Młodzi filmowcy z Amatorskiego Klubu Filmowego Muza, zakończyli rok artystyczny.

 
Od 1973 roku działa w Koninie Amatorski Klub Filmowy „Muza”. Najpierw jego mecenasem był Dom Kultury Zagłębia Konińskiego, gdy powstało województwo, Wojewódzki Dom Kultury, a od 1988 roku Koniński Dom Kultury.
Przez „Muzę” przewinęło się kilka pokoleń filmowców, którzy pozostawili po sobie ponad 70 filmów dokumentalnych, fabularnych, animowanych. Ta długa  historia filmu amatorskiego ma też swoje odzwierciedlenie w technice filmowej i używanych nośnikach obrazu. W latach 1973 – 1988  filmy amatorskie realizowano na prostych kamerach 16mm, głównie  na taśmach odwracalnych ORWO, potem na kasetach VHS i S-VHS. Od początków XXI wieku, na cyfrowych kasetach DV i DVCAM, a w ostatnich latach na kartach pamięci w rozdzielczości Full HD. Ostatni film w dorobku „Muzy”, „Bezsilność” w reżyserii Patrycji Chęciński został już zarejestrowany w plikach 4K.  
 
24 lipca 2022 roku, w kinie „Oczko”, zakończono rok artystyczny 2021/2022 w działalności AKF „Muza”. W  gronie realizatorów filmu „Bezsilność”, i z udziałem byłych członków klubu, odbył się roboczy pokaz tego obrazu, zakończony jego szerokim omówieniem i dyskusją na temat ewentualnych poprawek montażowych przygotowujących film do zgłoszenia go w najbliższych festiwalach i przeglądach ogólnopolskich.
Dla ekipy „Bezsilności” było to też pożegnanie z ruchem amatorskim. Patrycja  Chęcińska w październiku rozpoczyna studia w  Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na wydziale fotografii,  Kacper Wietrzyński w Politechnice Poznańskiej na wydziale robotyki i informatyki, a Tomasz Korytkowski, uczeń Zespołu Szkół Górniczych i Energetycznych w Koninie, w 2023  r. będzie się przygotowywał do matury.
 
W spotkaniu uczestniczyli też „weterani” z poprzedniego pokolenia  AKF „Muza”: Jakub Ratajczyk pisze pracę magisterską na filmoznawstwie w UAM w Poznaniu, a Jan Bobrowski
kończy etap licencjacki w Szkole Filmowej w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej, i  może już się pochwalić pierwszym sukcesem festiwalowym.  
Film „Narodziny rozgwiazdy” w reż. Julii  Sadowskiej, którego był kierownikiem produkcji, zostanie pokazany w konkursie filmów krótkometrażowych filmów na najbliższym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
foto: Z. Siwik

REKLAMA:

Zapowiedzi