Rok 2020 był sprawdzianem dla nas wszystkich. Z nadzieją patrzymy w przyszłość i wierzymy,  że znów spotkamy się w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury oraz w przestrzeni miejskiej, gdzie towarzyszyć nam będą muzyka, śpiew, taniec, poezja, teatr, sztuka i film. 
 

Mimo trudnych chwil, zamknięcia na kilka miesięcy (najpierw w marcu, potem w listopadzie) Kina Centrum, zawieszenia działań amatorskiego ruchu artystycznego, udało się nam spotkać z Państwem na kilkunastu kulturalnych wydarzeniach.
W styczniu 2020 odbył się turniej breakingowy BAS JAM 2020. Konińska impreza zainaugurowała rozgrywki Polish Breaking League – nowego projektu na polskiej scenie tanecznej. W tym samym miesiącu zaprosiliśmy na jubileuszowy 30. Salon Poezji i Literatury Anny Dymnej. Wiersze Wisławy Szymborskiej czytała aktorka Ewa Wiśniewska.

W lutym sceną KDK zawładnęli seniorzy, którzy przygotowali koncert dla miasta: śpiewali, grali i recytowali wiersze. 14 lutego rozpoczęliśmy świętowanie jubileuszu 50-lecia domu kultury w Koninie. Wystąpiła Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Początek marca przyniósł pierwsze złe wiadomości związane z epidemią COVID. Zdążyliśmy jeszcze przeprowadzić Ogólnopolskie Kwalifikacje Dzieci Śpiewających do 41. Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Szalejąca na świecie pandemia nie pozwoliła nam jednak zorganizować Festiwalu, a także wielu zaplanowanych wydarzeń związanych z rokiem jubileuszowym KDK. Nie odbył się również Przegląd Polskich Filmów Fabularnych Debiuty, który w 2020 roku miał być zorganizowany po raz 30.  

W czasie zamknięcia mocno angażowaliśmy się w działania w Internecie. Organizowaliśmy zajęcia taneczne, plastyczne, wydarzenia muzyczne, happeningi. Przygotowaliśmy warsztaty taneczne online ,,Od folkloru do breakingu” oraz zaprezentowaliśmy w sieci wystawę prac młodych plastyków z Atelier KreDKa. Dużo mówiliśmy też o historii KDK.

W czerwcu wróciliśmy do Kina Centrum, organizowaliśmy seanse w ,,Kinie pod gwiazdami”, odbył się również cykl ,,Dobre filmy na Bulwarze Nadwarciańskim”. Po raz kolejny gościliśmy Międzynarodowy Festiwal Filmowy ,,Transatlantyk", a najmłodsi uczestniczyli w projektach edukacyjnych ,,Dzieciaki w Centrum” oraz ,,Moje pierwsze wyjście do kina”. Zorganizowaliśmy koncert zespołu Mikromusic oraz galę kończącą jubileusz 50-lecia KDK. Na jazzową ucztę zaprosili Chojnacki/Miguła Contemplations. W listopadzie wszystkie grupy artystyczne działające w KDK rozpoczęły przygotowania do świątecznych prezentacji. Niezwykłe koncerty można było oglądać na Facebooku i YouTube KDK.

Na Nowy Rok życzymy wszystkim zdrowia i jak najwięcej pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że już wkrótce spotkamy się w Konińskim Domu Kultury!

REKLAMA:

Zapowiedzi

Partnerzy KDK