Dokument w reżyserii Andrzeja Mosia zatytułowany Moja Atlantyda (1996) weźmie udział w czwartej edycji festiwalu takich filmów w Szwecji. Odbędzie się on w Sztokholmie od 17-20 marca 2005 r. Jego pełna oryginalna nazwa brzmi: Internationnella Dokumentärfestivalen Människan i Världen.

Festiwal jest tematycznie związany z zagadnieniami tolerancji, równości etnicznej, światowego terroryzmu, jak również Holocaustu czy hitleryzmu. W międzynarodowej imprezie pojawią się filmy autorów m.in. z Finlandii, Szwajcarii, Bośni-Hercegowiny, Turcji, Danii, Izraela, Rosji, Niemiec, Północnej Osetii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Głos w prezentacjach zabiorą również szwedzcy gospodarze.
Udział polskiego dokumentu w międzynarodowym festiwalu w Sztokholmie nie jest przypadkowy. W kwietniu 2004 r. zdobył on wyróżnienie na V Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego ROZSTAJE EUROPY w Lublinie. W jury tego konkursu zasiadał Leo Kantor, jeden z organizatotów szwedzkiej imprezy.

Przypomnijmy, że Moja Atlantyda to film do o Józefie Lewandowskim, z pochodzenia konińskim Żydzie, z wykształcenia historyku, który po 1968 r. wyemigrował do Szwecji. Obecnie wykłada on historię na Uniwersytecie w Uppsali. Jest autorem książki wspomnieniowej o Koninie Cztery dni w Atlantydzie (praedycję w języku polskim sfinansowała strona szwedzka). Zainteresowała ona autora filmu na tyle, że postanowił nakręcić na jej podstawie film.
Moja Atlantyda w reżyserii Andrzeja Mosia zostanie pokazany w ostatnim dniu festiwalu - 20 marca 2005 r. o godz. 14.00.
REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK