W Konińskim Domu Kultury zakończył się projekt ,,Kino do Tornistra’’. To był tydzień pełen europejskich filmów oraz wytężonej pracy podczas Warsztatów Filmowych ,,Kaczka Dziwaczka’’.

 
Projekt ,,Kino do Tornistra’’ Kino Centrum w Konińskim Domu Kultury realizuje wspólnie z elitarną siecią kin studyjnych Europa Cinemas. Kino Centrum należy do niej od października 2013 roku. Naszym celem jest promocja kina europejskiego i edukacja filmowa najmłodszych.

Przez cały tydzień (20-24 listopada 2017) prezentowaliśmy mądre, wartościowe filmy podejmujące tematykę przyjaźni, tolerancji, mówiące o tym jak ważna jest rodzina i że warto marzyć. Jednym słowem były to filmy z przesłaniem, prezentujące wartości, które młodym ludziom warto przekazywać.
 
Oprócz filmów uczniowie z trzech szkół uczestniczyli w warsztatach filmowych. Udział w bezpłatnych zajęciach był nagrodą za całoroczną aktywność młodych ludzi związaną z uczestniczeniem w Akademii Filmowej i innych projektach realizowanych w KDK.
 
Tegoroczne warsztaty nosiły tytuł ,,Kaczka Dziwaczka’’. Pracowaliśmy nad wierszem Jana Brzechwy wykorzystanym między innymi w filmie ,,Akademia Pana Kleksa’’. Młodzież obejrzała fragmenty filmu i obserwowała grę aktorską Piotra Fronczewskiego w roli Pana Kleksa.
 
Na warsztatach uczniowie pracowali w trzech grupach pod opieką instruktorów. Uczyli się aktorstwa, pracowali za kamerą i tworzyli kostiumy. Wszystko po to, by na koniec zaprezentować ,,Kaczkę Dziwaczkę’’ w swojej interpretacji. Po kilku godzinach pracy aktorzy zakładali przygotowane przez swoich kolegów kostiumy, a grupa operatorów nagrywała całe przedstawienie.
 
W piątek (24 listopada) spotkaliśmy się w Kinie Centrum na gali podsumowującej projekt. To była okazja, by obejrzeć na dużym ekranie efekt pracy uczniów. Film zawierał też niespodziankę – kilka słów skierował do konińskich uczniów sam Piotr Fronczewski. Filmowy Pan Kleks życzył im, by dostrzegali magię w kinie i starali się jej użyć na miarę swoich talentów, zdolności i marzeń.
 
Gratulował im także Robert Glapa, zastępca dyrektora Konińskiego Domu Kultury, który podziwiał ich zaangażowanie w pracę. Dziękował także opiekunom.
 
- To, że uczestniczycie w takich projektach jest zasługą opiekunów, którzy widzą potrzebę waszego wszechstronnego rozwoju – mówił Robert Glapa.
 
Uczniowie otrzymali gratulacje i dyplomy udziału w Warsztatach Filmowych ,,Kaczka Dziwaczka’’. Na koniec obejrzeli film ,,Mikołaj w każdym z nas’’ produkcji norweskiej. To opowieść o niezwykłym spotkaniu – z samym Świętym Mikołajem.
 
W tegorocznych warsztatach uczestniczyli:
 
Uczniowie klasy V C ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie (opiekun Kazimierz Kazuś)

Uczniowie klasy IV A integracyjna oraz warsztatów teatralnych ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie
(opiekunki Ewa Jaworska, Jolanta Małolepsza, Magdalena Lisowska)

 
Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Liścu Wielkim (opiekunki Ewa Szczepańska i Karolina Tęcza)
Finał projektu 

Trenerzy:
Katarzyna Mijakowska – scenografia
Dorota Gapska – praca z aktorami
Joanna Sypniewska – praca z aktorami
Zdzisław Siwik – film
Marcin Oliński – dźwięk

 


Tanie Poniedziałki i Tanie Środy - bilety 15 zł
Czwartki Dojrzałego Widza '60+ - bilety 15 zł
Ulgowy (dzieci i młodzież do 26. roku życia za okazaniem legitymacji szkolnej lub studenckiej oraz seniorzy 60+) - bilety w cenie 20 zł
Normalny - bilety w cenie 22 zł

Bilety w ramach akcji "Zabierz rodziców do kina" w cenie 15 zł każdy

Okulary do projekcji w 3D - w cenie 4 zł
Podczas pokazów w 3D nie obowiązują ceny z tzw. Taniego Poniedziałku, Taniej Środy oraz Czwartku Dojrzałego Widza.

Konińska Karta Mieszkańca – ulga 2 zł od ceny biletu normalnego i ulgowego

UWAGA:
Ulgi nie łączą się.

Konińska Karta Mieszkańca nie obowiązuje w Tani Poniedziałek, Tanią Środę oraz Czwartek Dojrzałego Widza

Uwaga! Od 1 stycznia 2020 roku przepisy o podatku VAT określają, że wymogiem koniecznym dla otrzymania faktury do paragonu jest uprzednia informacja o numerze NIP osoby prawnej bądź osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, na którą miałaby być wystawiona Faktura VAT. Nie podanie takiej informacji przed wystawieniem paragonu do wpłaty wykluczy możliwość otrzymania faktury.


W elitarnej sieci kin europejskich znalazło się Kino Studyjne „Centrum”. Informację o przynależności otrzymaliśmy w połowie października 2013, po złożeniu stosownej aplikacji w centrali w Paryżu. EUROPA CINEMAS – bo tak brzmi pełna nazwa tego projektu jest częścią programu Unii Europejskiej – MEDIA, adresowanego do europejskich kin. Kino Studyjne „Centrum” w Koninie jest 556 ośrodkiem w Europie i 25 kinem w Polsce, które uzyskało przynależność. Co oznacza to w praktyce?

– Tylko 314 miast europejskich w 50 krajach jest członkiem EUROPA CINEMAS – poinformowała Katarzyna Kubacka, szef programowy Kina „Centrum”. – Od lat jesteśmy pionierem, jako pierwsi przystąpiliśmy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, i scyfryzowaliśmy nasze kino, jako jedyni prowadzimy konsekwentną edukację filmową adresowaną do młodej widowni. Przypomnę, że od 13 lat w Kinie Studyjnym „Centrum”  w ramach Akademii Filmowej „Otwórz oczy!” odbywają się pokazy, wydarzenia filmowe, panele, konferencje, spotkania z profesjonalistami i twórcami kina, kierowane do dzieci, młodzieży, ale i nauczycieli. W staraniach o uzyskanie statusu kina europejskiego stało się to  ważnym atutem – dodała Katarzyna Kubacka.

Przez rok członkostwa Kino Studyjne „Centrum” będzie monitorowane przez sieć europejskich kin. Na tej podstawie zostanie później podjęta decyzja o zakresie dofinansowania. Wiadomo już, że EUROPA CINEMAS będzie wspierać finansowo wydarzenia filmowe, szczególnie z udziałem młodzieży i te adresowane do młodego widza, dofinansuje też działania promujące kino europejskie.

Jak poinformowała Katarzyna Kubacka, konińskie Kino „Centrum” jest jedyną placówką w regionie, które należy do sieci europejskich kin. Najbliższe, które mogą poszczycić się tą przynależnością to kina poznańskie – „Rialto”, „Apollo” i „Muza”. Dodała również, że przedstawiciele naszej instytucji będą uczestniczyli w europejskich konferencjach, panelach i warsztatach poświęconych twórczości i edukacji filmowej, oraz branży kinowej organizowanych przez EUROPA CINEMAS.

Drzwi wejściowe do Kina Studyjnego „Centrum” zostały opatrzone tabliczką, informującą o członkostwie. Przed seansami jest wyświetlany specjalny spot reklamowy, powiadamiający widzów o tym fakcie.
 

 

 
REKLAMA:

Partnerzy KDK