniej Środy

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK