W ciszy, skupieniu i oczekiwaniu na to, jak zakończy się historia bohaterki, widzowie Kina Centrum obejrzeli premierowo film ,,bezsilność” w reżyserii Patrycji Chęcińskiej. Producentem filmu jest Koniński Dom Kultury i Amatorski Klub Filmowy MUZA.

 
„bezsilność” to etiuda fabularna, opowiadająca o samotności nastoletniej Bianki, którą podobnie jak miliony jej rówieśników, zamknęła w domu pandemia. Bohaterka, w postać której wcieliła się Szantal Strzelińska, studentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, całe dni spędza samotnie w dużym domu, żyje w rytmie powtarzalnych czynności i próbuje zdobyć choć odrobinę ciepła ze strony zapracowanej matki.
Zagubiona w życiu rodzinnym, pozbawiona kontaktu z kolegami, z dnia na dzień ,,gaśnie”. Problem samotności pogłębiają także zajęcia zdalne, na których dziewczyna nie potrafi się odnaleźć.
Przeżycia związane z zamknięciem bohaterki w domu, wyrażają dodatkowo w filmie trzy cechy: obraz zrealizowany został w formacie 4:3 (kwadrat – symbolizujący zamknięcie w czterech ścianach), film jest czarno-biały, pozbawiony niema dialogów i muzyki.
- Ta cisza w filmie jest bardzo wymowna. To co ja pamiętam z nauki zdalnej, to właśnie wszechobecna cisza – mówiła jedna z licealistek biorących udział w seansie.
 
Premiera filmu odbyła się 13 czerwca w Kinie Centrum. Wzięli w niej udział twórcy filmu, aktorzy oraz uczniowie II Liceum z Konina, z którego wywodzą się twórcy obrazu.
- Premiera to ważne wydarzenie dla twórcy. To zwieńczenie okresu długiej pracy nad spektaklem teatralnym, operowym, filmem. Jestem bardzo mile zaskoczony tym obrazem. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy młodych ludzi – podkreślał Andrzej Moś, opiekun AKF MUZA.
 
- Pewnego dnia powstało marzenie - ,,kiedyś zobaczę swój film na dużym ekranie”.
I oto - po kilku latach rozwijania się, dążenia do celu, pracy i przede wszystkim wspaniałej zabawy - udało się! – mówiła Patrycja Chęcińska, dziękując jednocześnie współtwórcom filmu.
Zdjęcia i montaż filmu są dziełem Kacpra Wierzyńskiego. Dźwięk na planie zarejestrował Tomasz Korytkowski. W rolach rodziców Bianki wystąpili Dorota Gapska i Michał Rybacki.
Opiekunami artystycznymi filmu są Andrzej Moś i Jakub Ratajczyk. Współpraca Zdzisław Siwik.
 
Zdjęcia do filmu zrealizowane zostały w Koninie w sierpniu 2021 r.

foto: Marcin Oliński

REKLAMA:

Zapowiedzi